E Enjte, 07.18.2024, 03:24pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJMI I FUNDIT
 
GJILAN - PROMOVOHET LIBRI 'PRESHEVA, BUJANOCI DHE MEDVEGJA'

E Enjte, 05.07.2015, 01:57pm (GMT+1)


Instituti Albanologjik ka promovuar sot më Gjilan, në Universitetin "Kadri Zeka", monografinë me shkrime të 40 autorëve me titull "Presheva, Bujanoci dhe Medvegja", që në vete përmbledhin tekste me përmbajtje historike, duke ofruar të dhëna nga e kaluara, e tashmja dhe e ardhmja e këtyre trevave.

Studiuesit e pranishëm në këtë ngjarje, kanë vlerësuar veprën dhe kanë rekomanduar që me botime të tilla të vazhdohet edhe më tutje në promovimin e vlerave të Kosovës Lindore.

Koordinatori i Zyrës për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, Ibrahim Maliqi ka thënë se shqiptarëve të Kosovës Lindore po u trasohet mbështetje dhe promovim thelbësor që nga hapja e Zyrës në Komunën e Gjilanit me mbështetje të kryetarit Lutfi Haziri, e më pas edhe me botimin e këtij libri në Universitetin "Kadri Zeka".

Ai ka përshëndetur nismën e Institutit Albanologjik si botues, si dhe autorët e monografisë, duke cekur se "ky është një libër me vlera të veçanta kulturore, kombëtare, shoqërore e historike, si në aspektin shkencor, publicistik dhe përmbajtjesor, që vazhdon angazhimet për të drejtat e shqiptarëve të kësaj treve".

Drejtori i Institutit Albanologjik, prof. dr. Hysen Matoshi, ka thënë se libri është i veçantë për shumë arsye, por edhe për shkak të trajtimit, tematikës dhe përmbajtjes që ka në vete.

"Ky është libër shumë i veçantë për përmbajtjen që ngërthen në vete. Lexuesi këtu do të gjejë të përmbledhur mjaft mirë kronologjinë historike, aspektin kulturor, trashëgiminë, arsimin, shëndetësinë, aspektin social..., e deri te koha e getoizimit të kësaj pjese dhe aspiratat politike për të ardhmen e këtyre trevave", ka thënë Matoshi.

Studiuesi prof. dr. Bahtijar Kryeziu, ka thënë se kjo trevë është "një degë e prerë nga trungu i natyrshëm dhe i vërtetë i një populli", dhe se në këtë libër përmblidhen me fakte dhe të dhëna historike, në lëvizjet e deritanishme deri në mbetjen e Kosovës Lindore jashtë kufijve të Republikës së Kosovës. kp

Instituti Albanologjik ka promovuar sot më Gjilan, në Universitetin "Kadri Zeka", monografinë me shkrime të 40 autorëve me titull "Presheva, Bujanoci dhe Medvegja", që në vete përmbledhin tekste me përmbajtje historike, duke ofruar të dhëna nga e kaluara, e tashmja dhe e ardhmja e këtyre trevave.

Studiuesit e pranishëm në këtë ngjarje, kanë vlerësuar veprën dhe kanë rekomanduar që me botime të tilla të vazhdohet edhe më tutje në promovimin e vlerave të Kosovës Lindore.

Koordinatori i Zyrës për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, Ibrahim Maliqi ka thënë se shqiptarëve të Kosovës Lindore po u trasohet mbështetje dhe promovim thelbësor që nga hapja e Zyrës në Komunën e Gjilanit me mbështetje të kryetarit Lutfi Haziri, e më pas edhe me botimin e këtij libri në Universitetin "Kadri Zeka".

Ai ka përshëndetur nismën e Institutit Albanologjik si botues, si dhe autorët e monografisë, duke cekur se "ky është një libër me vlera të veçanta kulturore, kombëtare, shoqërore e historike, si në aspektin shkencor, publicistik dhe përmbajtjesor, që vazhdon angazhimet për të drejtat e shqiptarëve të kësaj treve".

Drejtori i Institutit Albanologjik, prof. dr. Hysen Matoshi, ka thënë se libri është i veçantë për shumë arsye, por edhe për shkak të trajtimit, tematikës dhe përmbajtjes që ka në vete.

