Deprecated: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in /var/www/vhosts/voal-online.ch/httpdocs/includes/template.php on line 80

Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /var/www/vhosts/voal-online.ch/httpdocs/includes/functions.php on line 14
 VOAL - Online Zëri i Shqiptarëve - JA PSE AL KAJDA PO HUMB TERREN NË BOTËN ARABENga SCOTT SHANE, New York Times

                                                                                      

E Shtunë, 04.13.2024, 12:46am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 

JA PSE AL KAJDA PO HUMB TERREN NË BOTËN ARABE

Nga SCOTT SHANE, New York Times


E Premte, 03.04.2011, 09:06am (GMT+1)

Për gati dy dekada, udhëheqësit e al-Kaedës kanë dënuar diktatorët e botës arabe si heretikë e kukulla të Perëndimit dhe kanë bërë thirrje për rënien e tyre. Tani, njerëzit vend pas vendi janë ngritur për të përmbysur udhëheqësit e tyre - dhe al-Kaeda nuk ka luajtur absolutisht asnjë rol. Në fakt, lëvizjet e shumëllojshme të opozitës që u shfaqën papritmas kanë shmangur dy parimet kryesore të al-Kaedës: vrasjet e dhunshme dhe fanatizmin fetar. Demonstruesit kanë përdorur forcë, e kanë trajtuar islamin si një mendim të mëvonshëm dhe që ka përqafuar demokracinë, e cila për Osama bin Laden-en dhe pasuesit e tij është një mallkim.
Pra, për al-Kaedën dhe ndoshta jo më pak për politikat amerikane, të cilat kanë qenë të ndërtuara rreth kërcënimit që ai paraqet revolucionet demokratike që kanë tërhequr vëmendjen e botës paraqesin një udhëkryq. A do të vyshket rrjeti terrorist ngadalë në mungesë të lidhjes? Apo do të gjejë një mënyrë për të shfrytëzuar kaosin e shkaktuar nga trazirat politike dhe zhgënjimin që në mënyrë të pashmangshme do të ndjekë shpresat që tani janë ngjitur shumë lart? Për shumë specialistë mbi terrorizmin dhe Lindjen e Mesme edhe pse jo të gjithë, javët e fundit kane shkaktuar një fatkeqësi epokale për al-Kaedën, duke i bërë xhihadistët e rinj të duken si kalimtarë të padobishëm për historinë duke i
ofruar të rinjve myslimanë një alternativë tërheqëse për terrorizmin. "Deri tani - dhe unë theksoj deri tani shanset duken të tmerrshme për al-Kaedën", tha Paul R.Pillar, i cili e ka studiuar terrorizmin dhe Lindjen e Mesme për gati tre dekada në C.I.A. dhe tani ndodhet në Universitetin e Georgetown-it. "Demokracia është një lajm i keq për terroristët. Njerëzit më paqësorë duhet të shprehin ankesat dhe të ndjekin qëllimet e tyre dhe ka më pak gjasa që ata t'i kthehen dhunës".
Nëse udhëheqësit e rrjeteve terroriste shpresojnë se do ta shfrytëzojnë këtë moment, ata po ecin ngadalë në arritjen e këtij qëllimi. Z. bin Laden ka qëndruar i heshtur. Zëvendësi i tij egjiptian, Ayman al-Zawahiri, ka nxjerrë tre deklarata të shpërndara nga shtrofulla e tij e supozuar e fshehtë, në rajonin kufitar Pakistan-Afganistan, që duket e pa sinkronizuar me lajmet, pa vënë në dukje largimin e Presidentit Hosni Mubarak të Egjiptit, qeveria e të cilit arrestoi e torturoi z.Zawahari në vitet 1980. "Rrëzimi i Mubarak-ut ka qenë qëllimi i Zawahar-it për më shumë se 20 vjet dhe ai nuk ishte i aftë ta realizonte këtë", tha Brian Fishman, një ekspert mbi terrorizmin në Fondacionin Amerika e Re. "Tani, një lëvizje jo e dhunshme, jo-fetare, pro-demokratike e rrëzoi atë për punë javësh. Ky është një problem i madh për al-Kaedën".
Revolucioneve arabe, natyrisht, i mbeten shumë punë për të bërë, ndërsa udhëheqësi libian, Kolonel Muamar el-Kadafi, urdhëron një mbrojtje të përgjakshme të Tripolit dhe Presidenti i Jemenit, Ali Abdullah Saleh, negocion që të ngjitet në pushtet. Ndarja e rendit mund të krijojë strehë për qelizat terroriste, të paktën për pak kohë një rrezik që të dy Kolonelët, Kadafi dhe z.Saleh kanë parandaluar, duke fituar mirënjohjen e qeverisë amerikane. "Ka një avantazh operacional për militantët ne çdo vend ku zbatohet ligji dhe
