E Mërkurë, 09.23.2020, 11:31am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
PERSONAZH
 
50 VJET NGA VDEKJA E CHURCHILLIT

E Djelë, 01.25.2015, 10:25am (GMT+1)


Winston Churchill


Britania ka shënuar dje 50-vjetorin e vdekjes së Winston Churchillit, kryeministrit ikonë, i cili ka udhëhequr vendin e tij drejt mposhtjes së Gjermanisë naziste gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Churchill, i cili ka vdekur në moshën 90-vjeçare më 24 janar të vitit 1965, ka qenë kryeministër i Britanisë gjatë viteve të luftës, 1940-1945, dhe përsëri në kohë të paqes, nga 1951 deri më 1955.

“Churchill ka qenë kryeministri ynë më i madh, të cilit i kemi borxh gjithçka. Në maj të vitit 1940, vendimi i rëndësishëm për të luftuar kundër Hitlerit ka shpëtuar vendin tonë dhe ndoshta edhe botën”
, ka thënë dje kryeministri britanik, David Cameron.
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
NDAHET NGA JETA MBRETI I ARABISË SAUDITE (01.23.2015)
RRËNQETHËSE - 87 VJEÇARI QË I SHPËTOI HOLOKAUSTIT PËRSHËNDET SHPËTIMTARIN E TIJ (01.22.2015)
PLAGOSET RËNDË LIDERI I ISIS-it ABU BAKR AL BAGHDADI (01.21.2015)
PAPA - 'FAMILJET E MËDHA JANË DHURATË E ZOTIT' (01.21.2015)
DITA E MARTIN LUTHER KINGUT (01.19.2015)
KAZAKISTAN - KRYEREDAKTORJA NË GREVË URIE (01.19.2015)
RUSI - ANTIFASHISTËT E PËRKUJTOJNË AVOKATIN DHE GAZETAREN E VRARË (01.19.2015)
ARGJENTINË - PROKURORI QË E KISHTE AKUZUAR PRESIDENTEN, U GJET I VDEKUR (01.19.2015)
FRANCA SHPËRBLEN VEPRIMET E LASSANA BATHILYIT (01.18.2015)
ARRESTOHET NJË AMERIKAN NËN DYSHIMET PËR TERRORIZËM (01.16.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 
Lajme Aktuale

Poetesha që ka zgjedhur Obama

 
VOAL
[Shko lart]