E Premte, 03.01.2024, 01:36am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 

SHARLATANË DHE SHARLATANIZËM

Nga MAUREEN DOWD, New York Times


E Enjte, 04.29.2010, 07:48am (GMT+1)

 

Ju keni pritur që Tom Hagen të kërcejë deri dhe të kundërshtojë pyetjen e një senatori në emër të Donit të tij.

Salla e paneli të drunjtë i komitetit të Senatit kishte një pamje të modës së vjetër. U vur re se edhe kryetari i komitetit, Karl Levin, kishte një pamje të modës së vjetër. Dhe seanca dëgjimore e Kongresit duke u përpjekur të ndriçojë sjelljen tinëzare dhe dorështrënguar të një bande amorale burracakësh ishte ekuivalentja e vitit 2010 e seancës së viteve 1950 të Mafias përshkruar në "Godfather II". 

"Qeveria Sachs," dihet sa i mirëlidhur është Goldman Sachs, u thirr të japë llogari nga qeveria aktuale të martën. Dhe tregtarët dhe drejtuesit që ëndërronin idenë e tymit të paketimit janë në çdo hap të shkëlqyeshëm, të paqartë dhe të pacënueshëm si Michael Corleone. Ai vetëm pohoi se tregton vaj ulliri; ata në të vërtetë shpërndanë vaj rrenash.

 

Ti e di që je i komprometuar moralisht kur senatori John Ensign të qorton në lidhje me etikën. Republikani nga Nevada është nën hetim nga Komisioni Etik Senatit dhe FBI për mashtrim rreth një marrëdhënie me një anëtare të stafit. Prindërit e tij të pasur e paguan si kujdestare dhe burri i saj ishte gjithashtu në listën e pagave të Ensign.

 

"Unë mendoj se shumica e njerëzve në Las Vegas do të fyheshin nga krahasimi i Las Vegasit me në Wall Street-in. Sepse në Las Vegas në të vërtetë njerëzit e dinë se shanset janë kundër tyre. Ata luajnë gjithsesi, " tha me të drejtë Ensign. "Në Wall Street, ata manipulojnë shanset ndërkohë që jeni duke luajtur lojën. Dhe unë do të thoja se është në të vërtetë shumë më i pandershëm. "

Ishte një çmim i parë dypartiak në kazinonë metafora.

 

"Si dallon ajo nga dalja prej Pallatit të Cezarit, nga libri i sporteve, dhe nga një vënia e një basti mbi rezultatet e një garë atletike?" E ka pyetur Senatori Xhon Mekein i Arizonës shefin ekzekutiv Blankfein Lloyd.

 

Por burrat e mençur republikanë të Wall Street humbën pak nga forca e tij goditëse kur dihejm se ata ishin ngjeshur në katin e Senatit, duke u përpjekur për të penguar përpjekjet e demokratëve të kalojnë një ligj për forcim e rregullave të Wall Street-it. Republikanët injoruan kundërthënien e kësaj, në të njëjtën mënyrë si Goldman Sachs kishte injoruar konfliktin në bastvëninen ndaj produkteve të shitur për klientët.

 

 

Presidenti Obama e goditi Wall Street për t'u paraqitur si një populist i ashpër. S.E.C. zvarriti veten larg përgjatë një pornografie të mjaftueshme për të bërë një shembull të Goldman Sachs, në mënyrë që të theksojë imazhin e saj si një zbatues i rreptë. Dhe Goldman Sachs erdhi në Uashington në përpjekje për të përtërirë një imazh për integritetin.

Teksa amerikanët humbën shtëpitë dhe u rreshtuan për punë, Goldman bëri 13 000 000 000 $ në vitin 2009, dhe Blankfein mori një bonus të, si ai pranoi të çalas tek McCain, "um, um, nëntë milionë."

 

"Ideja që Wall Street doli pa u lagur nga kjo gjë, faleminderit, është diçka që vetëm i ndryn njerëzit," i tha senatori i Delaware, Ted Kaufman, Blankfein-it. "Ata mendojnë se ju nuk u gjobitët, sepse ashtu ishte fati. Ata mendojnë se ju djema e luajtët këtë lojë si të ishte kjo një gjë e vërtetë, e vërtetë e mirëfilltë. "

Fytyrënjomi Josh Birnbaum, ish drejtor i përgjithshëm i cili kërkoi bastvënie kundër hipotekave të kredive, nuk u lustroi reputacionin e firmës me buzëqeshje e tij të vetëkënaqur elitiste dhe emrin e tij në Wharton.

