E Premte, 05.24.2024, 05:55am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJMI I FUNDIT
 
SHQIPËRIA NË DITËN NDËRKOMBËTARE TË RINISË

E Martë, 08.12.2014, 07:59pm (GMT+1)

Dita ndërkombëtare e të rinjve u prit në Shqipëri me një seri veprimtarish, ndërsa shkollimi dhe papunësia e tyre mbeti në qendër të vëmendjes. Krahas përpjekjeve shtetërore edhe organizata joqeveritare ndihmojnë të rinjtë të marrin një profesion dhe të vetëpunësohen. Organizata World Vision ka mbështetur mbi 250 të rinj në Librazhd që të ndjekin kurse profesionale dhe më pas të punësohen në biznese të vogla.

"‹"‹

Një pjesë e të rinjve jo vetëm kanë marrë profesione, punojnë në firma ekzistuese, por edhe kanë hapur vetë biznese të vogla. Arbër Karamuça është njëri prej atyre, që ndoqi kurset profesionale me mbështetjen e kësaj organizate. World Vision po ndihmon 260 komunitete në të gjithë vendin dhe numri i përfituesve është rreth 630 mijë persona.

Projektet japin një ndihmë zinxhir nga brezi në brez nga fëmijët tek prindërit, në mënyrë që numri i përfituesve të jetë sa më i madh. Koordinatorja e kësaj organizate në Librazhd, Donika Qelemeni, thotë se World Vision punon në Librazhd prej 8 vjetësh kryesisht në projekte për zhvillimin e fëmijëve dhe të rinjve, shëndetit dhe ekonomisë së familjeve të tyre.

Papunësia zyrtare në Shqipëri është rreth 15 për qind dhe sipas Instat, të papunët deri në 30 vjeç zënë gjysmën e numrit të të papunëve në shkallë kombëtare. Rreth 50 mijë të rinj ndjekin shkollat e mesme dhe rreth 10 për qind ndjekin shkolla profesionale, ndërsa aktualisht po bëhen përpjekje që gjithnjë e më shumë të rinj t'i kushtohen profesioneve dhe shkollave profesionale.

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
JAHJAGA - INTEGRIMET, RRUGA E VETME E KOSOVËS (08.12.2014)
KOSOVË, TË DYSHUARIT PËR TERRORIZËM - PARA GJYKATËS (08.12.2014)
JULIAN DEDA FIRMOS PETICIONIN PËR SHKARKIMIN E FULLANIT - FIRMOS EDHE TI (08.12.2014)
DRITËRO AGOLLI - VJEDHJA E BANKËS SI NË ROMANE, GUVERNATORI PO SHKEL BANKËN, TË MARRË FAJIN (08.12.2014)
PARATË E VJEDHURA NË BANKËN E SHQIPËRISË 'ZËVENDËSOHESHIN' ME LETRA (08.12.2014)
FORUMI SHKODRAN FTON QYTETARËT SHKODRAN ME FIRMOS PETICIONIN KUNDËR FULLANIT - SHKODRA FIRMOS (08.11.2014)
ISA MUSTAFA - KOSOVA S'KA DJEM PËR TË HUMBUR NË LUFTËRA TË PADOBISHME DHE TË DËMSHME (08.11.2014)
BRAHO KËRKON DORËHEQJEN E KËSHILLIT MBIKQYRËS TË BANKËS SË SHQIPËRISË (08.11.2014)
KUKËSI SI TIRANA - E DREJTUAR NGA RINIA - PO FIRMOS SOT E NESËR PETICIONIN KUNDËR FULLANIT (08.11.2014)
ZIRKON DISHA - INTERES I MADH NGA QYTETARËT DHE NJERËZIT PUBLIKË PËR TË FIRMOSUR PETICIONI KUNDËR FULLANIT NË TIRANË E SHQIPËRI (08.11.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2024  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 
::| Hot News
KLIKONI NË WWW.VOAL.CH - ZËRIN E SHQIPTARËVE NË NJË DIZAJN TË RI - WWW.VOAL.CH  -  VOAL
80 TË RINJ AMERIKANË E MBAJTËN PARA KUVENDIT KONCERTIN ME KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
80 AMERIKANË KËNDOJNË SOT PARA KUVENDIT TË SHQIPËRISË KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
PROTESTA SOT NË SHKUP - TË DORËHIQET QEVERIA NË TËRËSI
NËNKRYETARI I PARLAMENTIT EVROPIAN KËRKON DORËHEQJEN E GRUEVSKIT
DEPARTAMENTI AMERIKAN I SHTETIT - NDJEKIM NGA AFËR SITUATËN NË MAQEDONI
MAQEDONIA NGRE TRIDHJETË AKUZA PËR TERRORIZËM
LUBOMIR FËRÇKOSKI - QEVERIA NË SHKUP PO NXIT TENSIONET NDËRETNIKEFërçkoski - Konflikti në Maqedoni s'ka të bëjë me “Shqipërinë e Madhe”
MANIFESTIM SPONTAN NË TIRANË 'KUMANOVË NUK JE VETËM'
MUSTAFA - 700 SHQIPTARË NGA MAQEDONIA JANË ZHVENDOSUR NË PRESHEVË

 
VOAL
[Shko lart]