E Premte, 08.07.2020, 04:55am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
PERSONAZH
 
RRËNQETHËSE - 87 VJEÇARI QË I SHPËTOI HOLOKAUSTIT PËRSHËNDET SHPËTIMTARIN E TIJ

E Enjte, 01.22.2015, 09:24am (GMT+1)Ky është momenti emocionues kur 87 vjeçari Joshua Kaufman i cili ka mbijetuar Holokaustit përshëndet pas 70 viteve Heroin e tij i cili e liroi nga nazistët, amerikanin Daniel Gillespie. “Kam gjithçka në jetë për shkak të tij. Të dua shumë” , i ka thënë Kaufman – Gillespiet.

Ata janë takuar pas 70 viteve në plazhin e Huntingonit në Kaliforni. E quditshmja e tërë kësaj historie është se të dy kanë jetuar vetëm një orë larg njëri tjetrit dhe asnjëherë nuk e kishin ditur.

Gillespie ishte një qitës me mitraloz në divizionin e 41-të, kishte shkuar në bllokun 11, kompleksin e famshëm që Nazistët e kishin ndërtuar në vitin 1933. Derisa ishte çlriuar ai kamp aty ishin vrarë më shumë se 35 mijë persona në mënyra të ndryshme.

Ekzekutime, duke vdekur urie, eksperimente mjeksore, duke punuar dhe duke u rrahur deri në vdekje.

Personi i parë që Gillespie kishte parë në atë kamp ishte hebreu hungarez, Kaufman.

Ai ishte fshehur në një pjesë të kampit së bashku me të burgosur të tjerë duke mos e ditur që ushtarët tani ishin amerikan

. “Kur e kam parë flamurin e bardh duke u valvitur e kam kuptuar se tortura kishte përfunduar. Kur amerikanët thyen dyert, zemra ime u shkri e tëra”, rrëfen Joshua./Zeri/

 
Image
Image
Image
Image
Image

 

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
PLAGOSET RËNDË LIDERI I ISIS-it ABU BAKR AL BAGHDADI (01.21.2015)
PAPA - 'FAMILJET E MËDHA JANË DHURATË E ZOTIT' (01.21.2015)
DITA E MARTIN LUTHER KINGUT (01.19.2015)
KAZAKISTAN - KRYEREDAKTORJA NË GREVË URIE (01.19.2015)
RUSI - ANTIFASHISTËT E PËRKUJTOJNË AVOKATIN DHE GAZETAREN E VRARË (01.19.2015)
ARGJENTINË - PROKURORI QË E KISHTE AKUZUAR PRESIDENTEN, U GJET I VDEKUR (01.19.2015)
FRANCA SHPËRBLEN VEPRIMET E LASSANA BATHILYIT (01.18.2015)
ARRESTOHET NJË AMERIKAN NËN DYSHIMET PËR TERRORIZËM (01.16.2015)
MYFTIU I MADH I BOSNJES KRITIKON KARIKATURAT E CHARLIE HEBDO (01.16.2015)
HEROI I PARISIT - SHITËSI MYSLIMAN QË SHPËTOI 6 PENGJE (01.12.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 
Lajme Aktuale

Poetesha që ka zgjedhur Obama

 
VOAL
[Shko lart]