 

 

"Z. Birnbaum, ju e dini se çfarë është deklarimi i të ardhurave? " pyeti senatori Kaufman. "Unë mendoj se është vetëm ashtu si tingëllon," u përgjigj Birnbaum, si një nxënës zemërak në paraburgim.

Turma Goldman ishte sigurisht kozmopolite. Blankfein solli një frazë latine (Goldman kishte një "de minimis" biznesi në hipotekat direkt kredi në shtëpi) dhe shtojca e mbushur me frëngjisht mbushur Nr 62 e Senatit, nga vogëlushi i bukur Fabrice Tourre, objektivi i SEC i cili e quajti veten "Fab përrallor" në një e-mail 2007.

 

 

 

"Gjithnjë e më shumë forcë lëvizëse sistem, l'edifice entier risqué de s'effondrer a tout moment (ndërtesa e tërë rrezikon të bjerë në moment). ... potentiel Seul survivant (shpëtojeni shpirtin), "brufulloi francezi fluturues i ngarkuar me krijimin e marrëveshjeve të hipotekave të kredive të investimeve të përcaktuara të dështojnë. Kjo përkthehet lirshëm në: djathi rri më vete.

Duke vazhduar të flasi për veten e tij në personin e tretë, ai shkroi: "Qëndrimi në mes të të gjithë këtyre komplekseve, tejet të fryra, tregjeve ekzotike ai krijoi pa kuptuar domosdoshmërisht të gjitha pasojat e atyre monstruoziteteve! Gjithsesi jo duke u ndjerë shumë fajtor për këtë. ... "

 

 

Në një e-mail për të dashurën e tij, ai e quajti krijesën e tij "Frankenstein" "një produkt të pastër masturbim intelektual, diçka që njeriu e trillon për t'ia thënë vetes:" E pra, çka nëse ne krijuam një gjë "," e cila nuk ka qëllim , e cila është absolutisht konceptuale dhe mjaft teorike dhe që askush nuk ia di çmimin? "

"Në një e-mail dërguar asaj, ai bëri shaka se kishte shitur bono toksike "të vejave dhe jetimëve që u përplasën në aeroport." Së paku Fab Përrallori kishte sjellje të mira për mënyrat e tij të llogarisë ndjenjat e përrallorësisë para komiteti dhe vuri një maskë sinqertë. Për fat të mirë të Goldmanit, lakmia mund të verë në hije etikën. Aksionet e firmës mbyllën lartë të martën. Vaj i ullirit me shumicë u mbyll lart po ashtu./Elida Buçpapaj

--

April 28, 2010

Op-Ed Columnist

Olive Oil and Snake Oil

By MAUREEN DOWD

WASHINGTON

You kept expecting Tom Hagen to jump up and object to a senator's question on behalf of his Don.

The wood-paneled Senate committee room had an old-school look. The combed-over committee chairman, Carl Levin, had an old-school look. And the Congressional hearing trying to illuminate surreptitious and avaricious behavior by an amoral, macho gang was the 2010 equivalent of the 1950s Mafia hearing depicted in "Godfather II."

"Government Sachs," as the well-connected Goldman Sachs is known, was called to account by the actual government on Tuesday. And the traders and executives who dreamed up the idea of packaging smoke were every bit as slick, evasive and dismissively unapologetic as Michael Corleone. He only claimed to trade in olive oil; they actually delivered the snake oil.

You know you're ethically compromised when Senator John Ensign scolds you about ethics. The Nevada Republican is under investigation by the Senate Ethics Committee and the F.B.I. for chicanery surrounding an affair with a staffer. His wealthy parents paid off the mistress and her husband, who was also on Ensign's payroll.

"I think most people in Las Vegas would take offense at having Wall Street compared to Las Vegas. Because in Las Vegas, actually people know that the odds are against them. They play anyway," said the righteous Ensign. "On Wall Street, they manipulate the odds while you're playing the game. And I would say that it's actually much more dishonest."

