E Premte, 03.01.2024, 01:42am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
GJENEVË - NIS PUNËN PËRSHPEJTUESI I GRIMCAVE CERN

E Djelë, 04.05.2015, 03:09pm (GMT+1)Përshpejtuesi më i madh i grimcës është rikthyer në funksion pas një pauze dy vjeçare, kur ishte ndaluar për mirëmbajtje.

Shkencëtarët e Organizatës Evropiane për Kërkim Bërthamor, apo CERN, më 5 prill ka shkarkuar dy grimca përmes tunelit 27 kilometërsh të përshpejtuesit në fjalë, që gjendet në kufirin në mes të Zvicrës dhe Francës.

Përshpejtuesi ka luajtur rol të rëndësishëm në zbulimin e grimcës nënatomike apo "Grimcës së Zotit" që për një kohë të gjatë ka qenë eksperiment vetëm teorik, i pakonfirmuar në praktikë deri në vitin 2013.

Shkencëtarët premtojnë përplasje më të ashpra të grimcave me më shumë energji në eksperimentet që do të rinisin në muajin qershor.

Ata shpresojnë që të shohin për herë të parë materien e errët, që besohet se përbën shumicën e universit. rel

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
CNN - XHERDAN SHAQIRI. KUR SHISJA NË NJË ËMBËLTOREShqiptari i kombëtares së Zvicrës, Xherdan Shaqiri në një intervistë për CNN tregon hapat e para të karrierës së tij në futboll (04.03.2015)
LOZANË - ARRIHET MARRËVESHJA KORNIZË PËR PROCESIN BËRTHAMOR TË IRANIT (04.03.2015)
BEHRAMI - TURP PËR QEVERINË E KOSOVËS QË KA ZYRTARË SI GANI KOCIN (04.01.2015)
IRANI E KONFIRMON DEZERTIMIN E GAZETARIT NË ZVICËR (03.31.2015)
HEROLINDA AVDYLI-REXHEPI: ZËRI YNË TË DËGJOHET NË PARLAMENTIN E ZVICRËS (03.29.2015)
RIFILLOJNË BISEDIMET PËR DEPOZITAT GREKE NË BANKAT ZVICERANE (03.28.2015)
XHAKA SHËNON SUPERGOL, SHAQIRI SHKËLQEN, BEHRAMI LUFTARAK, ZVICRA FITON BINDSHËM (03.28.2015)
EMRAT SHQIPTARË NË POLITIKËN ZVICERANEHerolinda Rexhepi ia mësyn Parlamentit të Zvicrës me CVP-në (03.26.2015)
Zhurnal, BLERIM BUNJAKU - NUK DO TË LEJOJ TË KEQPËRDORET EMRI 'SHQIPTAR' NË ZVICËRBunjaku - Ka ardhur koha që ne shqiptarët e Zvicrës t'i japim fund veprimtarisë me lopatë dhe të merremi me politikë (03.26.2015)
SHOQATA E STUDENTËVE SHQIPTARË NË UNIVERSITETIN E SENT GALENIT AKADEMI PËR FAN NOLIN (03.23.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Mars 2024  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 

 
VOAL
[Shko lart]