E Mërkurë, 09.23.2020, 11:25am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
ZVICRA - VENDI MË I SHTRENJTË NË EVROPË

E Djelë, 06.22.2014, 10:47am (GMT+1)


Pas qytetarëve zviceranë vijnë norvegjezët në Evropë që duhet të paguajnë më shumë për artikujt e konsumit

Zvicra është vendi me çmimet më të shtrenjta në Evropë. Sipas shifrave të fundit të publikuara nga “Eurostat” çmimet për konsum në vitin 2013 në Zvicër ishin 56% mbi mesataren e BE-së. Më së liri ishte në vendet Evropës Juglindore.

Pas qytetarëve zviceranë vijnë norvegjezët në Evropë që duhet të paguajnë më shumë për artikujt e konsumit.

Vitin e kaluar vendi më i shtrenjtë në mesin e 28 anëtarëve të BE-së ishte Danimarka me një distancë prej 40% nga mesatarja evropiane. Pastaj vinte Suedia (+30%), Finlanda (+24%) dhe Luksemburgu (+23%).

Në vendet fqinje të Zvicrës, megjithatë, niveli i çmimeve ishte më pak se 10% mbi mesataren e BE-së. Në Gjermani ky nivel ishte 2%, në Itali 3%, 7% në Austri dhe në Francë 9%.

Më së liri në vitin 2013 ishte në Maqedoni, Bullgari dhe Shqipëri.

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SAIMIR PIRGU MAGJEPS DHJETËRA MIJË ADHURUES TË OPERËS NË SHESHIN E ZYRIHUT (06.22.2014)
Beach Soccer, NDESHJE KOSOVË-ZVICËR, E PARA E PRANUAR NGA FIFA (06.22.2014)
'ATENTATI' I FRANCEZËVE NË MINUTËN E 7-të NXORI NGA NDESHJA LOJTARIN ORGANIZATOR STEVE VON BERGENVon Bergen është nisur urgjent për në Zvicër që të marrë trajtimet mjekësore (06.21.2014)
SHQIPTARËT SHËNOJNË NË HUMBJEN E ZVICRËS (06.21.2014)
POLITIKANI ZVICERAN QË SHPËTOI BEHRAMIN NGA DËBIMI NË KOSOVË“Unë nuk e kam bërë këtë për futbollin por për humanitetin”, politikani Alex Pedrazzini në retrospektivë (06.20.2014)
EDHE ADMIR MEHMEDI TITULLAR KUNDËR FRANCËSPërballja mes Zvicrës dhe Francës luhet sot në orën 21:00 (06.20.2014)
ZVICRA KA 47 500 TË PASUR MË SHUMË SE NË VITIN 2012Milionerët janë 330 000 - pasuria është shtuar 13% duke regjistruar rekord të ri (06.18.2014)
BRAZIL 2014, XHERDAN SHAQIRI DHE ADMIR MEHMEDI NË NJË KUJTIM VËLLAZËROR - BËJNË SHENJËN E FITORES (06.16.2014)
FLAMURI I IBRAHIM RUGOVËS VALVITET NË BRAZIL - FRYMËZON LOJTARËT SHQIPTARË TË KOMBËTARES SË ZVICRËS (Foto e REUTERS) (06.16.2014)
ZVICRA TRIUMFON NDAJ EKUADORIT NË MINUTËN E 93-tëGolat u shënuan nga lojtarët rezervë - Admir Mehmedi e Haris Seferoviç (06.15.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]