siguria e vendit është e dobët", tha Stiven Simons, një njeri i Këshillit të Marrëdhënieve me Jashtë dhe bashkë autor i "Epoka e Terrorit të Shenjtë", por ai tha mbi të gjitha se zhvillimet në vendet arabe janë një disfatë strategjike për xhihadin e dhunshëm. "Këto kryengritje kanë treguar se gjenerata e re nuk është aq e interesuar për ideologjinë e al-Kaedës", tha z.Simon. Ai i quajti deklaratat e Zawahar-it "të mjera, nëse jo patetike". Ka dëshmi se kryengritjet kanë magjepsur disa xhihadistë. Një algjerian i lidhur me al-Kaedën në Magrebin islamik, rrjeti i filialit të Afrikës Veriore, i përgëzoi kryengritjet në një intervistë të fundjavës dhe tha se militantët u kthyen nga mërgimi për të luftuar në Libi, duke u armatosur nga depot e fshehta të armëve të qeverisë. "Qëkur ka filluar kaosi dhe Kadafi është duke ndihmuar nëpërmjet reagimeve e veprimeve të tij për të rritur urrejtjen e popullit kundër tij, do të jetë më e lehtë për ne të rekrutojmë anëtarë të rinj", tha algjeriani, i cili përdori "il nom de guerre" të Abu Salman. Ai tha se libianët dhe tunizianët, të cilët kanë luftuar në Irak ose Afganistan, tani mund të konsiderojnë kthimin në shtëpi. "Ka shumë punë për të bërë", tha ai. "Ne duhet të ndihmojmë njerëzit në luftime dhe më pas të ndërtojmë një shtet islamik". Abu Khaled, një xhihadist jordanez, i cili luftoi në Irak me udhëheqësin e kryengritjes Abu Musab al-Zarqawi, sugjeroi se al-Kaeda do të përfitojë në më vonë nga shpresat e thyera. "Në fund të ditës, sa ndryshime do të ketë në Egjipt dhe në vendet e tjera?" pyeti ai. Do të ketë shumë demonstrues të zhgënjyer dhe kjo vetëm kur ata të kuptojnë se cila është alternativa e vetme. Ne jemi të
sigurt, se e gjithë kjo, do të luhet në duart tona". Michael Scheuer, autor i një biografie të re mbi bin Laden dhe kreu i njësisë së CIA-s, në lidhje me bin Laden-in deri në fund të viteve 1990, thotë se ky entuziazëm është më shumë se një dëshirë. Z.Scheuer thotë se beson që amerikanët, duke përfshirë edhe shumë ekspertë, e kanë gjykuar gabim kryengritjen duke u fokusuar në protestuesit shekullorë, anglisht-folës, perëndimorë, të cilët kanë një tërheqje natyrale për televizionin. Mijëra islamikë janë liruar nga burgjet e Egjiptit vetëm dhe kundërshtari i al-Kaedës, z.Mubarak, do të ndihmojë në rigjallërimin e çdo shiriti të islamizmit, duke përfshirë edhe atë të al-Kaedës e aleatëve të tij, tha ai. "Talenti i një organizate nuk është vetëm udhëheqja, por dhe përfitimi nga mundësitë", tha z.Scheuer. Tek al-Kaeda dhe aleatët e tij, tha ai, "Ne jemi duke kërkuar mbi të gjitha për një lëvizje më të përhapur gjeografikisht, ndoshta numerikisht më të madhe dhe sigurisht më me ndikim sesa në vitin 2001. Nëse al-Kaeda përballet me një moment të pasigurt, po ashtu do të ndodhë edhe për administratën e Obamës. Për një dekadë, Shtetet e Bashkuara janë shqetësuar për botën myslimane si një burim i dhunës terroriste një arsye pse administrata e Bushit dhe Obamës kishte marrëdhënie miqësore me qeveritë
autoritare, tashmë në zjarr.
Kjo ishte një temë dominuese e politikës amerikane sa edhe Kolonel Kadafi, udhëheqësi donkishotesk dhe brutal i Libisë që Presidenti Obama të shtunën tha që duhet të zbresë poshtë, kishte marrë lëvdatat amerikane si një mburojë kundër xhihadistëve. Një mesazh nga Ambasada amerikane në Tripoli, udhëzon Sekretaren e Shtetit, Condoleezza Rice, para një vizite të 2000-së e quajti Libinë "një partnere të fortë në luftën kundër terrorizmit", duke vënë në dukje një bashkëpunim inteligjent "të shkëlqyer" dhe në mënyrë të veçantë lavdëroi përpjekjet e Kolonel Kadaf-it për të bllokuar kthimin e militantëve të Libisë nga Afganistani dhe Iraku dhe për të "hapur apelin ideologjik të islamizmit radikal". Disa dividentë të bashkëpunimit me preferencat e Kolonel Kadaf-it, tani janë histori dhe kjo është një çështje e CIA-s, Departamentit të Shtetit dhe Shtëpisë së Bardhë. Ashtu si gjatë rregullimeve të çala të Shteteve të Bashkuara për rënien e qeverive komuniste nga 1989 deri në 1991, zyrtarët po përpiqen të balancojnë ditë pas dite menaxhimin e krizës me konsideratën sesi politika amerikane mund të përshtatet në afatin e gjatë. "Duhet të ketë një rivlerësim më të madh sesi Amerika angazhohet me atë pjesë të botës", tha Christopher Boucek, i cili studioi në Lindjen e Mesme në Ndihmën për Paqen Ndërkombëtare në Carnegie. "Ne duhet të bëjmë të qartë se siguria jonë nuk vepron në kurriz të qeverisjes së dobët dhe jo të drejtave për njerëzit në ato vende."Të gjithë dhuruesit", tha z. Boucek, "janë zhdukur".

