E Hënë, 07.15.2024, 07:07am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 

ME RASTIN E 3-VJETORIT TË PAVARËSISË SË KOSOVËS

NDERIMI I DËSHMORËVE DHE AMANETI I TYRE

Nga FRANK SHKRELI


E Enjte, 02.17.2011, 08:25pm (GMT+1)

Kosova dhe i gjithë kombi shqiptar po feston sot 3-vjetorin e shpalljes së Pavarësisë së Kosovës. Pas një shekull martirizimi dhe një robërie shekullore nën thundrën sllavo-komuniste edhe për Kosoven, Dardaninë e lashtë, më në fund lindi Hylli i Dritës. Është me vend dhe e drejtë që ky përvjetor të festohet me krenari ashtu si i ka hije kësaj ngjarjeje të madhe historike të kombit. Ky përvjetor, jam i sigurt, do të festohet si në Kosovë ashtu edhe jashtë saj me fjalime, me darka të shtruara me këtë rast, me muzikë e këngë, si një ngjarje festive që është.

Por kjo është gjithashtu një ditë, nw tw cilwn duhet tw reflektohet dhe tw mbahen mend e tw pwrkujtohen tw gjithw ata qw benw sakrificwn maksimale pwr lirinw dhe pavarwsinw qw gwzon sot Kosova, ata heronjw e heroina qw dhanw jetwn pwr lirinw e ketij populli, dwshmorwve, te cilwt me veprat e tyre shuguruan vullnetin e popullit duke u ndejtur besnik traditave mw tw shwndoshta tw kombit.

Historia e kombit shqiptar ka nxjerrur shumw heronjw lufte e heronjw paqwje, por edhe heronjw pende, mendimesh e ideshw. Kwta heronjw, ishin sy patrembur, urrenin padrejtesitw dhe shtypjet ndaj kombit tew vet dhe ishin tw gatwshwm qw pwr lirinw dhe pwr sigurimin e triumfit kombwtar tw bwnin sakrificwn mw tw madhe, tw jepnin jetwn pwr lirinw dhe pavarwsinw e Kosovws, dhe si rrjedhim edhe pwr atw qw besonin se do tw ishte njw e ardhme mw e ndritur e kombit shqiptar. Pavarwsia e Kosovws, pwrvjetori i swcilws festohet sot eshte, mbi tw gjitha, meritw e dwshmorwve tw kombit dhe si e tillw wshtw edhe njw festim i bashkimit tw shpirtwrve tw tw vdekurve me tw gjallwt, ndwrkohw qw festohet ky pwrvjetor i shwnuar, por edhe gjatw gjithw vitit. Ky pwrvjetor, duhet tw shwrbejw si njw lidhje me brezat e kaluar tw deshmorewve, por edhe tw rilindasve te kombit, lidhje kwto qw pwrshkohen nga dhimbjet dhe sakrificat , por nw tw njwjtwn kohw dhe pwrcaktojnw detyrat pwr tw ardhmen e kombit.

Duke marrw parasyshw antagonizmat dhe pwrcarjet e tanishme politike nw Shqipwri, nw Kosovw por edhe nw tw gjitha trojet shqiptare nw Ballkan, dwshmorwt janw ata qw duhet tw bashkojnw tw gjithw,pasi ata luftuan pwr njw ideal tw shwnjtw dhe ndonwse ata vinw nga tw gjitha krahinat, e u pwrkasin tw gjitha rrymave politike,qwllimi i vetem i tw cilwve ishte pwr tw krijuar njw atdhe tw dwnjw e tw pavarur pwr shqiptarwt vet dhe qw nw tw njwjtwn kohw, kombi shqiptar tw jetw pjesw e bashkwsisw euro-atlantike dhe ndwrkombwtare, nw paqw dhe siguri me fqinjet e vet.

