E Premte, 03.01.2024, 02:01am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
HOLLYWOOD
 
VDIQ MUZIKANTI MË JETËGJATË I JAZZ-it

E Djelë, 07.20.2014, 02:09pm (GMT+1)Trombisti, Lionel Ferbos, muzicienti më i vjetër i muzikës Jazz nga New Orleans i SHBA, ka vdekur pak ditë pas ditëlindjes së tij të 103-të, raporton Retuers.

Ferbos ka qenë aktiv edhe pasi kishte mbushur 100 vjeç, ndërsa herën e fundit kur ka performuar në publik ka qenë në muajin mars.

I pyetur nëse ka ndonjë këshillë për muzikantët e rinj, ai ka thënë: "Ushtroni, ushtroni dhe ushtroni, dhe ju do të beni miqë në të gjithë botën".

Ferbos kur ishte fëmijë vuante nga astma dhe për këtë arsye, prindërit e tij fillimisht nuk e kanë lejuar që ai të ushtrohej për një instrument frymor.

Ai filloi të merrej me muzikë në moshën 15 vjeçare pasi e ka parë një orkestër të përbërë vetëm nga vajzat në Teatrin Orpheum pas së cilës ai ka menduar se një djalë mund të bëj çfarëdo që një vajzë mund ta bëj.

Ferbos, i cili e festoj ditëlindjen të enjtën, ka vdekur në shtëpinë e tij në New Orleans, njoftojnë pjesëtarët e familjes së tij.

Bashkëshortja e tij me të cilën ai ishte i martuar për 75 vjet, ka vdekur në vitin 2009.

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
GJATË NJË TURNEU NË ZVICËR - NDËRRON JETË LEGJENDA E KITARËS JOHNY WINTER (07.17.2014)
DOKUMENTARI 'CITIZEN KOCH' (07.14.2014)
VDIQ TOMMY RAMONE - BATERISTI I 'THE RAMONES' (07.12.2014)
WATSON - AMBASADORE E VULLNETIT TË MIRË E OKB-së (07.09.2014)
GARTH BROOKS SHKAKTON POLEMIKA NË IRLANDË (07.09.2014)
LAMTUMIRË LOUIS ZAMPERINI - HEROI I FUNDIT I ANGELINA JOLIEProtagonisti i vërtetë i 'Unbrokën' vdiq nga pneumonia në moshën 97 vjeçare (07.06.2014)
KEATON E DOUGLAS PËR HERË TË PARË BASHKË NË NJË SHESH XHIRIMI (07.04.2014)
ZBULOHET RINIA E ERRËT E ANGELINA JOLIE (07.04.2014)
JAMES BOND NË MOSKË PËRMES NJË EKSPOZITE (06.30.2014)
FILMI 'THIRD PERSON' (06.29.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Mars 2024  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 

 
VOAL
[Shko lart]