E Martë, 04.23.2024, 03:00am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 

REVOLUCIONE APO RRËSHQITJE SITUATE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


E Mërkurë, 03.30.2011, 07:52am (GMT+1)

Tashmë nuk ka analist ndërkombëtar, politolog dhe politikan që të mos përpiqet të bëjë përkufizimin e asaj që po ndodh në Lindjen e Mesme dhe në Magreb, pra përgjithësisht në botën arabe, që nga Oqeani Atlantik deri në Gjirin Persik, sidomos në hapësirën matanë Mesdheut tonë.

E përbashkët në të gjitha përkufizimet e përkohshme është, megjithatë, se pranohet që këto që po ndodhin po pasohen e do të pasohen nga një vërshim i refugjatëve, me prirje për t'u bërë i stihishëm në të ardhmen. Pranohet gjithashtu se një rajon i madh e i rëndësishëm, më i ndjeshmi në botë prej shumë dhjetëvjeçarësh, është destabilizuar. Dhe askush nuk mund të parathotë fundin e këtij destabiliteti, askush nuk mund t'i parathotë ndikimet e tij. Pranohet gjithashtu se kriza e furnizmit me naftë dhe gaz natyror është më e prekshme se gjithçka tjetër. Dhe pranohet se kush përfiton më shumë në tregun global të naftës dhe gazit natyror.

Ato që do të nisnin në Tunizi apo në Egjipt si revolucione paqësore, do të ktheheshin në revolucion të armatosur në Libi. Ato që thuhej se e merrnin modelin e tyre nga Evropa Lindore, madje edhe nga Ballkani, tashmë marrin natyrën e revolucioneve demokratikoborgjeze të gati para dy shekujve. Dhe gjithnjë e më shumë sfond i tyre bëhet anarshia e përgjithshme dhe e gjithanshme.

Diktatori libian Gadafi do të dilte së fundi me tezën se regjimi i tij është viktimë e rolit të tij në aleancën kundër terrorizmit ndërkombëtar, duke e fajësuar Al Kajdën për çfarë po ndodh në Libi. Këshilli i Sigurimit merr vendimin, tashmë të shndërruar në parodi, për vendosje sanksionesh kundër regjimit të Tripolit. Shtohen tundimet për të ndërhyrë kundër një regjimi që po e masakron popullin. Dhe lind pyetja: a mund të lejohet një diktator të bëjë çfarë të dojë ai kundër popullit?

Kohët e fundit është përjetuar një fushatë e madhe kundër ligjshmërisë së ndërhyrjes së NATO-s në Kosovë, për ta shpëtuar popullin e Kosovës nga makineria serbe e luftës e Millosheviçit, e cila po e shfaroste dhe po e përzinte me dhunë popullin e Kosovës, duke pretenduar tokën e Kosovës. A do të arrijë bashkësia ndërkombëtare të reflektojë se domosdoshmëritë e tilla bëhen përsëri të pashmangshme?

Kështu para syve tanë po shikojmë se nuk kemi të bëjmë dhe aq me revolucione, kemi të bëjmë ndoshta më shumë me rrëshqitje situate. Kriza ekonomike ndërkombëtare dihej se do të shoqërohej me dalje të situatës nga dora. Dhe kjo do të ndodhte atje ku më shumë është pritur momenti. Dhe në Lindjen e Mesme e në Magreb, pra në gjithë botën arabe një moment i tillë është pritur me shekuj.

Është në të drejtën e popujve arabë që, pas shumë shekujsh të kërkojnë ta kenë në duar fatin e tyre. Dhe, kur e kërkojnë këtë, nuk mund të llogarisin në ndihmën apo në rolin e të tjerëve. Ata duan të shpëtojnë nga liderë, të cilët po aq sa janë diktatorë, janë edhe kukulla. Po aq sa janë diktatorë të popullit të tyre, aq janë edhe kukulla të koniunkturave ndërkombëtare.

Nga kjo dëshirë, nga ky vullnet i ligjshëm i popujve arabë, përfitojnë segmente të terrorizmit ndërkombëtar, përfitojnë lëvizje politike anarshiste, përfitojnë mafiat ndërkombëtare, përfitojnë ekstremizmat ideologjike. Derisa të jenë përballur me të gjitha këto pengesa, pooujve arabë do t'iu duhen edhe shumë përpjekje, edhe shumë energji, edhe shumë zhgënjime. Po duket se zgjidhjet tashmë ata i kërkojnë brenda tyre.

