E Shtunë, 03.02.2024, 12:51am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
KON 100 VJET NË LOZANË - TRI DITË FESTIME, 26-28 QERSHOR

E Premte, 04.10.2015, 08:15pm (GMT+1)


Voal - LOZANË - Tri ditë festime janë parashikuar, nga 26 deri më 28 qershor, në Lozanë për nder të 100 vjetorit të vendosjes së Komitetit Olimpik Ndërkombëtar (KON) në qytetin buqzë liqenit Leman. Do të ketë ekspozita, një garë popullore dhe një koncerte. Gjithçka falas.

Programi u shpalosr nga presidenti i KON, Thomas Bach, e nga kryebashkiaku Daniel Brélaz, të cilët u mblodhën tok me këshilltarin federal Ueli Maurer, ministër i Sportit, për të 100 vitet e përshkuar që nga transferimi prej Parisit në Lozanë të Komitetit Olimpik, pikërisht më 10 prill 1915, m iniciativën e Pierre de Coubertin, i cili e kishte themeluar KON-in më 1894.

Nga dhjetori, thuhet në komunikatë, me dëshirën e Qytetit dhe të Kantonit, stacionin qendror i metrosë pranë portit Ouchy do të quhet "Ouchy-Olympique"./sda-ats

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
KUVENDI I SHQIPTARËVE TË ZVICRËS - LETËR MINISTRIT TË DIASPORËS PËR KARTONIN E GJELBËR (04.10.2015)
FTESË PËR KUVEND ZGJEDHOR PËR NËNDEGËN E LDK-së NË SOLOTHURN (04.09.2015)
ZVICRA ME RROGËN MESATARE MË TË MADHE NË BOTË (04.08.2015)
TË RINJ SHQIPTARË NË MESIN E TË DIPLOMUARVE NË UNIVERSITETIN ELITAR HSG NË ST GALLEN (04.06.2015)
GJENEVË - NIS PUNËN PËRSHPEJTUESI I GRIMCAVE CERN (04.05.2015)
CNN - XHERDAN SHAQIRI. KUR SHISJA NË NJË ËMBËLTOREShqiptari i kombëtares së Zvicrës, Xherdan Shaqiri në një intervistë për CNN tregon hapat e para të karrierës së tij në futboll (04.03.2015)
LOZANË - ARRIHET MARRËVESHJA KORNIZË PËR PROCESIN BËRTHAMOR TË IRANIT (04.03.2015)
BEHRAMI - TURP PËR QEVERINË E KOSOVËS QË KA ZYRTARË SI GANI KOCIN (04.01.2015)
IRANI E KONFIRMON DEZERTIMIN E GAZETARIT NË ZVICËR (03.31.2015)
HEROLINDA AVDYLI-REXHEPI: ZËRI YNË TË DËGJOHET NË PARLAMENTIN E ZVICRËS (03.29.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Mars 2024  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 

 
VOAL
[Shko lart]