Pavarwsia wshtw sanksionuar me luftw kur ishte nevoja, ndwrsa, nw kohe paqwje si sot, dashuria pwr atdhe dhe pwr pavarwsi tregohet me punw e vepra. Sot, Kosova dhe Kombi Shqiptar kanw nevojw pwr heronjw mendimesh e ideshw, njerwz qw me fjalw e vepra pwrpiqen tw cojnw nw vend amanetet e tw parwve si edhe tw shpwrblejnw gjakun e derdhur tw dwshmorwve pwr lirinw dhe pavarwsinw e kombit shqiptar. Kwjo, sepse sipas Midhat Frasherit, "Pwrpjekja pwr Atdhenw nuk wshtw si puna e yshyrevet, qw njeriu e bwn hesap a del a s'del, para se t'i marri. Vetwm kur blihen tw dhjetat ose kur bwhet tregwti, bwhet hesap a fitohet apo humbet, por jo nw ceshtjen kombwtare, jo kur wshtw nw rrezik Vendi".

Le tw kujtohen ata qw dhanw jetwn pwr atdhe, ashtuqw liria tw triumfojw, anw e mbanw trojeve shqiptare. Sepse ata dwshmorw, nga tw gjitha viset shqiptare, dhe gjatw gjithw kalvarit tw historisw kombwtare, luftuan e vdiqwn pwr kwte ditew, pwr kwte pavarwsi. Ata luftuan dhe sakrifikuan jetwn kundwr sllavit, kundwr komunizmit, kundwr armiqwve tw betuar tw trojeve ilire tw tw gjitha kohwrave, kundwr atyre qw shqiptarit i vodhwn tokwn dhe kundwr atyre qw kombit shqiptar i cwnuan dhe i mohuan lirinw dhe mvetwsinw, dhe kunder atyre qw mw nw fund copwtuan Shqipwrinw.

Me rastin e festimit tw pwrvjetorit 3-etw tw pavarwsisw sw Kosovws, nga varret e dwshmorwve dwgjohet gjama dhe thirrja pwr mw shumw bashkim, mw shume pajtim, sidomos pajtim politik,mw shumw respekt pwr njeri tjeterin,dhe mw shumw moral ashtu qw sakrificat e tyre maksimale tw sjellin ditw mw tw mira pwr brezin e sotwm dhe per brezat e ardhwshwm tw kombit.

Wshtw njw gjw e denjw dhe e drejtw,pra, qw tw festohet Pavarwsia Kosovws, e tw pwrkujtohen edhe sakrificat e dwshmorwve, dhe jo vetwm nw Diten e Pavaresise. Duke marrw parasyshw gjwndjen e polarizuar tw politikws shqiptare kudo, besoj se pwrkujtimi mw i mirw i dwshmorwve dhe festimi mw i shkelqyeshwm i pwrvjetorit tw 3-etw tw Pavarwsisw sw Kosovws do tw ishte qw tw ndwrmirrej nje angazhim serioz, sidomos nga klasa politike shqiptare nw pwrgjithwsi, pwr njw moral tw ri politik qw t'i japw njw formw tw re debatit dhe diskursit politik pwr zgjidhjen e konflikteve dhe mosmarrvjeshjeve politike qw shpesh janw normale, por tw paevitueshme nw njw shtet dhe shoqwri demokratike sic janw Kosova dhe Shqipwria. Respekti dhe besimi nw njwri tjetwrin janw elementw kryesorw pwr formimin e njw shoqwrie tw civilizuar dhe ata udhwheqws politikw qw pwrvetsojnw kwto cilwsi do ti njohw historia si udhwheqes qw treguan kurajw morale, nw njw periudhw jetike dhe jashtzakonisht kritike nw historinw e kombit shqiptar. "Ata qw luftuan dhe siguruan pavarwsinw, besonin se liria ishte sekreti i lumturisw dhe kuraja (civile) sekreti i lirisw." (Louis D. Brandeis)

Cili do tw jetw i pari ndwr udhwheqsit e sotwm shqiptarw qw do tw pwrpiqet tw transformojw atmosferwn e tanishme tw acaruar politike, morale dhe civile anw mbanw trojeve shqiptare, duke treguar kurajw civile, karakter, respekt dhe mirwkuptim pwr mendimet dhe qwndrimet e kundwrshtarit politik?