"Ky është libër shumë i veçantë për përmbajtjen që ngërthen në vete. Lexuesi këtu do të gjejë të përmbledhur mjaft mirë kronologjinë historike, aspektin kulturor, trashëgiminë, arsimin, shëndetësinë, aspektin social..., e deri te koha e getoizimit të kësaj pjese dhe aspiratat politike për të ardhmen e këtyre trevave", ka thënë Matoshi.

Studiuesi prof. dr. Bahtijar Kryeziu, ka thënë se kjo trevë është "një degë e prerë nga trungu i natyrshëm dhe i vërtetë i një populli", dhe se në këtë libër përmblidhen me fakte dhe të dhëna historike, në lëvizjet e deritanishme deri në mbetjen e Kosovës Lindore jashtë kufijve të Republikës së Kosovës./KosovaPress/

- See more at: http://www.kosovapress.com/sq/nacionale/gjilan-promovohet-monografia-presheva-bujanoci-dhe-medvegja-41847/#sthash.rrVfSIUw.dpuf
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
PËRSHKALLËZIM I MËTEJSHËM I SITUATËS SË SIGURISË NË MAQEDONI (05.07.2015)
PRESIDENTI ERDOGAN NESËR MES NESH NËPËRMJET VIDEOLIDHJES (05.07.2015)
BILANCI DHE MËSIMET NGA PËRPLASJA E POLICISË DHE PROTESTUESVE NË SHKUP (05.07.2015)
KORRUPSIONI IA ZBEH SHPRESAT KOSOVËS PËR LIBERALIZIM TË VIZAVE (05.07.2015)
MBRËMË PROTESTË PAQESORE PARA PARLAMENTIT MAQEDONAS (05.07.2015)
KRAHAS SHKUPIT PROTESTAT ZGJEROHEN EDHE NË MANASTIR E PRILEP (05.06.2015)
BE SHQETËSOHET NGA PROTESTAT E DHUNSHME NË SHKUP (05.06.2015)
JOSEPH DIOGUARDI - PA NJË ZGJIDHJE TË DREJTË NË MARRËDHËNIET ARMIQËSORE MES KOSOVËS E SERBISË, NUK DO TË KETË PAQE DHE STABILITET NË BALLKAN (05.06.2015)
NJU JORK - PRESIDENTIT NISHANI IU DORËZUA MEDALJA E NDERIT PËR ROLIN E SHQIPTARËVE NË SHPËTIMIN E HEBREJVE (05.06.2015)
BANKA E SHQIPËRISË RISHIKON ME ULJE RRITJEN EKONOMIKENgadalësim i aktivitetit ekonomik dhe në tremujorin e parë të vitit (05.06.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
 
::| Hot News
KLIKONI NË WWW.VOAL.CH - ZËRIN E SHQIPTARËVE NË NJË DIZAJN TË RI - WWW.VOAL.CH  -  VOAL
80 TË RINJ AMERIKANË E MBAJTËN PARA KUVENDIT KONCERTIN ME KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
80 AMERIKANË KËNDOJNË SOT PARA KUVENDIT TË SHQIPËRISË KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
PROTESTA SOT NË SHKUP - TË DORËHIQET QEVERIA NË TËRËSI
NËNKRYETARI I PARLAMENTIT EVROPIAN KËRKON DORËHEQJEN E GRUEVSKIT
DEPARTAMENTI AMERIKAN I SHTETIT - NDJEKIM NGA AFËR SITUATËN NË MAQEDONI
MAQEDONIA NGRE TRIDHJETË AKUZA PËR TERRORIZËM
LUBOMIR FËRÇKOSKI - QEVERIA NË SHKUP PO NXIT TENSIONET NDËRETNIKEFërçkoski - Konflikti në Maqedoni s'ka të bëjë me “Shqipërinë e Madhe”
MANIFESTIM SPONTAN NË TIRANË 'KUMANOVË NUK JE VETËM'
MUSTAFA - 700 SHQIPTARË NGA MAQEDONIA JANË ZHVENDOSUR NË PRESHEVË

 
VOAL
[Shko lart]