There was a bipartisan jackpot in casino metaphors.

"How does that differ from going out to Caesar's Palace, the sports book, and making a wager on the outcome of an athletic contest?" Senator John McCain of Arizona asked C.E.O. Lloyd Blankfein.

But the Republicans' whacking of Wall Street's wise guys lost a little of its punch when you knew that they were ducking out to the Senate floor, trying to thwart Democrats' efforts to pass a bill tightening regulation of Wall Street. Republicans ignored the contradiction in this, the same way Goldman Sachs ignored the conflict in betting against the product it sold to clients.

President Obama bashed Wall Street to pose as a tough populist. The S.E.C. dragged itself away from porn long enough to make an example of Goldman Sachs to shore up its image as a strict enforcer. And Goldman Sachs came to Washington to try to recover an image for integrity.

As Americans lost homes and lined up for jobs, Goldman made $13 billion in 2009, and Blankfein got a bonus of, as he haltingly admitted to McCain, "um, um, nine million."

"The idea that Wall Street came out of this thing just fine, thank you, is something that just grates on people," Delaware Senator Ted Kaufman told Blankfein. "They think that you didn't just come out fine because it was luck. They think that you guys just really gamed this thing real, real well."

Baby-faced Josh Birnbaum, the former managing director who urged betting against subprime mortgages, did not polish the firm's reputation with his elitist smirk and name-dropping of Wharton.

"Mr. Birnbaum, do you know what a stated income loan is?" Senator Kaufman asked.

"I think it's just what it sounds like," Birnbaum replied, like a petulant schoolboy in detention.

The Goldman crowd was certainly cosmopolitan. Blankfein dropped a Latin phrase (Goldman had a "de minimis" business in direct home loan mortgages) and French peppered Senate Exhibit No. 62, from the petite, handsome Fabrice Tourre, the S.E.C. target who called himself "the fabulous Fab" in a 2007 e-mail.

"More and more leverage in the system, l'edifice entier risqué de s'effondrer a tout moment. ... Seul survivant potentiel," gushed the highflying Frenchman charged with creating subprime mortgage investment deals intended to fail. That translates loosely to: the cheese stands alone.

Continuing to talk about himself in the third person, he wrote, "Standing in the middle of all these complex, highly levered, exotic trades he created without necessarily understanding all the implications of those monstruosities!!! Anyway, not feeling too guilty about this. ..."

In an e-mail to his girlfriend, he called his "Frankenstein" creation "a product of pure intellectual masturbation, the type of thing which you invent telling yourself: "˜Well, what if we created a "thing," which has no purpose, which is absolutely conceptual and highly theoretical and which nobody knows how to price?' "

In another e-mail to her, he blithely joked that he was selling toxic bonds "to widows and orphans that I ran into at the airport." At least the Fabulous Fab had the good manners to cloak his feelings of fabulousness in front of the committee and put on an earnest mask. Luckily for Goldman, greed may trump ethics. The firm's stock closed higher Tuesday. Wholesale olive oil closed higher as well.

Përktheu Elida Buçpapaj


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
NATA SHQIPTARENga ELIDA BUÇPAPAJ (04.27.2010)
RËNIA E TË PAPREKSHMËVENga MASSIMO GAGGI, Corriere della Sera (04.27.2010)
MOS QAJ PËR UOLL STRITINNga PAUL KRUGMAN, New York Times (04.25.2010)
LUFTA PËR LIRINË NUK ËSHTË VRAP, POR MARATONËNga JEFFREY GEDMIN, president i Radios Evropa e Lirë (04.23.2010)
TË GJITHË E DUAN FITIMTARINNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times (04.22.2010)
KALORËSIT NË STUHINga DAVID BROOKS, New York Times (04.20.2010)
NJË RRËFIM PËR DY VULLKANE Nga SIMON WINCHESTER, New York Times (04.18.2010)
UT-ja po pëson të njëjtin fat si dhe UÇK-jaNga FADIL SULEJMANI (04.17.2010)
POLITIKA DYFYTYRESHENga PATRICK MOORE (04.17.2010)
KORET RACISTE GREKE, KADARE ANULON VIZITËN NË GREQI (04.15.2010) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Mars 2024  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]