E Djelë, 03.03.2024, 09:02pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJMI I FUNDIT
 
SERBIA I PROPOZON BRUKSELIT - STATUSI PËRFUNDIMTAR I KOSOVËS TË JETË NDËRMJET TIROLIT JUGOR DHE REPUBLIKA SRPSKA

E Mërkurë, 01.07.2015, 10:09am (GMT+1)

  
Deri në fund të kësaj jave kryetari Tomislav Nikoliq dhe kryeministri Aleksandar Vuçiq do të fillojnë konsultimet zyrtare rreth hartimit të propozimit të, siç thonë ata, zgjidhjes përfundimtare të statusit për Kosovën.

Plani për zgjidhjen e statusit, përcjell gazeta serbe e Beogradit Novosti, transmeton Koha.net, duhet të jetë i gatshëm para se Brukseli të theksojë marrëveshjen e ardhshme për normalizimin e marrëdhënieve me Prishtinën.

Se kur do të publikohet për opinion ajo që Beogradi zyrtar e quan platforma e re për Kosovën, sipas kësaj gazet, varet shumë nga ajo se si Brukseli e sheh dinamikën e vazhdimit të dialogut Serbi- Kosovë. Pasqyrë më e saktë do të ketë më 9 shkurt në takimin që e ka thirrur Federica Mogherini, përfaqësuese e lartë e BE-së, në të cilin do të marrin pjesë zyrtarët më të lartë të të dy vendeve Aleksandar Vuçiq e Ivica Daçiq dhe Isa Mustafa e Hashim Thaçi.

Beogradi pret që atëherë të dëgjojë kushtet konkrete për hapjen e kapitujve me BE-në si dhe cilat janë planet e BE-së lidhur me nënshkrimin e marrëveshjes së ardhshme të të dy palëve dhe se a do të sugjerojë që Beogradi të vërë nënshkrimin në dokumentin e përbashkët me shtetin tjetër apo me autonominë.

Sipas paralajmërimeve të mëhershme, dokumentin e ri Beogradi e Prishtina do ta nënshkruanin pasi t'i plotësojnë kushtet për parimet e normalizimit nga Marrëveshja e Brukselit.

Këshilltarja e kryetarit të Serbisë Stanislava Pak thotë se propozimi i NIkoliqit për Kosovën do të jetë specifik dhe se nuk do të jetë tekstualisht i marrë nga modele tashmë të zbatuar në botë.

Por, mundet, për shembull, të shfrytëzohen elemente të Tirolit Jugor dhe të republika Srpskas, ka thënë ajo.

Nikoliq ka thënë se në Kosovës ka situata të ndryshme dhe se zgjedha përfundimtare dueht ta marrë para sysh secilën prej tyre, edhe ato ku jeton shumica serbe dhe atje ku jeton shumica shqiptare.

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
NJË SHQIPTAR I KOSOVËS VDES NGA ACARI NË HUNGARI (01.06.2015)
Deutsche Welle, KOSOVA THOTË SE QEVERIA E SERBISË PO SHKEL MARRËVESHJEN E BRUKSELITQeveria e Kosovës i kërkon BE-së të ndërmarrë masa për ta ndaluar Serbinë të ndërhyjë me struktura paralele në Kosovë (01.06.2015)
SHPEND AHMET I PËRGËZON PROTESTUESIT NË GJAKOVË - KRIMINELI NUK BËN TË KTHEHET NË VENDIN E KRIMIT (01.06.2015)
Radio Evropa e Lirë - TË ZGJEDHUR NË KOSOVË, TË EMËRUAR NË SERBI (01.06.2015)
Zëri i Amerikës - KOSOVA I ANKOHET BRUKSELITQeveria e Kosovës i kërkoi Bashkimit Evropian të ndërhyjë për të penguar emërimet e bartësve të strukturave paralele serbe nga Beogradi në komunat e Kosovës (01.06.2015)
I THONË SE ËSHTË SHTET I DËSHTUAR MAFIOZ - KOUCHNER E MBRON KOSOVËN (01.06.2015)
KOSOVË - UJËVARA E MIRUSHËS NGRIN, KTHEHET NË NJË PISTË AKULLI (01.06.2015)
KONFRONTIMI ME SHKAQET E TATËPJETËS SË KOSOVËSNga SHIRLEY CLOYES DIOGUARDI (01.05.2015)
VIDEO TE URGJENCA - DY ARRESTIME TË TJERAPolicia njoftoi sot se janë vënë në pranga dy të rinj, shokë të vajzës 17 vjecare e cila është ngacmuar seksualisht ndërsa ishte pa ndjenja në Urgjencën e Qendrës spitalor në Tiranë. Në kërkim dh (01.05.2015)
PRISHTINA E BEOGRADI E RINISIN DIALLOGUN ME TEMA TË NXEHTA (01.05.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Mars 2024  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 
::| Hot News
KLIKONI NË WWW.VOAL.CH - ZËRIN E SHQIPTARËVE NË NJË DIZAJN TË RI - WWW.VOAL.CH  -  VOAL
80 TË RINJ AMERIKANË E MBAJTËN PARA KUVENDIT KONCERTIN ME KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
80 AMERIKANË KËNDOJNË SOT PARA KUVENDIT TË SHQIPËRISË KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
PROTESTA SOT NË SHKUP - TË DORËHIQET QEVERIA NË TËRËSI
NËNKRYETARI I PARLAMENTIT EVROPIAN KËRKON DORËHEQJEN E GRUEVSKIT
DEPARTAMENTI AMERIKAN I SHTETIT - NDJEKIM NGA AFËR SITUATËN NË MAQEDONI
MAQEDONIA NGRE TRIDHJETË AKUZA PËR TERRORIZËM
LUBOMIR FËRÇKOSKI - QEVERIA NË SHKUP PO NXIT TENSIONET NDËRETNIKEFërçkoski - Konflikti në Maqedoni s'ka të bëjë me “Shqipërinë e Madhe”
MANIFESTIM SPONTAN NË TIRANË 'KUMANOVË NUK JE VETËM'
MUSTAFA - 700 SHQIPTARË NGA MAQEDONIA JANË ZHVENDOSUR NË PRESHEVË

 
VOAL
[Shko lart]