E Enjte, 04.25.2024, 01:54am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJMI I FUNDIT
 
ERMELINDA MEKSI - E THIRRA UNË KËSHILLIN MBIKQYRËS PËR TË SHKARKUAR FULLANIN

E Djelë, 08.10.2014, 07:56am (GMT+1)TIRANE - Propozimi i Ermelinda Meksit në mbledhjen e Këshillit Mbikqyrës për shkarkimin e skandalit të vjedhjes së 713 milionë lekëve në Bankën e Shqipërisë, tashmë është zyrtar. Është vetë anëtarja e bordit të Këshillit Mbikqyrës, e cila e pohon këtë përmes një postimi në rrjetet sociale, madje konfirmon edhe faktin se mbledhja e zhvilluar tre ditë, ishte e thirrur prej saj, dhe jo një mbledhje rutinë, siç u pretendua nga vetë Banka e Shqipërisë.

Në postimin e bërë, Meksi pohon se qëndrimi i saj në mbledhjen e Këshillit të BSH është ai i publikuar në media, për propozim për shkarkim të Fullanit, kërkesë kjo e hedhur poshtë nga bordi drejtues, ku gjatë votimit anëtarët votuan kundër, ndërsa Meksi ishte e vetmja pro.

Gjithashtu, ish-deputetja e Partisë Socialiste, thekson se ishte po vetë ajo e cila thirri në mbledhje urgjente Këshillin Mbikqyrës, temë e të cilit ishte mega skandali i vjedhjes së Thesarit të shtetit.

"Qëndrimi im është tashmë publik dhe nuk mund të mendohet që do hezitoja për këtë në mbledhjen urgjente të Këshillit Mbikqyrës i thirrur me inisiativën time. Për modesti nuk kam thënë se kjo mbledhje si dhe të tjera të Këshillit Mbikqyrës pas ngjarjes së rëndë janë thirrur me inisiativën dhe propozimin tim zyrtar." shkruan Meksi në postimin e saj në Facebook.Pohimi i Meksit, hedh përfundimisht dritë mbi atë se çka u diskutua në mbledhjen e Këshillit të BSH, ku vetë ky institucion, pas lajmit të dhënë në media, reagoi duke e përgënjështruar një lajm të tillë. Sipas komunikatës së BSH, në mbledhje nuk ishte kërkuar shkarkimi i Fullanit, dhe se mbledhja e organizuar ishte rutinë

"Në vijim të lajmit të publikuar "Fullani, propozohet shkarkimi", Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë informon publikun se ky lajm nuk është i vërtetë. Në diskutimet e zhvilluara gjatë mbledhjes së sotme të Këshillit Mbikëqyrës ju bëjmë me dije se nuk ka pasur asnjë propozim nga anëtarët e Këshillit Mbikëqyrës për shkarkimin e Guvernatorit të Bankës së Shqipërisë." thuhej në përgënjështrimin e BSH tre ditë më parë.

Po atë ditë vetë Meksi, nuk e hodhi poshtë vërtetësinë e kërkesës së bërë prej saj, ndërsa shtoi se vendimet e Këshillit mbikqyrës, janë konfidenciale, në përputhje me legjislacionin ne fuqi duke nënvizuar se do të fliste vetëm përpara Kuvendit. 'Shpëton' nga shkarkimi Fullani E mbron Këshilli Mbikqyrës

Tre ditë më parë, 7 anëtarët e bordit të Këshillit Mbikqyrës, hodhën në votim propozimin e Ermelinda Meksit për shkarkimin e guvernatorit Ardian Fullani. Meksi ishte e vetme që votoi pro këtij propozimi, ndërsa të gjashtë anëtarët e tjerë kundër duke "˜shpëtuar' kështu shkarkimin e guvernatorit.

Aktualisht këshilli ka 7 anëtarë, ndërsa ligji partashikon që të ketë 9. Sipas legjislacionit nevojiten 4 vota pro, nga 7 anëtarët prezentë në mbledhje, lidhur me këtë propozim që ai të shkonte për votim në Kuvendin e Shqipërisë.

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
PROKURORIA - BANKA E SHQIPËRISË NUK KISHTE KASAFORTË PËR ÇELËSAT E ARKAVE TË THESARITVjedhësi kishte - dhe i mbante në kasafortën e tij (08.09.2014)
KOSOVË - SHPËTOHEN TRE ARINJ TË VEGJËL (08.09.2014)
KOSOVA NIS MUAJIN E TRETË PAS ZGJEDHJEVE - PA QEVERI TË RE (08.09.2014)
JOSIF LEVI - VENDIMI I IZRAELIT PËR TË MOS NJOHUR KOSOVËN LIDHET MË SHUMË ME KONFLIKTIN TONË PRIVAT (08.09.2014)
KASUMI - MUND TË JENË MBI 450 TRUPA NË RUDNICË (Intervistë) (08.09.2014)
ZIRKON DISHA - FULLAN, HIQ MERCENARËT DHE SHANTAZHISTËT (08.09.2014)
MAQEDONI - POLICIA NDALON PROTESTËN E SHQIPTARËVE PARA GODINËS SË QEVERISË (08.09.2014)
BANKA E SHQIPËRISË - DO TË MERRET NËN HETIME KËSHILLI MBIKQYRËS (08.09.2014)
SHUMICA E RE QEVERISËSE BESON SE KUSHTETUESJA NUK DO TA RIPËRSËRISË VOTIMIN PËR ISA MUSTAFËN (08.08.2014)
FERIZAJ - CERTIFIKOHEN KADETËT E SHBA DHE TË FSK (08.08.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 
::| Hot News
KLIKONI NË WWW.VOAL.CH - ZËRIN E SHQIPTARËVE NË NJË DIZAJN TË RI - WWW.VOAL.CH  -  VOAL
80 TË RINJ AMERIKANË E MBAJTËN PARA KUVENDIT KONCERTIN ME KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
80 AMERIKANË KËNDOJNË SOT PARA KUVENDIT TË SHQIPËRISË KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
PROTESTA SOT NË SHKUP - TË DORËHIQET QEVERIA NË TËRËSI
NËNKRYETARI I PARLAMENTIT EVROPIAN KËRKON DORËHEQJEN E GRUEVSKIT
DEPARTAMENTI AMERIKAN I SHTETIT - NDJEKIM NGA AFËR SITUATËN NË MAQEDONI
MAQEDONIA NGRE TRIDHJETË AKUZA PËR TERRORIZËM
LUBOMIR FËRÇKOSKI - QEVERIA NË SHKUP PO NXIT TENSIONET NDËRETNIKEFërçkoski - Konflikti në Maqedoni s'ka të bëjë me “Shqipërinë e Madhe”
MANIFESTIM SPONTAN NË TIRANË 'KUMANOVË NUK JE VETËM'
MUSTAFA - 700 SHQIPTARË NGA MAQEDONIA JANË ZHVENDOSUR NË PRESHEVË

 
VOAL
[Shko lart]