E Mërkurë, 06.12.2024, 05:08pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJMI I FUNDIT
 
ZËRI I AMERIKËS - KUMANOVË, SHKATËRRIMET NGA PËRLESHJET E SË SHTUNËS

E Hënë, 05.11.2015, 05:55pm (GMT+1)Banorët e qytetit të Kumanovës, të befasuar nga ajo që ndodhi këtë fundjavë, sot dolën për të vlerësuar dëmet e shkaktuara nga operacioni i policisë në të cilin u vranë 22 njerëz duke thelluar edhe më tej pasigurinë dhe krizën që tashmë ka përfshirë vendin. Shumë shtëpi në lagjet me shumicë shqiptare të Kumanovës në Maqedoninë veriore, janë dëmtuar.

Qeveria e Maqedonisë thotë se tetë policë dhe 14 anëtarë të "grupeve të armatosura" janë vrarë në një betejë me armë, duke i ciclësuar personat e armatosur si ish-komandantë të rebelëve nga Kosova fqinje  e cila u shkëput nga Serbia në luftën e vitit 1999 dhe dy vite më vonë frymëzoi një kryengritje të shqiptarëve në Maqedoni.

Kryeministri konservator Nikola Gruevski, pushteti nëntë vjeçar i të cilit është kërcënuar nga akuzat për përgjime të ngritura nga udhëheqësi i opozitës Zoran Zaev, sugjeroi se disa nga të vrarët në Kumanovë kanë marrë pjesë në luftërat në "Lindjen e Mesme".

Ramadan Baftiu dhe shtatë anëtarët e familjes së tij, përfshirë fëmijë, kaluan 12 orë në bodrumin e shtëpisë, duke pritur për përfundimin e operacionit.

Duke qëndruar pranë një muri të rrëzuar të shtëpisë së tij dy katëshe, e cila ishte goditur nga zjarri dhe plumbat, zoti Baftiu thotë se gjërat nuk duken mirë.

"Shtëpia ime së pari duhet të prishet dhe pastaj do të shohim se çka do të bëjmë. Unë dhe familja ime nuk mund të jetojmë këtu", thotë ai.

Edhe shtëpia e Azem Brahimit u shkatërrua nga përleshjet e fundit në Kumanovë.

"Djali im ka punuar 20 vjet në Zvicër për të ndërtuar këtë shtëpi. Tani çdo gjë është shkatërruar".

NATO, e cila e shpëtoi ish-republikën e varfër jugosllave nga rrëshqitja në një luftë civile në vitin 2001, bëri thirrje për një "hetim transparent" të ngjarjeve që ndodhën pas hyrjes së policisë së armatosur rëndë në lagjet shqiptare në Kumanovë të shtunën më 9 maj.

Dhuna e së shtunës mund të nxisë frikën e përsëritjes së konfliktit etnik të vitit 2001, kur kryengritësit shqiptarë morën armët për të luftuar kundër forcave qeveritare.  

Mes pretendimeve kundërthënëse dhe paqartësive që u kujtojnë konfliktin e vitit 2001, banorët shqiptarë thonë se ata nuk e dinë se ku janë fshehur personat e armatosur, një pretendim që është i pamundur të verifikohet.

Për një banor shqiptar të Kumanovës, Zekerija Ismailin, dhuna nuk ishte vepër e militantëve.

"Terroristët nuk e bënë këtë sepse këtu nuk ka terroristë. Terroristët e vërtetë janë Nikola Gruevski,  Jankullovska, Ali Ahmeti dhe hajdutët e tyre. Ata e kanë sajuar këtë. Ne nuk kemi terroristë këtu".

Përpjekjet e Maqedonisë për të hyrë në NATO dhe BE, që shihen në Ballkan si një premtim për vende pune, begati dhe liri të lëvizjes, janë bllokuar nga mosmarrëveshjet me Greqinë mbi emrin e vendit.

Zëdhënësi i Ministrisë së Brendshme, Ivo Kotevski, tha se 37 policë janë plagosur gjatë përleshjeve, dhe la të hapur mundësinë e rritjes së numri të të vdekurve. Ndërkohë dy policëve të vrarë u është dhënë lamtumira në qytetin perëndimor të Tetovës.
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
PANDELI MAJKO - MAQEDONIA TA SQAROJË SITUATËN, HISTORINË E SAJ PO E SHKRUAJNË SHËRBIMET INTELIGJENTE (05.11.2015)
ALSAT - LISTA E TË ARRESTUARVE NGA POLICIA MAQEDONASE PËRLESHJEVE (05.11.2015)
LIGA QYTETARE SHQIPTARO-AMERIKANE KËRKON DORËHEQJEN E PETRIT SELIMIT (05.11.2015)
MEDIAT E SERBISË - NESËR FILLON LUFTA E VËRTETË NË MAQEDONI (05.11.2015)
JAHJAGA E MUSTAFA - KËRKOHET HETIM TRANSPARENT DHE I BESUESHËM (05.11.2015)
MAJORI SERB - KUMANOVA DO TË BËHET SI VUKOVARI, SHKUPI SI HIROSHIMA! (05.11.2015)
LUBOMIR FËRÇKOSKI - QEVERIA NË SHKUP PO NXIT TENSIONET NDËRETNIKEFërçkoski - Konflikti në Maqedoni s'ka të bëjë me “Shqipërinë e Madhe” (05.11.2015)
TENSIONE NË TETOVË - HELIKOPTERËT PO FLUTUROJNË MBI FSHATRAT E MALËSISË! (05.11.2015)
KËTO JANË DHJETË DYSHIMET PËR AKSIONIN POLICOR NË KUMANOVË (05.11.2015)
FOTOJA NGA KUMANOVA QË PO QARKULLON NË RRJETET SOCIALE (05.11.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2024  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
 
::| Hot News
KLIKONI NË WWW.VOAL.CH - ZËRIN E SHQIPTARËVE NË NJË DIZAJN TË RI - WWW.VOAL.CH  -  VOAL
80 TË RINJ AMERIKANË E MBAJTËN PARA KUVENDIT KONCERTIN ME KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
80 AMERIKANË KËNDOJNË SOT PARA KUVENDIT TË SHQIPËRISË KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
PROTESTA SOT NË SHKUP - TË DORËHIQET QEVERIA NË TËRËSI
NËNKRYETARI I PARLAMENTIT EVROPIAN KËRKON DORËHEQJEN E GRUEVSKIT
DEPARTAMENTI AMERIKAN I SHTETIT - NDJEKIM NGA AFËR SITUATËN NË MAQEDONI
MAQEDONIA NGRE TRIDHJETË AKUZA PËR TERRORIZËM
LUBOMIR FËRÇKOSKI - QEVERIA NË SHKUP PO NXIT TENSIONET NDËRETNIKEFërçkoski - Konflikti në Maqedoni s'ka të bëjë me “Shqipërinë e Madhe”
MANIFESTIM SPONTAN NË TIRANË 'KUMANOVË NUK JE VETËM'
MUSTAFA - 700 SHQIPTARË NGA MAQEDONIA JANË ZHVENDOSUR NË PRESHEVË

 
VOAL
[Shko lart]