E Mërkurë, 07.17.2024, 04:54pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
HOLLYWOOD
 
JA FITUESIT KRYESORË TË ÇMIMEVE OSKAR 2015

E Hënë, 02.23.2015, 09:58am (GMT+1)Komedia e zezë e regjisorit meksikan, Alejandro G. Inarritu, "Birdman" ka fituar katër çmime Oskar, përfshirë këtu edhe atë për filmin më të mirë.

Ceremonia e ndarjes së çmimeve u mbajt më 22 shkurt në Los Angeles.

Inarritu gjithashtu ka fituar çmimin për regjinë më të mirë të filmit, i cili flet për një ish aktor të shpëlarë superheronjësh dhe përpjekjet e tij për t'u rikthyer në teatrin Broadaway.

Rolin e aktorit në këtë film e luan aktori veteran Michael Keaton, i cili nuk e fitoi çmimin për aktorin më të mirë.

"‹"‹"‹"‹Me të u shëprblye Eddie Redmayne, për portretizimin e fizikanit Stephen Hawking, në filmin "The Theory of Everything".

Julianne Moore fitoi çmimin për aktoren më të mirë, në rolin e saj mbi një grua që vuan nga sëmundja e Alzheimerit, në filmin "Still Alice".

Filmi polak "Ida" e ka fituar çmimin Oscar për filmin më të mirë në gjuhë të huaj.

I drejtuar nga Pawel Pawlikowski, filmi bardh e zi tregon ngjarjen e një murgeshe në vitin 1962, e cila mëson se është një jetime çifute.

Filmi "Ida" e ka mundur filmin rus "Leviathan", një portretizim i errët mbi korrupsionin dhe pushtetin që "ushqehet" me fonde shtetërore.

Çmimi për dokumentarin më të mirë iu nda "Citizenfour", nën regjinë e Laura Poitras mbi Edward Snowdenin, ish kontraktuesin e shërbimeve sekrete të Shteteve të Bashkuara.

Pasi ka publikuar detajet e programeve amerikane për përgjimet në masë, Snowden ka fituar statusin e azilit në Rusi dhe në SHBA kërkohet nën dyshimet për spiunazh.

Drama mbi luftën në Irak, "American Sniper", ka fituar çmimin për editimin e zërit më të mirë, kurse "Interstellar" u shpërblye për efektet më të mira vizuele.

Këtë vit, ceremonia e Akademisë së Çmimeve është karakterizuar me mungesë diversiteti, posaçërisht me numër te vogël pakicash në mesin e të nominuarve.

Ndryshe, për çmimet vendosin votat e 6,100 anëtarëve të Akademisë. (rel)
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ÇMIMET OSKAR - FILMI POLAK 'IDA', FILMI MË I MIRË I HUAJ (02.23.2015)
JEPEN ÇMIMET RAZZIE - CAMERON DIAZ, AKTORJA MË E KEQE E VITIT (02.22.2015)
U DHANË ÇMIMET 'SPIRIT' PËR FILMAT E PAVARUR (02.22.2015)
'VAJZA IME ANNE FRANK' (02.22.2015)
LOS ANXHELOS - SONTE NDAHEN ÇMIMET OSKAR (02.22.2015)
ELIZA DUSHKU - KRENARE ME BABAIN E SAJ SHQIPTAR (02.19.2015)
'THE GRAND BUDAPEST HOTEL' - FILMI MË I MIRË (02.15.2015)
JON STEWART LARGOHET NGA 'THE DAILY SHOW' (02.11.2015)
CEREMONIA E ÇMIMEVE GRAMMY (02.09.2015)
NDAHEN ÇMIMET GRAMMY AWARDS (02.09.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
 

 
VOAL
[Shko lart]