Pavarësisht përkufizimeve, pavarësisht epiteteve, pavarësisht kundrimeve dhe analizave qoftë eksperte, qoftë emocionale, e vërteta e patundshme është se kjo që po ndodh në botën arabe, jehonë e cilësdo kohë të jetë, është e përfshirë në kontekstin kohor të rendit të ri botëror, i cili filloi me mbarimin e Luftës së Ftohtë. Dhe është pjesë e sfidave me të cilat do të përballet fuqishëm e pashmangshëm ky rend i ri botëror.

Pyetja më kryesore sot është si do të arrihet që popujt arabë të marrin në dorë fatin e tyre pa u përzier të tjerët në këtë përcaktim. Si të merret situata në dorë sërish pa e lënduar dëshirën dhe vullnetin e popujve arabë. Dhe si do të bëhet që anarshistët në vetë Evropën, pra në Mesdheun verior e lart, të mos frymëzohen mbrapsht nga anarshia në botën arabe, pra që të mos përfitojnë nga rrëshqitja e situatës në atë pjesë të rëndësishme të botës. Kjo është një detyrë që, me sa duket, është kuptuar në kohë dhe për të cilën po shkohet drejt marrjes së masave. Varet sa mirëkuptim do të ketë, me çfarë strategjie do të veprohet.

(Botuar në Bota Sot më 26 shkurt 2011)

URIMET EVROPIANE NDOSHTA NUK DO TË VIJNË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

FORCËN E OPOZITËS NUK E BËJNË NUMRAT

Nuk e bën as dobësia e shumicës qeverisëse

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

BISEDIME JO, DIALOG PO

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

POETIKA E DHIMBJES NË NJË ROMAN TË RI

Romani "Imazh" i Zef Mulajt

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NJË SKEMË PA SENS KRIJUES

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

A ËSHTË E PËRGATITUR LIDHJA DEMOKRATIKE PËR TA QEVERISUR KOSOVËN?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

THAÇIZMI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

RADHA E RËNIES SË RAISËVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

21 JANARI DHE INTELEKTUALËT LAKEJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

KUVENDI I RI: TIPOLOGJI, KAAKTERIZIME, PROGNOZA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

PËRSHPIRTNI NAZMI LUKAJT, MIKUT DHE KOLEGUT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

21 JANARI NË RADARIN E JASHTËM MEDIATIK

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

NJË VERSION I NËNTËDHJETESHTATËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

BAJRAKU NË ÇARSHI OSE POLITIKA NË ANKAND

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

ROJA TË SOVRANITETIT

Zotër shtëpie

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

PDK DHE LDK SHTRATIN ENDE TË NXEHTË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

ALTERNATIVË MAFIOZE PUSHTETIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SUDETIÇ, I TRETI I MOSKETIERËVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

KOLLITJET E STALINIT...

...nesër në "tri komunat heroike"

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

MARTY & THAÇI, THE PRECEDENT & SUBSEQUENT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

TË DUAN, PA TË QORTOJNË

(Letër e mbyllur partive)

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

UKË RUGOVA DHE QYTETARIA E DINASTIVE NË DEMOKRACI
Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SIMBOL I LUFTËS SË KOSOVËS ËSHTË SHTËPIA E JASHARAJVE, NUK ËSHTË "SHTËPIA E VERDHË"

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ 

EVROPA NË ANËN E HUMBËSVE TË LUFTËS SË KOSOVËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MINUS NEXHATI, PLUS ALBINI, BARAS ÇKA?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

POLITIKËN MUND TA NDRYSHOSH VETËM DUKE MARRË PJESË NË POLITIKË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SHKODËR SHQYPNIA!

PARTITË E KRYEMINISTRAVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

UKA DHE ISAI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

DOSIADA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

TIPOLOGJIA E LISTAVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SHKRIRJA E MEDIAVE NË PUSHTETIN POLITIK

Nga SKËNDER BUÇPAPAJMURMURIMË DUKAGJINI (REQUIEM PËR DIN MEHMETIN)

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

ZGJEDHJE TË FAKTIT TË KRYER

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Sot mbushen plot 17 vjet nga dalja për herë të parë në satelit e Radiotelevizionit Shqiptar

NGASJET E PERSONALIZIMIT TË HISTORISË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ<

GREQIA DHE SHQIPËRIA, GREKËT DHE SHQIPTARËT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MJAFTON EMRI IBRAHIM RUGOVA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

KALVARI I NJË MOCIONI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

PDK DHE LDK SHAHEN... DERI PAS ZGJEDHJEVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

