E Hënë, 07.22.2024, 06:47am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 

URIMET EVROPIANE NDOSHTA NUK DO TË VIJNË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


E Hënë, 03.21.2011, 12:24pm (GMT+1)

Është vënë re me shqetësim në opinionin tonë fakti që Kosovës në trevjetorin e saj të zyrtarizimit të pavarësisë nuk i erdhën urime nga partneret e saj evropiane dhe nga Brukseli. Disa edhe u ngushëlluan hëpërhë duke ia bërë log vetes dhe të tjerëve se "ndoshta urimet vijnë".

Ndoshta nuk do të vijnë. Në praktikën normale ndërkombëtare është që, kur marrëdhëniet ndërshtetërore janë ekzistuese, nuk janë të ndërprera, atëherë urimet dhe falënderimet përkatëse shkëmbehen. Edhe kur këto marrëdhënie janë të ftohura, por nuk janë të ndërprera, urimet dërgohen. Kosovën, pra, pritej ta kishin ururuar Rompuy, Napolitano, Sarkozi, Elizabeta, Vulfi e tjerë. Kur marrëdhëniet janë të ngrohta, atëherë urimet dërgohen edhe nga kryeministrat. Kosovën atëherë do ta uronin edhe Barrozo, Berluskoni, Fijoni, Kameroni, Merkel e tjerë. Ndërsa kur marrëdhëniet janë të ngushta, atëherë urimet dërgohen edhe nga ministrat e Jashtëm.

Ftohja e marrëdhënieve të Evropës me ne, u duk edhe nga mungesa e pjesëmarrjes në pritjet e dhëna prej përfaqësive diplomatike dhe konsullore të Kosovës me rastin e trevjetorit të pavarësisë. Këtë ftohje e kishte ndjerë më parë Tirana dhe, prandaj, me shfajësimin e pamundësive financiare, përfaqësitë kryesisht nuk dhanë pritje. Një këshillë që do të kishte qenë e mirë edhe për Kosovën. Sidoqoftë kjo tregon se marrëdhëniet e Evropës janë ftohur me Shqipërinë, me Kosovën, pra me ne shqiptarët.

Në opinion është lakuar edhe mënyra e dërgimit të urimeve nga personalitetet e larta të huaja shtetërore. Ato dërgohen drejtpërdrejt nga zyrat e tyre tek homologët. Pra kryetari i shtetit të Kosovës do ta merrte në zyrën e tij urimin e homologëve italian, francez, britanik, gjerman e tjerë. Po ashtu edhe kryeministri apo ministri i Jashtëm. Në raste të tjera, urimet dërgohen nëpërmjet përfaqësive diplomatike, përkatësisht nëpërmjet titullarëve të ambasadave.

Niveli i marrëdhënieve, përkatësisht ngrohjes dhe ftohjes së tyre, vihet re edhe nga rangu i zyrtarëve të cilët i vizitojnë kryeqytetet përkatëse. Muajt e fundit ne kemi parë në Prishtinë dhe në Tiranë nga Evropa pothuajse vetëm drejtorë drejtorish apo zytarë të tjerë të rangjeve të ulëta e gati të nivelit teknik. Ftohja evropiane u pasqyrua edhe në ftohje të fqinjëve. Kosovën nuk e uruan as Shkupi dhe Podgorica apo kryeqytete të tjera rajonale të cilat e kanë njohur zyrtarisht.

Hija e ftohjes, ndishkut në marrëdhëniet e Evropës me ne u shpall për herë të parë në fillim të dhjetorit, nëpërmjet pakënaqësisë ndaj pritjes së Tiranës dhe Prishtinës ndaj raportit të një institucioni evropian si Këshilli i Evropës. Vrazhdësia, e konsideruar si e tepëruar, e dy kryeqyteteve tona, nuk u përtyp as nuk u kapërdi në Bruksel apo në kryeqytetet evropiane. Në ftohjen ndikoi edhe cilësia e zgjedhjeve të mbajtura në Kosovë, edhe kriza institucionale në Kosovë, edhe përshkallëzimi i krizës midis pozitës dhe opozitës në Shqipëri.

Embrioni i ftohjes, megjithatë, është në vetë mitrën e Evropës. Ajo buron nga 22 korriku 2010, përkatësisht nga vendimi i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë për ligjshmërinë e pavarësisë dhe sovranitetit të Kosovës. Evropa e kishte përkrahur Serbinë në iniciativën e saj për ta paditur Kosovën në GJNK, në mënyrë që ajo ta cilësonte ta paligjshme shpalljen e pavarësisë dhe sovranitetit të Kosovës më 17 janar 2008 dhe ta rihapte çështjen e statusit të Kosovës. Vendimi i drejtësisë ndërkombëtare të drejtësisë e zuri Evropën me letra krejt të tjera në dorë. Dhe nuk e ndali dot Serbinë për ta dërguar Rezolutën kundër Kosovës në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, nuk iu kundërvu dot asaj, prandaj iu bashkëngjit dhe bëri që Rezoluta e Serbisë kundër Kosovës të miratohej.