(http://www.gazeta55.net)

--

February 27, 2011

As Regimes Fall in Arab World, Al Qaeda Sees History Fly By

By SCOTT SHANE

For nearly two decades, the leaders of Al Qaeda have denounced the Arab world's dictators as heretics and puppets of the West and called for their downfall. Now, people in country after country have risen to topple their leaders "” and Al Qaeda has played absolutely no role.

In fact, the motley opposition movements that have appeared so suddenly and proved so powerful have shunned the two central tenets of the Qaeda credo: murderous violence and religious fanaticism. The demonstrators have used force defensively, treated Islam as an afterthought and embraced democracy, which is anathema to Osama bin Laden and his followers.

So for Al Qaeda "” and perhaps no less for the American policies that have been built around the threat it poses "” the democratic revolutions that have gripped the world's attention present a crossroads. Will the terrorist network shrivel slowly to irrelevance? Or will it find a way to exploit the chaos produced by political upheaval and the disappointment that will inevitably follow hopes now raised so high?

For many specialists on terrorism and the Middle East, though not all, the past few weeks have the makings of an epochal disaster for Al Qaeda, making the jihadists look like ineffectual bystanders to history while offering young Muslims an appealing alternative to terrorism.

"So far "” and I emphasize so far "” the score card looks pretty terrible for Al Qaeda," said Paul R. Pillar, who studied terrorism and the Middle East for nearly three decades at the C.I.A. and is now at Georgetown University. "Democracy is bad news for terrorists. The more peaceful channels people have to express grievances and pursue their goals, the less likely they are to turn to violence."

If the terrorists network's leaders hope to seize the moment, they have been slow off the mark. Mr. bin Laden has been silent. His Egyptian deputy, Ayman al-Zawahri, has issued three rambling statements from his presumed hide-out in the Pakistan-Afghanistan border region that seemed oddly out of sync with the news, not noting the ouster of President Hosni Mubarak of Egypt, whose government detained and tortured Mr. Zawahri in the 1980s.

"Knocking off Mubarak has been Zawahri's goal for more than 20 years, and he was unable to achieve it," said Brian Fishman, a terrorism expert at the New America Foundation. "Now a nonviolent, nonreligious, pro-democracy movement got rid of him in a matter of weeks. It's a major problem for Al Qaeda."

The Arab revolutions, of course, remain very much a work in progress, as the Libyan leader, Col. Muammar el-Qaddafi, orders a bloody defense of Tripoli, and Yemen's president, Ali Abdullah Saleh, negotiates to cling to power. The breakdown of order could create havens for terrorist cells, at least for a time "” a hazard both Colonel Qaddafi and Mr. Saleh have prevented, winning the gratitude of the American government.

"There's an operational advantage for militants in any place where law enforcement and domestic security are weak and distracted," said Steven Simon, a fellow at the Council on Foreign Relations and co-author of "The Age of Sacred Terror." But over all, he said, developments in the Arab countries are a strategic defeat for violent jihadism.

"These uprisings have shown that the new generation is not terribly interested in Al Qaeda's ideology," Mr. Simon said. He called the Zawahri statements "forlorn, if not pathetic."

There is evidence that the uprisings have enthralled some jihadists. One Algerian man associated with Al Qaeda in the Islamic Maghreb, the network's North African affiliate, welcomed the uprisings in a weekend interview and said militants were returning from exile to join the battle in Libya, arming themselves from government weapons caches.

