E Premte, 03.01.2024, 02:08am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJMI I FUNDIT
 
VAN NUK E VOTON GJYKATËN SPECIALE
“Vetëvendosja”, AAK-ja dhe “Nisma për Kosovën” do të votojnë kundër themelimit të kësaj Gjykate

E Hënë, 01.05.2015, 08:36am (GMT+1)Gjykata Speciale që pritet të merret ekskluzivisht me krimet e supozuara të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës nuk do të funksionalizohet as në janar, me gjithë kërkesën emergjente nga ndërkombëtarët.

Tri grupet parlamentare opozitare, "Vetëvendosja", AAK-ja dhe "Nisma për Kosovën" ua kanë bërë me dije partnerëve të koalicionit, PDK-së dhe LDK-së, se do të votojnë kundër themelimit të kësaj Gjykate. Megjithatë, Qeveria është e obliguar që ta procedojë brenda pak ditësh në Kuvendin e Kosovës ligjin për Gjykatën Speciale.

Qeveria e re shfaq besimin se ligji për themelimin e Gjykatës së re Speciale për krimet e dyshuara të luftës së UÇK-së, do t'i marrë 2/3 e votave të ligjvënësve kosovarë. Kryeministri i vendit, Isa Mustafa, nuk ka mundur të specifikojë se Qeveria e tij kur do ta procedojë ligjin për Gjykatën Speciale, përveçqë ka deklaruar se janë në përgatitje e sipër dokumentet konkrete që kanë të bëjnë me ligjin, statusin dhe çështjet tjera që lidhen me Gjykatën.zeri
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ARRESTOHET BANDA NGA SHQIPËRIA QË PASTRONTE PARA NË LONDËR (01.04.2015)
BORA BLLOKON MAQEDONINË PERËNDIMORE (01.04.2015)
KOLONA AUTOMJETESH NË MERDAR DHE TEK DHEU I BARDHË (01.04.2015)
VUÇIQ EMËRON KRYETARIN E SHTËRPCËS KRYETAR ILEGAL TË SAJ (01.04.2015)
Radio Evropa e Lirë, ARIAN ZEKA - 2014 ISHTE VIT PLOTËSISHT I DËSHTUAR NË ASPEKTIN EKONOMIK DHE TË MIRËQENIES SOCIALE (Intervistë) (01.04.2015)
ARRESTOHET NË BEOGRAD BASHKËPUNËTORI I SERBIT QË U KAP ME MBI 13 KG EKSPLOZIV NË PRISHTINË (01.04.2015)
BELGZIM KAMBERI - 2014 ISHTE VIT I DEGRADIMIT TË SHQIPTARËVE NË LUGINËN E PRESHEVËS (01.04.2015)
BALLKANI PERËNDIMOR HYN NË VITIN 2015 ME 2,3 MILIONË TË PAPUNËKosova prin me shifrën zyrtare të papunësisë në masën 35,1 për qind (01.04.2015)
Radio Evropa e Lirë, NAIM RASHITI - PRIORITET I PRISHTINËS, NORMALIZIMI I MARRËDHËNIEVE DYPALËSHE KOSOVË-SERBI (01.03.2015)
EKSPERTËT - SERBIA, POS TREGUT NË KOSOVË, PO E DOMINON EDHE ATË NË SHQIPËRI (01.03.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Mars 2024  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 
::| Hot News
KLIKONI NË WWW.VOAL.CH - ZËRIN E SHQIPTARËVE NË NJË DIZAJN TË RI - WWW.VOAL.CH  -  VOAL
80 TË RINJ AMERIKANË E MBAJTËN PARA KUVENDIT KONCERTIN ME KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
80 AMERIKANË KËNDOJNË SOT PARA KUVENDIT TË SHQIPËRISË KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
PROTESTA SOT NË SHKUP - TË DORËHIQET QEVERIA NË TËRËSI
NËNKRYETARI I PARLAMENTIT EVROPIAN KËRKON DORËHEQJEN E GRUEVSKIT
DEPARTAMENTI AMERIKAN I SHTETIT - NDJEKIM NGA AFËR SITUATËN NË MAQEDONI
MAQEDONIA NGRE TRIDHJETË AKUZA PËR TERRORIZËM
LUBOMIR FËRÇKOSKI - QEVERIA NË SHKUP PO NXIT TENSIONET NDËRETNIKEFërçkoski - Konflikti në Maqedoni s'ka të bëjë me “Shqipërinë e Madhe”
MANIFESTIM SPONTAN NË TIRANË 'KUMANOVË NUK JE VETËM'
MUSTAFA - 700 SHQIPTARË NGA MAQEDONIA JANË ZHVENDOSUR NË PRESHEVË

 
VOAL
[Shko lart]