E Shtunë, 06.15.2024, 03:57pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
NJERËZ TË VETMUAR
Nga JANIS KALAMITSIS

E Hënë, 05.04.2015, 06:58pm (GMT+1)

Ka njerëz plot që rrojnë të vetmuar,
porsi kallinj të tretur, të harruar,
në botën e paanë të zbrazëtisë,
ata në mugëtirën e vetmisë,
kallinj të zverdhur, të harruar,
njerëz të vetmuar.

Ka njerëz plot që rrojnë të vetmuar,
porsi shkëmbinj në dallgë të egërsuar,
bota një det i egër bregthepisur,
ata memecë, të vetëm, të braktisur,
shkëmbinj në dallgë të egërsuar,
njerëz të vetmuar.

Njerëz të vetmuar, degë të shkulura, rrëzuar,
tempuj të rrënuar, të shkretuar,
njerëz të vetmuar, degë të shkulura, rrëzuar
porsi unë, njëlloj si ti, malluar...


Janinë, maj 2015

Shqipëroi: ARQILE GARO


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
RININga THANI NAQO (05.04.2015)
MOS MA VIDHNI PLISINNga ASLLAN DIBRANI (05.01.2015)
LIRIKA EROTIKENga QERIM SKËNDERAJ (04.23.2015)
I RUAJ GJËRAT TË PLOTANga MARK STRAND (04.15.2015)
PELEGRININga DRITËRO AGOLLI (04.15.2015)
RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT NGA ELIDA BUÇPAPAJ (04.14.2015)
SEANCE PLENARENga LUMO KOLLESHI (04.13.2015)
BESONINga SABIT GECAJ (04.10.2015)
PYLLI IM FLE NËN BORËNga THANI NAQO (04.09.2015)
RRAP-STATUJË TË VATRËS SIMENga ASLLAN DIBRANI (04.09.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2024  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
 

 
VOAL
[Shko lart]