E Enjte, 07.18.2024, 11:38am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
PERSONAZH
 
BABAI I TË AKUZUARIT NË BOSTON I KRITIKON HETUESIT AMERIKANË

E Mërkurë, 04.16.2014, 03:31pm (GMT+1)


Biznesmeni në Kazakistan, Amir Ismagulov, baba i një të akuzuari për pengim të hetimeve lidhur me sulmin me bomba në Boston, thotë se hetuesit po bëjnë çdo gjë të mundshme për ta shtyrë procesin gjyqësor të djalit të tij.
 
Ai i tha sot një kanali televizi në kryeqytetin Astana në Kazakistan, se Ambasada e Shteteve të Bashkuara në këtë qytet, po ngurron t'i japë vizë atij për shkak se ka pyetje "të papërshtatshme për ta".
 
Djali i tij, Azamat Tazhaykov, dhe Dias Kadyrbaev, një tjetër student nga Kazakistani, ishin shokë të të dyshuarit për sulmin me bomba në maratonën e Bostonit, Dzhokhar Tsarnaev. Ata ballafaqohen me akuza për pengim të drejtësisë dhe si i kanë gënjyer hetuesit.
 
Zyrtarët amerikanë thonë se këta të dy i kishin larguar kompjuterët dhe një valixhe me fishekzjarre të zbrazëta nga dhoma e Tsarnaevit, tri ditë pas sulmit me bomba, nga të cilat u vranë tre vetë dhe u plagësën më se 260 të tjerë, më 15 rill 2013.
 
Një tjetër shok i Tsarnaevit, shtetasi amerikan, Robel Phillipos, poashtu ishte akuzuar se i ka gënjyer hetuesit.
 
Të tre këta persona i kanë hedhur poshtë akuzat.
rel
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
AUSTRALI - ZYRTARI DHA DORËHEQJE PËR NJË SHISHE VERË (04.16.2014)
IRANI KËRKON TAKIM SPECIAL PËR DIPLOMATIN E PADËSHIRUARSHBA nuk i jep vizë ambasadorit iranian në Kombet e Bashkuara (04.16.2014)
TYMOSHENKO BËN THIRRJE PËR TU BASHKUAR KUNDËR RUSISË (04.15.2014)
BERLUSCONI SHLYEN DËNIMIN ME PUNË NË NJË QENDËR PËR TË MOSHUARIT (04.15.2014)
SHËNIM - NJË BUSH I TRETË PËR SHTËPINË E BARDHË? (04.12.2014)
PISTORIUS MBROHET PËR 'ALARMIN E SHTËPISË' (04.11.2014)
UKRAINA KAP NJË 'SPIUNE RUSE' (04.10.2014)
FRANCA NUK E EKSTRADON MANJATIN NGA KAZAKISTANI (04.10.2014)
RUSI - ISH DISIDENTI KOVALEV IU KËRKON EVROPIANËVE TË NDALIN 'EKSPANSIONIN RUS' (04.09.2014)
Deutsche Welle, ORBAN - FITUES I ZGJEDHJEVE NË HUNGARI (04.07.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
 
Lajme Aktuale

Poetesha që ka zgjedhur Obama

 
VOAL
[Shko lart]