E Mërkurë, 07.17.2024, 05:26pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
SPORT
 
Kristian Ronaldo - Fifa World Player - Topi i Artë - s'kualifikoi argjentinasin Lionel Messi
E Djelë, 02.01.2009, 04:28pm (GMT+1)

13 janar - Voal-online - Është Kristian Ronaldo fituesi i  "Fifa World Player" 2008. Futbollisti i jashtëzakonshëm i Manchester United, 23 vjeç, është vlerësuar si lojtari më i mirë i vitit. Ky vlerësim i ka ardhur nga qeveria e futbollit botëror, që është FIFA. Ceremonia u zhvillua në Zürich. Ronaldo fitoi edhe "Topin e Artë" me 938 pikë duke s'kualifikuar argjentinasin që luan me skuadrën e Barcelonës Lionel Messi që fitoi 678 pikë, brazilianin Kakà (Milan), spanjollin Fernando Torres (Liverpool) dhe Xavi Hernandez (Barcelona).
Pas dy titujve kampinion i Anglisë, i Ligës së Kampionëve dhe Botërorit për klubin si dhe "Topi i Artë", që e fitoi dhjetorin që shkoi, duke u përcaktuar nga FIFA si Lojtari më i Mirë Botëror, Kristian Ronaldo veç e rrit edhe më tej koleksionin e sukseseve të tij.

Kampioni 23 vjeçar portugez i lindur në Madeira, e mori këtë titull sipas vlerësimit që i dha një juri e përbërë nga të zgjedhur dhe kapitenët e skuadrave kombëtare të 160 vendeve. Zgjedhja nuk ishte e papritur, por e parashikuar.
"Është një moment special dhe për këtë dua të falenderoj së pari nënën time tha Kristian Ronaldo, ndërsa i jepej trofeja e çmimit nga Pelè. "Dua të falenderoj ashtu familjen time dhe të gijthë miqtë. Sepse vetëm me ndihmën e tyre arrita që ta marr këtë vlerësim ".
Kristian Ronaldo është portugezi i dytë që e merr këtë vlerësim nga Fifa, pas Luis Figo më 2001. Si edhe tre vitet pararendëse kur këtë titull nga Fifa e mori Ronaldinho (2005), Fabio Cannavaro (2006) dhe Kaka (2007), ai iu bashkangjit lojtarit që u vlerësua si "Topi i Artë".

Po ashtu në Zürich, Fifa e dha këtë vlerësim edhe për lojtaret femra të futbollit, që këtë vit i shkoi kampiones brasiliane Marta Vieira da Silva (e lindur më 19 Shkurt 1986, që mban numrin 10 të kombëtares, e cila e ka fituar këtë titull si Lojtarja më e Mirë Botërore e vlerësuar nga Fifa, për tre vjet rresht, më 2006, 2007 dhe 2008..Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Djaloshi 60 vjeçar Xhorxh Forman - I dyti në botë pas Muhamet Aliut (02.01.2009)
Ronaldo i palënduar në aksident (02.01.2009)
Sporti zviceran më 2008 - Kançelara zbriti Federerin në vendin e dytë (02.01.2009)
Kreshnik Qato Kreshniku - Boksieri Qato mbron titullin e kampionit të botës në Uashington (02.01.2009)
Hollifild thotë se do ta vazhdojë aventurën e boksit (02.01.2009)
Muhamet Aliu në ndeshjen Hollifild-Valujev më 20 Dhjetor në Zürich (02.01.2009)
Nadal triumfon kundër Federer në Australian Open (02.01.2009)
Ronaldinho dhe bota e tij: "Me Romën do të jetë një spektakël" (01.10.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
 

 
VOAL
[Shko lart]