E Mërkurë, 09.23.2020, 11:25am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
XHEMAILI E XHAKA PRANOJNË SE KUNDËR FRANCËS SHKUAN GJËRAT KEQ

E Martë, 06.24.2014, 08:15am (GMT+1)Mesfushorët shqiptarë të Përfaqësueses së Zvicrës, Blerim Xhemaili e Granit Xhaka, pranojnë se në ndeshje kundër Francës gjërat nuk ecën sipas planit. Mirëpo ata thonë se kundër Hondurasit duhet të rregullohen gabimet dhe të fitohet sfida e të sigurohet kualifikimi në 1/8 e finales të Botërorit.

Zvicra pësoi nga Franca me shifrat 5:2, ndërsa me një fitore në xhiron e fundit ndaj Hondurasit do të arrihej kualifikimi. Xhemaili e Xhaka kanë folur të dielën në konferencë për media. Të dy shënuan në humbjen ndaj Francës.

"Ishte shumë e vështirë, veçanërisht pas disavantazhit 3:0. Ne kemi bërë një analizë të lojës. Tash duhet të tregojmë karakter dhe skuadra do ta bëjë këtë. Ne, Zvicra e vogël, jemi mposhtur nga Franca me kundërsulme. Kjo do të thotë se ne luajmë lojë ofensive", ka thënë Xhemaili. "Hondurasi jep çdo gjë, dhe është shumë agresiv. Ne e njohim Hondurasin. Ne duhet të koncentrohemi në lojën tonë dhe të luajmë siç luajmë gjithmonë, transmeton KOHA Ditore.

Ne duhet të qëndrojmë me këmbë në tokë. Detyrat e vogla duhet të zgjidhen. Kjo do të thotë: të mposhtet Hondurasi. Ne nuk luajmë si individualistë. Kundër Francës jemi paraqitur si skuadër. Por, eci keq. Ne kemi humbur 5:2 dhe ky është problemi, pasi po të humbnim 1:0 atëherë askush nuk do të thoshte asgjë. Synimi ynë është t'i japim një lamtumirë sa më të mirë trajnerit Ottmar Hitzfeld".

Ndërkohë Xhaka, që shënoi golin e dytë në sfidën kundër Francës, ka thënë se duhet të luhet më tepër si ekip kundër Hondurasit.

"Nuk ishte çdo gjë negative. Të mërkurën duhet të paraqitemi si skuadër. E jo secili të shohë vetëm punën e vet. Natyrisht se atmosfera gjatë udhëtimit të kthimit pas ndeshjes kundër Francës nuk ishte e mirë. Tash duhet të shikojmë para. Ndeshja kundër Hondurasit është si një finale. Duhet të jemi të koncentruar.

Klima nuk është arsyetim. Duhet të tregojmë performancën që kemi treguar në eliminatore. Ne jemi ende Zvicra e vogël, por nuk duhet të fshihemi nga askush. Dy pjesët e para të dy ndeshjeve të para nuk ishin të mira. Tash duhet në një ndeshje të tregojmë dy pjesë të mira. Unë tash e tri javë jam duke u kritikuar. Unë jam profesionist sa duhet për të përballuar këtë. Çfarë shkruajnë njerëzit nuk më intereson. Është me rëndësi që trajneri të jetë i kënaqur", ka thënë Xhaka.kd
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
TESTI I GJUHËS - KUSHT PËR PASAPORTËN E ZVICRËS (06.23.2014)
ZVICRA - VENDI MË I SHTRENJTË NË EVROPË (06.22.2014)
SAIMIR PIRGU MAGJEPS DHJETËRA MIJË ADHURUES TË OPERËS NË SHESHIN E ZYRIHUT (06.22.2014)
Beach Soccer, NDESHJE KOSOVË-ZVICËR, E PARA E PRANUAR NGA FIFA (06.22.2014)
'ATENTATI' I FRANCEZËVE NË MINUTËN E 7-të NXORI NGA NDESHJA LOJTARIN ORGANIZATOR STEVE VON BERGENVon Bergen është nisur urgjent për në Zvicër që të marrë trajtimet mjekësore (06.21.2014)
SHQIPTARËT SHËNOJNË NË HUMBJEN E ZVICRËS (06.21.2014)
POLITIKANI ZVICERAN QË SHPËTOI BEHRAMIN NGA DËBIMI NË KOSOVË“Unë nuk e kam bërë këtë për futbollin por për humanitetin”, politikani Alex Pedrazzini në retrospektivë (06.20.2014)
EDHE ADMIR MEHMEDI TITULLAR KUNDËR FRANCËSPërballja mes Zvicrës dhe Francës luhet sot në orën 21:00 (06.20.2014)
ZVICRA KA 47 500 TË PASUR MË SHUMË SE NË VITIN 2012Milionerët janë 330 000 - pasuria është shtuar 13% duke regjistruar rekord të ri (06.18.2014)
BRAZIL 2014, XHERDAN SHAQIRI DHE ADMIR MEHMEDI NË NJË KUJTIM VËLLAZËROR - BËJNË SHENJËN E FITORES (06.16.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2020  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]