E Martë, 08.04.2020, 08:52am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
EKONOMIA ZVICERANE - MË KONKURUESJA NË BOTË, PËR TË GJASHTIN VIT RADHAS

E Mërkurë, 09.03.2014, 11:57am (GMT+1)


Voal-online.ch - Ekonomia zvicerane konfirmohet për të gjashtën herë radhas më konkuruesja në botë. Në klasifikimin e bërë nga Forumi Ekonomik Botëror, Zvicra paraprin si më 2013 Singaporin, ndërsa SHBA e zbresin Finlandën nga shkalla e tretë e podiumit. Gjermania zbret në vendin e pestë, para Japonisë. Në top dhjetë vijnë Hong Kong, Hollanda, Britania e Suedia. Nga vendet fqinje, Franca është e 23a e Italia e 49a.

Konfederata shkëlqen për transparencën e institucioneve të saj, për kapacitetin e inovacionit dhe kërkimit, për bashkëpunim mes sektorit publik e privat, për një treg pune të frytshëm, për sistemin e saj arsimor e për infrastrukturën.

Kërcënimet ndërkaq vijnë nga "iniciativat populiste" e nga vështirësia për të siguruar personel të kualifikuar, sidomos në inxhineri dhe në profesionet shkencore.ATS

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
LËVIZJA E RE EVROPIANE E ZVICRËS - TË RIVOTOHET INICIATIVA E EMIGRACIONIT (09.01.2014)
GOLAN - EDHE USHTARËT ZVICERANËBeretat blu në dispozicion të OKB janë në zonën e sulmeve dhe sekuestrimeve (08.31.2014)
ZVICËR - VDES FOSHNJA E HARRUAR NË MAKINË (08.31.2014)
EMRI MARIA ËSHTË I PAKONKURUESHËM NË ZVICËR - TË PAKTËN QË NGA VITI 1902 (08.30.2014)
QYTETI I BERNËS IU JEP KOMPETENCA TË HUAJVE, QYTETARËT DO TË THONË FJALËN E TYRE (08.29.2014)
ZVICERANËT DO TË PARAPËLQENIN TË KUFIZOHESHIN ME SUEDINËEdhe si pasaportë të dytë zviceranët do të parapëlqenin pasaportën suedeze (08.28.2014)
QEVERIA MERR MASA PËR PËRFAQËSIM MË TË MIRË TË PLURILINGUIZMIT NË ADMINISTRATËN ZVICERANE (08.27.2014)
SHËRBIMET SEKRETE ZVICERANE - PËLQEHET LIGJI I PROPOZUAR NGA QEVERIA (08.27.2014)
MINISTRI ZVICERAN I EKONOMISË E SHTYN VIZITËN NË MOSKË (08.26.2014)
ANITA SHALA SYNON KURORËN E MË TË BUKURËS SË ZVICRËS (08.24.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 

 
VOAL
[Shko lart]