E Martë, 07.23.2024, 01:38pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
DOSSIER
 
ARABIA SAUDITE IMPORTUESJA MË E MADHE E ARMËVE, SHBA EKSPORTUESJA MË E MADHE

E Hënë, 03.09.2015, 03:19pm (GMT+1)

 
Gjatë vitit 2014, Arabia Saudite ka importuar armë dhe sistem mbrojtës më shumë se çdo shtet tjetër, duke lënë pas Indinë sa i takon nivelit të shpenzimeve.

Nga të dhënat e publikuara nga "IHS Jane 360" në raportin global për tregtinë për mbrojtjen, siç transmeton Shekulli, tregohet se Arabia Saudite ka shpenzuar mbi 6.4 miliardë dollarë për masat mbrojtëse. India, e vendit të dytë, ka shpenzuar 5.57 miliardë dollarë.

Vendi mbretëror bashkë me vendin tjetër të Gjirit, Emiratet e Bashkuara Arabe kanë importuar armë me vlerë 8.6 miliardë dollarë, më shumë se e gjitha Evropa Perëndimore së bashku. Në vend të tretë, si vendi që ka blerë më shumë armë është Kina, e cila vazhdon të marrë ndihmë për hapësirën ajrore nga Rusia.

Sa u takon vendeve eksportuese, në krye qëndrojnë SHBA-të me 23.7 miliardë dollarë. Në vend të dytë është Rusia, e cila gjatë vitit 2014 ka eksportuar armatime me vlerë 10 miliardë dollarë. Më pas vijnë, Franca me 4.9 miliardë dollarë, Britania e Madhe me 4.1 miliardë dollarë dhe Gjermania me 3.5 miliardë dollarë.


www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
'TIMELINE' - KJO ËSHTË HISTORIA E JETËS SË FACEBOOC (03.09.2015)
RAPORT - SITUATA E TË DREJTAVE TË NJERIUT NË KRIMÉ (03.06.2015)
SI PO NDODH RADIKALIZIMI I TË RINJVE MYSLIMANË (03.06.2015)
APARTAMENTET LUKSOZE TË MILIARDIERËVE NË NJU JORK (03.06.2015)
SONDA DAWN NË ORBITËN E TRUPIT QIELLOR CERES (03.04.2015)
40 VJETORI I GJETJES SË SKELETIT ANTIK LUCY (03.02.2015)
JA 10 NJERËZIT MË TË ZGJUAR TË NJERËZIMIT (03.01.2015)
FINANCAT E 'SHTETIT ISLAMIK' (02.27.2015)
NDRANGHETA - MAFIA QË KA AQ SHUMË PARA SA NUK KA T'I ÇOJË (02.27.2015)
HULUMTIMI I PUNËS SË TELEVIZIONEVE TË KREMLINIT (02.26.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
 

 
VOAL
[Shko lart]