Ky ishte një hap tjetër largues i Evropës ndaj shqiptarëve. Një hap tjetër largues ishte liberalizimi i vizave me Serbinë, miratimi i Mrrëveshjes së Stabilizim Asocimit me Serbinë, vonesat integruese dhe prirjet përjashtuese ndaj Shqipërisë e sidomos Kosovës, mosnjohja e plotë e pavarësisë dhe sovranitetit të Kosovës nga ana e Bashkimit Evropian (kur ende Kosovën nuk e kanë njohur Greqia, Qiproja, Rumania, Sllovakia dhe Spanja).

Shqiptarët janë ata që janë. Nuk janë ata që mendon Serbia se janë. Nuk janë as ata që mendon dikush si Serbia se janë. Dhe, prandaj, nuk mund ta përjetonin e nuk mund ta përjetojnë me ndonjë entusiazëm Evropën e hapave të mësipërm. Shqiptarët nuk janë mësuar të përkëdhelen nga Evropa as më herët, as më vonë. Dhe marrëdhëniet e tyre nuk mëtojnë të jenë mbi bazën e përkëdhelive apo lazdrive, por thjesht mbi bazën e drejtësisë. Dhe drejtësia edhe sot e kësaj dite është në anën tonë.

Mungesa e urimeve për 17 shkurtin nuk është një çnjohje për Kosovën apo një shthënie për Shqipërinë. Por edhe në përmasat e tij përpjesëtimisht të stërtepëruara ky kundërveprim i Evropës është e udhës të trajtohet racionalisht nga ne.

Ndoshta, pra, urimet evropiane për trevjetorin e pavarësisë së Kosovës nuk do të vijnë. Unë, sidoqoftë, nuk jam në pritje të tyre. Unë jam në pritje të reagimeve të tyre pas krijimit të institucioneve të reja të Kosovës. Atëherë magma e lëngët, fluide, do të marrë trajtën konkrete të lëndës.

(Botuar në Bota Sot më 22 shkurt 2011)

 

FORCËN E OPOZITËS NUK E BËJNË NUMRAT

Nuk e bën as dobësia e shumicës qeverisëse

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

BISEDIME JO, DIALOG PO

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

POETIKA E DHIMBJES NË NJË ROMAN TË RI

Romani "Imazh" i Zef Mulajt

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NJË SKEMË PA SENS KRIJUES

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

A ËSHTË E PËRGATITUR LIDHJA DEMOKRATIKE PËR TA QEVERISUR KOSOVËN?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

THAÇIZMI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

RADHA E RËNIES SË RAISËVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

21 JANARI DHE INTELEKTUALËT LAKEJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

KUVENDI I RI: TIPOLOGJI, KAAKTERIZIME, PROGNOZA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

PËRSHPIRTNI NAZMI LUKAJT, MIKUT DHE KOLEGUT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

21 JANARI NË RADARIN E JASHTËM MEDIATIK

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

NJË VERSION I NËNTËDHJETESHTATËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

BAJRAKU NË ÇARSHI OSE POLITIKA NË ANKAND

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

ROJA TË SOVRANITETIT

Zotër shtëpie

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

PDK DHE LDK SHTRATIN ENDE TË NXEHTË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

ALTERNATIVË MAFIOZE PUSHTETIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SUDETIÇ, I TRETI I MOSKETIERËVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

KOLLITJET E STALINIT...

...nesër në "tri komunat heroike"

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

MARTY & THAÇI, THE PRECEDENT & SUBSEQUENT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

TË DUAN, PA TË QORTOJNË

(Letër e mbyllur partive)

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

UKË RUGOVA DHE QYTETARIA E DINASTIVE NË DEMOKRACI
Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SIMBOL I LUFTËS SË KOSOVËS ËSHTË SHTËPIA E JASHARAJVE, NUK ËSHTË "SHTËPIA E VERDHË"

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ 

EVROPA NË ANËN E HUMBËSVE TË LUFTËS SË KOSOVËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MINUS NEXHATI, PLUS ALBINI, BARAS ÇKA?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

POLITIKËN MUND TA NDRYSHOSH VETËM DUKE MARRË PJESË NË POLITIKË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SHKODËR SHQYPNIA!