Shqiptarwt kanw nevojw pwr udhwheqews politikw tw cilwt janw tw interesuar tw lwnw mwnjanw pikwpamjet e kundwrta dhe interesat e ngushta pwrsonale e partiake, me qwllim qew tw arrihen objektivat e interesit tw pwrbashkwt shoqwror e kombwtar, si edhe pwr udhwheqws qw pwrpiqwn tw bashkojnwdhe jo t'i ndajnw njerwzit. Nw kwte pwrvjetor tw Pavaresisw sw Kosovws, dwshmorwt e kombit shqiptar tw pushkws e tw pendws --bewjnw thirrje pwr udhewheqws qw punojnw pwr interesat kombwtare, duke iu pergjigjur nw kewte mwnyrw edhe nevojave twqytetarwve pwr njw jetw mw tw mirw dhe mw tw begatw.

Kwjo, nw tw njwjtwn kohw, wshtw njw dwshirw edhe e miqwve qw ia duan tw mirwn kombit shqiptar, sic janw Shtetet e Bashkuara tw Amerikws, tw cilat ndihmuan aqw shumw nw realizimin e Pavarwsisw sw Kosovws. Duke i uruar Pavarwsinw popullit tw Kosovws, Sekretarja e Shtetit, Znja Hillari Klinton, u shpreh se Washingtoni "wshtw i pwrkushtuar pwr tw ardhmen tuaj dhe se jemi tw nderuar tw jemi miqtew e juaj", ndwrsa ajo porositi nw tw njwjtwn kohw qw ky pwrvjetor tw jetw gjithashtu "njw rast i pwrshtatshwm pwr udhwheqsit e zgjedhur politikw twKosovws qw ta forcojnw pwrswri pwrkushtimin e tyre pwr qeverisje tw mirw dhe transparencw."

Nw kwte datw historike, wshtw thirrja e kombit dhe e dwshmorwve tw tij, ajo qw ushton pwr tw gjithw e sidomos pwr klaswn politike tw tw gjitha partive anw e mbanw trojeve shqiptare: shwrbeni vendit me integritet, mirwkuptim dhe respekt pwr njwri tjetwrin, sepse duke i shwrbyer Kombit pwr ta bwrw atw mw tw mirw se c'ishte , i shwrben mw sw miri vetes dhe familjes dhe nw tw njwjtwn kohw shprehw adhurimin dhe nderimin ndaj dwshmorwve tw rwnw pwr lirinw dhe pavarwsinw e Shqiptarwve. Ata nuk duan asgjw mw pak as mw shumw se kwte ideal, qw ata e ushqyen dhe e shwjtwruan me gjak.

FRANK SHKRELI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
MODELI TURK PËR EGJIPTINNga SERGIO ROMANO, "Panorama" (02.16.2011)
GRUAJA DHE TË DREJTAT E SAJNga MIMOZA DAJÇI (02.15.2011)
NJË KARTOLINË NGA EGJIPTINga THOMA L. FRIEDMAN, New York Times (02.13.2011)
SI T'I LEXOJË KLASA POLITIKE KËSHILLAT E TOMAS KANTRIMENITNga Elida BUÇPAPAJ (02.13.2011)
QEVERISJE FER DHE FER JASHTË QEVERISJESNga ELIDA BUÇPAPAJ (02.13.2011)
ANTI-AMERIKANIZMI I PRO-KORRUPSIONITNga FRANK SHKRELI (02.10.2011)
"Wall Street Journal": SHPIFJET NDAJ HASHIM THAÇITNga DENIS MACSHANE, anëtar i parlamentit britanik, ish i deleguar britanik në Këshillin e Evropës dhe ish Ministër për Ballkanin (02.08.2011)
SATRAPËT SI ALEATË POLITIKËNga SHABAN MURATI (02.08.2011)
NE POPULLI EGJIPTIANNga ROGER COHEN, New York Times (02.08.2011)
SHBA E BE TË NDALIN PRECEDENTIN KONFLIKTUAL TË ED RAMËSNGA ELIDA BUÇPAPAJ (02.07.2011) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]