AKSESI I KOSOVËS NË DOSJET E SPIUNËVE TË SAJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NGA NGURIMET NË NGUTJE?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SINDROMI I THESARIT TË ALI PASHË TEPELENËS SI E KAPI GREQINË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


EMPATI E MBRAPSHTË E SOCIALISTËVE ME DEMOKRATËT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SHQIPTARIZMI NË KONTEKSTIN E EVROATLANTIZMIT DHE GLOBALIZMIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

VIZIONI YNË EVROPIAN I RIBASHKIMIT SHQIPTAR

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

HAMENDJET PARAZGJEDHORE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NUK KAM MALL PËR FUSHATAT E DORËHEQJEVE, LARG QOFSHIN FUSHATAT E DORËHEQJEVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

A DO TË VAZHDOJË NJOHJET EDHE GJATË DIALOGUT?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MBYLLJA ME NDER E MISIONEVE NDËRKOMBËTARE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

A MUND ERDHËT PREJ NJU JORKU

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Ç'RRUGË KA HYRË PROCESI I NJOHJEVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NË LDK ASGJË E RE, ASGJË E RE NË LDK

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

HISTORIA NUK ËSHTË E PARTIVE, PARTITË JANË PJESË E HISTORISË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

E NGRIRË KOSOVA NUK MUND TË HYJË NË BISEDIME TË REJA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

AZEMI, DISIDENTI I LINDUR

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MIQËSIA ME VATIKANIN

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

VDEKJA E POETIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

FATI I UKSHIN HOTIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

PA ZBARDHJEN E HISTORISË DISIDENCA SHQIPTARE NUK DO TA FITOJË QYTETARINË


Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

PËR INAT TË KOSOVËS, SERBIA ËSHTË GATI TË BËJË ÇFARËDO HARAKIRI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

LERENI KOSOVËN SHËNDOSH, NËSE E DONI SHËNDOSH BALLKANIN, EVROPËN...

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


 


Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


EMRI NDËRKOMBËTAR I KOSOVËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


KOSOVA DHE NJOHJET - GJEOPOLITIKA TJETËR

MË TEPËR SE NJË GJETJE FORMULE, NJË THYERJE TABUJE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ 

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


AS REVANSHISTË, AS TË REVANSHUAR

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

VERIU I KOSOVËS, FUSHËBETEJA E FUNDIT?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


 

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NË HORIZONTE ENDE ASNJË RRETHANË OPTIMALE PËR BISEDIME


KORRUPSIONI SHESHIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MARRËDHËNIET ME NDËRKOMBËTARËT SHPREHIN AFTËSINË SHTETËRORE TË KOSOVËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SKËNDER BUÇPAPAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
PRESIDENTI OBAMA MBRON DHE JUSTIFIKON SULMIN USHTARAK KUNDËR LIBISËNga FRANK SHKRELI (03.29.2011)
ÇDO REVOLUCION ËSHTË KTHESË RRËNJËSORE NË MËNYRËN E TIJNga SIMON SEBAG MONTEFIORE, New York Times (03.29.2011)
DUKE SHPRESUAR PËR MANDELAT ARABËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times (03.28.2011)
LETËR E HAPUR PËR Z. LUBONJA - "GREK APO SHQIPTAR"Nga PLEURAT REXHEPI, King's College London (03.27.2011)
100 VJETORI I KRYENGRITJES SË MALËSISË SË MADHE DHE FJALA E PRESIDENTIT TOPI NË MBRËMJEN FESTIVE NË SHKODËRNga FRANK SHKRELI (03.26.2011)
AJO QË NE KËRKOJMË ËSHTË E ARSYESHME; QËLLIMI YNË ËSHTË I DREJTËNga KRESHNIK SPAHIU (03.26.2011)
PYETJA LIBIANE: ÇKA TASH?Nga WILLIAM PFAFF, International Herald Tribune (03.25.2011)
ZOTI E BEKOFTË AMERIKËN!24 MARSI 1999. KOSOVA NGA LIRIA DERI TE PAVARËSIANga BEQIR SINA, New York (03.24.2011)
Përgjigje ndaj disa pretendimeve solitareEMRI I KOSOVËS ËSHTË I LIDHUR PAZGJIDHSHMËRISHT ME NATO-nNga ELIDA BUÇPAPAJ (03.24.2011)
SHKOI PUTINI NË BELIGRADNga FRANK SHKRELI (03.23.2011) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]