PARTITË E KRYEMINISTRAVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

UKA DHE ISAI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

DOSIADA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

TIPOLOGJIA E LISTAVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SHKRIRJA E MEDIAVE NË PUSHTETIN POLITIK

Nga SKËNDER BUÇPAPAJMURMURIMË DUKAGJINI (REQUIEM PËR DIN MEHMETIN)

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

ZGJEDHJE TË FAKTIT TË KRYER

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Sot mbushen plot 17 vjet nga dalja për herë të parë në satelit e Radiotelevizionit Shqiptar

NGASJET E PERSONALIZIMIT TË HISTORISË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ<

GREQIA DHE SHQIPËRIA, GREKËT DHE SHQIPTARËT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MJAFTON EMRI IBRAHIM RUGOVA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

KALVARI I NJË MOCIONI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

PDK DHE LDK SHAHEN... DERI PAS ZGJEDHJEVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

AKSESI I KOSOVËS NË DOSJET E SPIUNËVE TË SAJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NGA NGURIMET NË NGUTJE?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SINDROMI I THESARIT TË ALI PASHË TEPELENËS SI E KAPI GREQINË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


EMPATI E MBRAPSHTË E SOCIALISTËVE ME DEMOKRATËT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SHQIPTARIZMI NË KONTEKSTIN E EVROATLANTIZMIT DHE GLOBALIZMIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

VIZIONI YNË EVROPIAN I RIBASHKIMIT SHQIPTAR

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

HAMENDJET PARAZGJEDHORE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NUK KAM MALL PËR FUSHATAT E DORËHEQJEVE, LARG QOFSHIN FUSHATAT E DORËHEQJEVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

A DO TË VAZHDOJË NJOHJET EDHE GJATË DIALOGUT?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MBYLLJA ME NDER E MISIONEVE NDËRKOMBËTARE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

A MUND ERDHËT PREJ NJU JORKU

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Ç'RRUGË KA HYRË PROCESI I NJOHJEVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NË LDK ASGJË E RE, ASGJË E RE NË LDK

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

HISTORIA NUK ËSHTË E PARTIVE, PARTITË JANË PJESË E HISTORISË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

E NGRIRË KOSOVA NUK MUND TË HYJË NË BISEDIME TË REJA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

AZEMI, DISIDENTI I LINDUR

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MIQËSIA ME VATIKANIN

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

VDEKJA E POETIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

FATI I UKSHIN HOTIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

PA ZBARDHJEN E HISTORISË DISIDENCA SHQIPTARE NUK DO TA FITOJË QYTETARINË


Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

PËR INAT TË KOSOVËS, SERBIA ËSHTË GATI TË BËJË ÇFARËDO HARAKIRI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

LERENI KOSOVËN SHËNDOSH, NËSE E DONI SHËNDOSH BALLKANIN, EVROPËN...

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


 


Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


EMRI NDËRKOMBËTAR I KOSOVËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


KOSOVA DHE NJOHJET - GJEOPOLITIKA TJETËR

MË TEPËR SE NJË GJETJE FORMULE, NJË THYERJE TABUJE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ 

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


AS REVANSHISTË, AS TË REVANSHUAR

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

VERIU I KOSOVËS, FUSHËBETEJA E FUNDIT?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


 

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NË HORIZONTE ENDE ASNJË RRETHANË OPTIMALE PËR BISEDIME


KORRUPSIONI SHESHIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MARRËDHËNIET ME NDËRKOMBËTARËT SHPREHIN AFTËSINË SHTETËRORE TË KOSOVËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SKËNDER BUÇPAPAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
STRATEGJIA PËR DEMOKRACI NË LINDJEN E MESMENga ZALMAY KHALILZAD, Washington Post (03.20.2011)
ÇFARË DO TË BËHET PASTAJ NË AFRIKËN E VERIUT?Nga CATHERINE ASHTON, New York Times (03.19.2011)
RAMIZ ALIA NË MES VLERËSIMEVE DHE KRITIKAVE NDAJ ENVER HOXHËS DHE KOMUNIZMIT SHQIPTARCitime dhe komente rreth librit tw tij ‘Jeta ime’,(Kujtime)- Nga SKIFTER KËLLIÇI (03.18.2011)
AZEM HAJDARI, SIMBOL I RINISË DHE DEMOKRACISË SHQIPTARENga BUJAR LESKAJ (03.18.2011)
FORCËN E OPOZITËS NUK E BËJNË NUMRATNuk e bën as dobësia e shumicës qeverisëseNga SKËNDER BUÇPAPAJ (03.17.2011)
MENDIME TË HEDHURA ME RASTIN E 20 VJETORIT TË RIVENDOSJES SË MARRËDHËNIEVE MIDIS SHTETEVE TË BASHKUARA DHE SHQIPËRISËNga FRANK SHKRELI (03.15.2011)
DALJA NGA TUNELINga DANIEL GÀZULLI (03.13.2011)
PRANVERA E VITIT 1981 DHE BASHKËSIA NDËRKOMBËTARENga Mr. sc. LLUKMAN HALILI (03.13.2011)
BISEDIME JO, DIALOG PONga SKËNDER BUÇPAPAJ (03.13.2011)
POETIKA E DHIMBJES NË NJË ROMAN TË RIRomani "Imazh" i Zef MulajtNga SKËNDER BUÇPAPAJ (03.12.2011) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]