E Mërkurë, 08.05.2020, 03:04am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
ZVICRA DHE BE - KAQ AFËR DHE KAQ LARG

E Martë, 12.30.2014, 08:44am (GMT+1)


Voal-online.ch - Ka qenë, sigurisht, mjegullimi i raporteve me BE-në, zhvillimi më pikant për Zvicrën në vitin që po mbaron. Një zhvillim i pashmangshëm pas 'po' të 9 shkurtit ndaj iniciativës kundër emigracionit në masë. Qeverisë kjo i ngarkoi një detyrë të rëndë për të gjetur një zgjidhje të tillë që ta respektojë vullnetin e popullit, duke garantuar njëkohësisht vazhdimësinë e marrëveshjeve me Brukselin. E viti 2015 do të jetë përcaktues për këtë.

Votimet e tjera popullore më 2014 kanë përvijuar orientime të rëndësishme të politikës kombëtare: nga 'jo' për blerjen e avionëve luftarakë Gripen, deri në votën që ka hedhur poshtë shërbimin publik shëndetësor, ndonëse debati për këtë temë ende nuk është shteruar.

Parlamenti ka miratuar dyfishimin e Shën Gotardit. Më parë Dhoma e Senatit pastaj Dhoma e Deputetëve janë shprehur në favor të ndërtimit të një galerie të dytë për tunelin autostradal. Fjalin e fundit do ta thotë populli edhe për këtë çështje kaq të rëndësishme.rsi
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
'SONNTAGSZEITUNG' SHPALL IMAMIN SHQIPTAR MUSTAFË MEHMETI 'ZVICERANI I VITIT' (12.28.2014)
POLICIA E ZYRIHUT KAP TRE SHQIPTARË ME 100 GJËSENDE TË VJEDHURA (12.27.2014)
Z. MARIO GATTIKER, SHEFI I ZYRËS FEDERALE TË EMIGRACIONIT NË ZVICËR - S'KA SHANSE PËR AZILKËRKUESIT NGA KOSOVA DHE SHQIPËRIA'Nga ELIDA BUÇPAPAJ (12.27.2014)
BORA KA MBËRRITUR NË TË GJITHË ZVICRËN (12.27.2014)
EDHE AEROPORTI I ZYRIHUT SHËNON REKORD TË RI - MBI 25 MILIONË PASAGJERË KËTË VIT (12.25.2014)
ZVICRA VAZHDON MBËSHTETJEN AKTIVE PËR KFOR-in (12.25.2014)
AEROPORTI I GJENEVËS - PESËMBËDHJETË MILIONË PASAGJERË Shënohet rekord i ri. Rritje 50% në dhjetë vite (12.23.2014)
ZVICRA - SHEMBULL I POPULLIT DHE SHTETIT HUMANITARRadio SRF 3 shembull mrekullues me aksionin 'ndihmë refugjatëve: çdo rap (cent) ka vlerë - Jeder Rappen zähltOpinion nga XHEVAT REXHAJ (12.22.2014)
BURKHALTERI ËSHTË POLITIKANI QË ZVICERANËT E DUAN MË SHUMË (12.22.2014)
ZYRIH - TRAMI I PËRRALLAVE, QË DREJTOHET NGA PLAKU I KRISHTLINDJEVE (12.21.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2020  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 

 
VOAL
[Shko lart]