E Djelë, 12.10.2023, 08:48am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 

SHQIPTARËT E NEW YORK-ut DEMONSTROJNË PARA U.N.O.*

Një shkrim i rreth 40 viteve më parë

Nga FRANK SHKRELI


E Mërkurë, 06.22.2011, 06:19am (GMT+1)

Kohët e fundit më bëri përshtypje dhe më zgjoi emocione një artikull i Nikolin Kurtit, mos qofsha gabim, i nipi i Dom Shtjefen Kurtit, i cili gjithnjë edhe sot përpiqet të gjejë eshtrat e axhës së tij të vrarë nga regjimi komunist hoxhist. Më solli në mend gjithashtu reagimin e komunitetit shqiptaro-amerikan në atë kohë, kur menjëherë pasi morëm vesh nga shtypi amerikan se ishte vra Dom Shtjefen Kurti, organizohet një demonstrate para Kombeve të Bashkuara dhe selisë së misionit të regjimit komunist shqiptar pranë Organizatës së Kombeve te Bashkuara. Ende e mbaj mend shumë mirë atë demonstratë, ndoshta e para e këtij lloji, ku mori pjesë mbarë komuniteti, i prirë nga Monsinjor Zef Oroshi dhe Imam Isa Hoxha. Artikulli i bashkangjitur ishte një përshkrim modest i demonstratës kundër regjimit komunist enverist i botuar në revistën "Jeta Katolike", Nr. 1-2, 1973, për të vënë në dukje krimet e atij regjimi sidomos kundër klerikëve katolikë e të tjerë.

Është shumë shqetësues fakti që eshtrat e Dom Shtjefen Kurtit - kundër vrasjes së të cilit e protestuam para botës pothuaj 40 vjet më parë - e të cilat i kërkon familja e tij edhe sot pas pothuaj 40 vjetësh nuk janë gjetur ende.  

Me daten 28 mars, 1973 gazetat e perditeshme te New York-ut, "The New York Times - The Daily News - New York Post - prune lajmin e idhte te marrun nga agjesija e lajmevet Kathpress te Vjenes, se komunistat e Tiranes kishin vra meshtarin katholik, Don Shtjefen Kurtin per te vetmen arsye se ai, me kerkesen e prindes, kishte pagezue nji femi.

Ky akt, si dhe tjere para ketij, na vertetojne botnisht se te kuqt e Tiranes kane humbe faret çdo ndiejne njerzore. Ata mendojne se me i u per mbajte Ligjevet te Zotit dhe me i perfille keto lirisht, asht faj qe duhet denue me vdekje....

 

Më poshtë artikulli i vitit 1973 i plotë (i skanuar):

 

FRANK SHKRELI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
JU NDRIÇONI, NDRIÇONI NGA QIELLI DHE PLAS NATA SERBE NË FERR(Homazh për Dardaneshën e Lirisë, Nekibe Kelmendin) Nga KËZE KOZETA ZYLO (06.22.2011)
ËSHTË E VËSHTIRË TË STUDIOSH NË EUROPË DHE TË KTHEHESH NË TIRANËNga Dr. ALBAN DACI (06.21.2011)
Ç'PATI GREQIA QË U MBYT NË BORXHE?Nga Prof. Dr. ESHREF YMERI (06.21.2011)
ELEGJI PËR VEHBI SKËNDERINNga PËRPARIM HYSI (06.21.2011)
AKUPUNKTURA E DHEMBJESNga LIMAN ZOGAJ (06.20.2011)
RUSIA NË PENËN E NJË RUSINga ESHREF YMERI (06.19.2011)
RAMA, NJË LIDER DISASTERNga ALBAN DACI (06.17.2011)
LIRIKU VEHBI SKËNDERI SHPIRTI I NDJESHËM I MBRUJTUR ME DIELLNga ÇELIK PETRITI (06.17.2011)
RRETH MARRËDHËNIEVE SHQIPTARO-JUGOSLLAVO-SOVJETO-KINEZE (1944-1976)Duke iu referuar librit "Jeta ime" të Ramiz Alisë (2010)Nga SKIFTER KËLLIÇI (06.16.2011)
SHQIPTARËT NË MAL TË ZI NUK MUND TË KRAHASOHEN ME MALAZEZËT NË KOSOVËReagim ndaj një deklarate tendencioze e ministrit të punëve të jashtme të Malit të ZiNga XHELADIN ZENELI, ish deputet (06.16.2011) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Dhjetor 2023  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]