E Enjte, 04.25.2024, 02:18am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJMI I FUNDIT
 
MBRËMË PROTESTË PAQESORE PARA PARLAMENTIT MAQEDONAS

E Enjte, 05.07.2015, 06:24am (GMT+1)


Policia maqedonase ka penguar të mërkuren në mbrëmje protestuesit që të mblidhen para ndërtesës së Qeverisë. Ata shkuan para Parlamentit të vendit ku po protestojnë në mënyrë të qetë. Protestuesit kërkojnë dorëheqjen e kryeministrit Nikolla Gruevski dhe të kabinetit të tij qeveritar, të bindur se kanë mbuluar gjurmët e vrasjes së një të riu maqedonas para katër vjetësh nga një pjesëtar i policisë speciale. Kjo u bë publike nga bisedat e përgjuara telefonike të cilat i zotëron Lidhja Social Demokrate e opozitës. Në një audio-regjistrim dëgjohen zyrtarët më të lartë qeveritarë që përpiqen t'i japin një tjetër konotacion vrasjes së njëzetë e një vjeçarit, ndërkohë që rasti qe mbajtur në fshehtësi nga organet e rendit dhe nga mjetet proqeveritare të informimt për dyzet e tetë orë.


Protestat e një dite më parë u shndërruan në dhunë midis demonstruesve dhe policisë dhe kjo nxiti shqetësimin e Bashkimit Evropian, një zyrare e të cilit kërkoi që protestat të jenë të qeta dhe drejtuesit politik të vendit të gjejnë një zgjidhje të shpejtë të krizës.
 
Kryeministri maqedonas Nikolla Gruevski duke folur për një televizion të vendit ka thënë, po të mëruren në mbrëmje, se kriza duhet zgjidhur në qetësi dhe me mençuri, ndërsa gjendjen e krijuar e ka quajtur një skenar të drejtuesit opozitar Zoran Zaev, i cili "dëshiron që ta marrë pushtetin përmes dhunës dhe në këtë mënyrë t'i shpëlajë të gjitha punët e paligjshme", siç është shprehur zoti Gruevski. Ai vlerëson se problemet e krijuara duhet zgjidhur përmes një procedure transparente dhe dialogut në Parlament. za
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
KRAHAS SHKUPIT PROTESTAT ZGJEROHEN EDHE NË MANASTIR E PRILEP (05.06.2015)
BE SHQETËSOHET NGA PROTESTAT E DHUNSHME NË SHKUP (05.06.2015)
JOSEPH DIOGUARDI - PA NJË ZGJIDHJE TË DREJTË NË MARRËDHËNIET ARMIQËSORE MES KOSOVËS E SERBISË, NUK DO TË KETË PAQE DHE STABILITET NË BALLKAN (05.06.2015)
NJU JORK - PRESIDENTIT NISHANI IU DORËZUA MEDALJA E NDERIT PËR ROLIN E SHQIPTARËVE NË SHPËTIMIN E HEBREJVE (05.06.2015)
BANKA E SHQIPËRISË RISHIKON ME ULJE RRITJEN EKONOMIKENgadalësim i aktivitetit ekonomik dhe në tremujorin e parë të vitit (05.06.2015)
LIGJVËNËSIT E NJU JORKUT NDEROJNË BESËN SHQIPTARE - I PRANISHËM PRESIDENTI NISHANI (05.06.2015)
SHËNIMI I VIJËS KUFITARE KOSOVË-MALI I ZI DREJT PËRFUNDIMIT (05.06.2015)
KUVENDI I KOSOVËS - AKUZA E FJALËS FYESE NDAJ QEVERISË (05.06.2015)
MBI 131 MILIONË EURO PËRFITUAN KOMPANITË E SIGURIMEVE NË KOSOVË NGA DIASPORA (05.06.2015)
POLICIA BLLOKON BULEVARDIN ILINDEN - PROTESTUESIT ULEN NË RRUGË (05.06.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 
::| Hot News
KLIKONI NË WWW.VOAL.CH - ZËRIN E SHQIPTARËVE NË NJË DIZAJN TË RI - WWW.VOAL.CH  -  VOAL
80 TË RINJ AMERIKANË E MBAJTËN PARA KUVENDIT KONCERTIN ME KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
80 AMERIKANË KËNDOJNË SOT PARA KUVENDIT TË SHQIPËRISË KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
PROTESTA SOT NË SHKUP - TË DORËHIQET QEVERIA NË TËRËSI
NËNKRYETARI I PARLAMENTIT EVROPIAN KËRKON DORËHEQJEN E GRUEVSKIT
DEPARTAMENTI AMERIKAN I SHTETIT - NDJEKIM NGA AFËR SITUATËN NË MAQEDONI
MAQEDONIA NGRE TRIDHJETË AKUZA PËR TERRORIZËM
LUBOMIR FËRÇKOSKI - QEVERIA NË SHKUP PO NXIT TENSIONET NDËRETNIKEFërçkoski - Konflikti në Maqedoni s'ka të bëjë me “Shqipërinë e Madhe”
MANIFESTIM SPONTAN NË TIRANË 'KUMANOVË NUK JE VETËM'
MUSTAFA - 700 SHQIPTARË NGA MAQEDONIA JANË ZHVENDOSUR NË PRESHEVË

 
VOAL
[Shko lart]