E Martë, 09.22.2020, 06:54pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJMI I FUNDIT
 
SHKUP - BIE ZJARR NË BANESË, VDES 9 VJEÇARJA LINA GOJANI

E Djelë, 05.03.2015, 10:49am (GMT+1)

Vajza 9-vjeçare, Lina Gojani, humbi jetën si pasojë e shpërthimit të zjarrit në dhomën e saj, në një banesë në lagjen Çair të Shkupi. Mbeten ende të paqarta arsyet e rënies së zjarrit, pavarësisht se familjarë dhe policia po aludojnë për ndonjë defekt në rrjetin elektrik.

Pas rënies së zjarrit, prindërit kanë shpëtuar dy nga fëmijët, ndërkohë që vajza e madhe, Lina ka mbetur mes flakëve.

“Dhoma që po shihni mbrapa meje është dhoma ku minutat e fundit të jetës së saj i kishte kaluar Lina. Për momentin ekipet që po pastrojnë këtë dhomë po nxjerrin mbetjet nga zjarri ku shihen veshjet, fletoret por edhe shumë gjëra me të cilat deri mbrëmë, deri në momentet e saj të fundit, po luante Lina”, thuhet në storjen e TV Alsat-M.

Dinamika e kësaj tragjedie mbetet e paqartë dhe siç shpjegojnë fqinjët dhe të afërmit, edhe shërbimi zjarrfikës ka mbërritur me 30 minuta vonesë.

“Nuk kemi mujtë me dal prej derës, kemi dal prej ballkonit se jemi në katin përdhes. E tmerrshme, e tmerrshme kur nuk mundesh prej banesës me dal. Kemi dal këtu, na kanë shashtrisë njerëzit prej naltë se tymi ka shku nalt dhe njerëzit nuk kanë mujt qysh me zbrit prej shkallëve se nuk ka pas as rrymë as kurrgjë edhe tu bërtit krejt na shpëtoni, na shpëtoni. Gjysë ore i është dasht zjarrfikësve me ardhë edhe kur erdhën nuk kishin as përgatitje, nuk kishin as shkallë me i zbrit njerëzit, thonin rrini atje, rrini ama ku me nejt prej tymit. Vajza ka qenë 9-vjeçare, qysh me than, ka qenë mjaft e rritur”, u shpreh Nexhat Hasa, fqinj i viktimës.

“Na lajmëruan në mëngjes në telefon se ka ndodh një rast, djegie, se tezja ishte në Dibër te ne, nuk dishim sec ka me bë, ishte shok për të gjithë ne, vec na lajmëruan se vajza ka ndrru jetë. Tash si ka ndodhë ajo nuk e dimë edhe ne, kjo është më e keqja. Si do të ndjehesh, mbi të gjitha le të shkon banesa, po fëmija, fëmija 9 vjecarë është fëmijë. Fëmije më i madhi, dy të tjerët rastësisht kanë dal prej dhomës para se të ndodhë rasti paskan dal po kësmeti ka qenë atje”, tha Mustafa Batku, I afërm i viktimës.

Nga shpërthimi i zjarrit, lëndime serioze kanë marrë edhe dy persona të tjerë, njëri prej të cilëve babai i viktimës. Siç njoftojnë nga spitali i qytetit, pavarësisht se gjendja e tyre është mirë, ata do të vazhdojnë të mbeten në spital edhe për pak kohë.

“Mbrëmë rreth orës 23 e 30 minuta, në rrugën ‘Emin Duraku’ nga shkaqe të panjohura deri tani, ka shpërthyer zjarr në një banesë, si pasojë e të cilit ka vdekur një vajzë 9 vjeçare. Lëndime nga zjarri kanë marrë gjithashtu edhe 4 persona të tjerë të cilët janë transferuar në spitalin e qytetit për kurim. Nga ana e Sektorit të Punëve të Brendshme është dal në vendin e ngjarjes, është marr materiali i cili do të dërgohet për ekspertizë dhe po punohet për zbardhjen e rastit”, deklaroi Liza Bendevska nga MPB. /Alsat-M/

WWW.VOAL-ONLINE.CH


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
GJAKOVË - I RIKTHEHET JETA NAMAZGJAHUT TË VJETËRNë vend të tregut, bëhet vendtakim i të rinjve (05.03.2015)
HIDHNI NJË SY VILËS 600 000 EUROSH TË 'FUKARAIT' ERION VELIAJ (Tekst dhe fotogaleri) (05.03.2015)
SHQIPËRIA DREJT ZGJEDHJEVE TË 21 QERSHORIT (05.03.2015)
VETËM NË TRE MUAJT E PARË TË VITIT 2015 - NGA SHQIPËRIA KËRKUAN AZIL NË GJERMANI 6462 QYTETARË (05.03.2015)
DYNDJA E AZILANTËVE NGA KOSOVA, SHQIPËRIA, SERBIA - MERKEL KËRKON TAKIM URGJENT (05.03.2015)
SOT PËRFUNDOJNË 'DITËT E AGIMIT 2015' (05.03.2015)
PRESIDENTI ERDOGAN VIZITON TIRANËN MË 13 MAJ (05.03.2015)
FOL, MOS U TUT - GAZETARËT E KOSOVËS SHËNOJNË DITËN BOTËRORE TË LIRISË SË SHTYPIT (05.03.2015)
PËR TRE MUAJ - 190 RASTE ME KANCER (05.02.2015)
PUNËT NË AUTOSTRADË - SIPAS RITMEVE TË PARASHIKUARA (05.02.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 
::| Hot News
KLIKONI NË WWW.VOAL.CH - ZËRIN E SHQIPTARËVE NË NJË DIZAJN TË RI - WWW.VOAL.CH  -  VOAL
80 TË RINJ AMERIKANË E MBAJTËN PARA KUVENDIT KONCERTIN ME KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
80 AMERIKANË KËNDOJNË SOT PARA KUVENDIT TË SHQIPËRISË KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
PROTESTA SOT NË SHKUP - TË DORËHIQET QEVERIA NË TËRËSI
NËNKRYETARI I PARLAMENTIT EVROPIAN KËRKON DORËHEQJEN E GRUEVSKIT
DEPARTAMENTI AMERIKAN I SHTETIT - NDJEKIM NGA AFËR SITUATËN NË MAQEDONI
MAQEDONIA NGRE TRIDHJETË AKUZA PËR TERRORIZËM
LUBOMIR FËRÇKOSKI - QEVERIA NË SHKUP PO NXIT TENSIONET NDËRETNIKEFërçkoski - Konflikti në Maqedoni s'ka të bëjë me “Shqipërinë e Madhe”
MANIFESTIM SPONTAN NË TIRANË 'KUMANOVË NUK JE VETËM'
MUSTAFA - 700 SHQIPTARË NGA MAQEDONIA JANË ZHVENDOSUR NË PRESHEVË

 
VOAL
[Shko lart]