"Since the land is in chaos and Qaddafi is helping through his reactions and actions to increase the hatred of the population against him, it will be easier for us to recruit new members," said the Algerian man, who uses the nom de guerre Abu Salman. He said that Libyans and Tunisians who had fought in Iraq or Afghanistan were now considering a return home.

"There is lots of work to do," he said. "We have to help the people fighting and then build an Islamic state."

Abu Khaled, a Jordanian jihadist who fought in Iraq with the insurgent leader Abu Musab al-Zarqawi, suggested that Al Qaeda would benefit in the long run from dashed hopes.

"At the end of the day, how much change will there really be in Egypt and other countries?" he asked. "There will be many disappointed demonstrators, and that's when they will realize what the only alternative is. We are certain that this will all play into our hands."

Michael Scheuer, author of a new biography of Mr. bin Laden and head of the C.I.A.'s bin Laden unit in the late 1990s, thinks such enthusiasm is more than wishful thinking.

Mr. Scheuer says he believes that Americans, including many experts, have wildly misjudged the uprisings by focusing on the secular, English-speaking, Westernized protesters who are a natural draw for television. Thousands of Islamists have been released from prisons in Egypt alone, and the ouster of Al Qaeda's enemy, Mr. Mubarak, will help revitalize every stripe of Islamism, including that of Al Qaeda and its allies, he said.

"The talent of an organization is not just leadership, but taking advantage of opportunities," Mr. Scheuer said. In Al Qaeda and its allies, he said, "We're looking over all at a more geographically widespread, probably numerically bigger and certainly more influential movement than in 2001."

If Al Qaeda faces an uncertain moment, so does the Obama administration. For a decade, the United States has been preoccupied with the Muslim world as a source of terrorist violence "” one reason both the Bush and Obama administrations had friendly relations with the authoritarian governments now under fire.

It was such a dominant theme of American policy that even Colonel Qaddafi, the quixotic and brutal Libyan leader who President Obama said Saturday should step down, had drawn American praise as a bulwark against jihadists. A cable from the American Embassy in Tripoli briefing Secretary of State Condoleezza Rice before a 2008 visit called Libya "a strong partner in the war against terrorism," noting "excellent" intelligence cooperation and specifically lauding Colonel Qaddafi's efforts to block the return of Libyan militants from Afghanistan and Iraq and to "blunt the ideological appeal of radical Islam."

Such perceived dividends of cooperation with the likes of Colonel Qaddafi are now history, and that is a point not lost on the C.I.A., the State Department and the White House. As during the United States' halting adjustment to the fall of Communist governments from 1989 to 1991, officials are scrambling to balance day-to-day crisis management with consideration of how American policy must adjust for the long term.

"There has to be a major rethinking of how the U.S. engages with that part of the world," said Christopher Boucek, who studies the Middle East at the Carnegie Endowment for International Peace. "We have to make clear that our security no longer comes at the expense of poor governance and no rights for the people in those countries.

"All of the givens," Mr. Boucek said, "are gone."

Souad Mekhennet contributed reporting from Islamabad, Pakistan.

(http://www.nytimes.com)

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
PSE PO E SULMOJNË AMBASADORIN AMERIKAN NË KOSOVË DHE TIRANË?Nga BEQIR SINA, New York (03.01.2011)
MË NË FUND!Nga ELIDA BUÇPAPAJ (03.01.2011)
REVOLUCIONET QË PERËNDIMI NUK I KA KUPTUARNga KURT VOLKER (03.01.2011)
PROTESTAT NË LINDJEN E MESME, NJË NDRYSHIM SIZMIKNga FAREED ZAKARIA, Washington Post (02.28.2011)
DY FJALË PËR PRESIDENTIN E KOSOVËS BEHGJET PACOLLINga ELIDA BUÇPAPAJ (02.27.2011)
SHPËTOJENI PROF.QOSENNGA AMIK KASORUHO (02.24.2011)
NJË KUJTIM PËR BABIN - NGA ARIANANga ARIANA LUKAJ (02.23.2011)
REGJISTRIMI I STRUCËVENga ARBEN KALLAMATA (02.23.2011)
20 SHKURTI DUHET TË HYJË NË KUJTESËN E KOMBIT -  Shqipëria vendi që nuk i ka dënuar ende krimet e komunizmitNga ELIDA BUÇPAPAJ (02.23.2011)
NË BOTËN ARABE ËSHTË 1848 - JO 1989Nga ANNE APPLEBAUM, Washington Post (02.22.2011) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]