E Hënë, 04.22.2024, 04:42pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 

FORCËN E OPOZITËS NUK E BËJNË NUMRAT

Nuk e bën as dobësia e shumicës qeverisëse

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


E Enjte, 03.17.2011, 05:43pm (GMT+1)

Me të drejtë analistët i japin rëndësi faktit që opozita në Kosovë është numerikisht sfiduese ndaj shumicës qeverisëse. Kjo e fundit vërtet ka një mbështetje të dobët numerike në Kuvendin e Kosovës. Por këto dy fakte, nuk përkthehen vetvetiu dhe atypëratyshëm në forcë për opozitën.

Gjatë mandatit të kaluar e kemi kritikuar shpesh opozitën e atëhershme se ajo nuk bënte opozitë. Në të vërtetë, ajo nuk bënte opozitë jo për shkak të numrit të vogël të saj, por për shkak se ishte e përçarë. Dhe kjo përçarje më shumë buronte prej vetë atyre se prej ndikimit të shumicës qeverisëse. Dhe opozita e mandatit të kaluar, siç e pamë të gjithë, u ndëshkua nga vota e popullit. LDD-ja doli nga parlamenti, ndërsa AKR-ja pësoi rënie të ndjeshme. AAK-ja është e vetmja nga partitë e opozitës së mëparshme që u konsolidua si forcë politike parlamentare nga vota e 12 dhjetorit 2010.

Forca e opozitës qëndron në gjetjen e rrugëve dhe mënyrave të bashkërendimit e të bashkëveprimit për ta vënë në pozita pune shumicën qeverisëse, për ta detyruar atë që të japë llogari për gjithçka, për ta detyruar atë që ta kontrollojë veten në të gjitha drejtimet. Një opozitë që i ka gjetur rrugët dhe mënyrat e bashkërendimit e të bashkëveprimit është e aftë të gjejë mirëkuptim për inciativa të suksesshme parlamentare apo joparlamentare. Opozita e kaluar, në asnjë rast, nuk arriti të gjente një mirëkuptim të tillë, në asnjë segment të saj.

Nga ana tjetër, kjo kërkon që partitë opozitare, ndonëse pjesë e një opozite të bashkuar, të ruajnë individualitetin e vet, të kenë stilin e vet të opozitbërjes dhe të imponohen nga të tjerët apo t'iu imponohen opozitarëve të tjerë vetëm në kuadrin e koniunkturave pragmatike. Nga partitë përbërëse të opozitës së kaluar, vetëm AAK-ja arriti të kishte fizionominë e vet. Mungesa e kësaj përmase tek dy partitë e tjera solli edhe mungesën e arritjes së një pajtimi në radhët e opozitës, solli edhe mungesën e opozitës në Kosovë.

Një opozitë e bashkuar nënkupton edhe një forcë kryesuese opozitare, e cila të ketë autorizimet e nevojshme nga opozita për të folur në emër të saj. Një opozitë e bashkuar nënkupton edhe një lider të opozitës, i cili t'i ketë autorizimet e nevojshme për të folur në emër të saj. Kjo, natyrisht, për çështje kryesore të bërjes së opozitës. Dhe jo që selitë e partive të tjera të marrin frymë nëpërmjet selisë së partisë kryesore apo që liderët e tjerë opozitarë të jenë nën hijen e liderit të opozitës. Në rastin e opozitës së kaluar, klima opozitare nuk lejo përvijimin e forcës kryesore opozitare as të liderit të opozitës.

Analistët pyesin tash se a mund të gjejnë rrugë dhe mënyra bashkërendimi e bashkëveprimi dy forcat kryesore të opozitës aktual, LDK-ja dhe Vetëvendosja, dy faktorë me fizionomi aq të ndryshme. AAK-ja është e pritshme ta pranojë LDK-në si forcë kryesore opozitare, por a e bën këtë Vetëvendosja? Vetëvendosja është një forcë parlamentare që e gjen peshën dhe rolin e vet në parlament nëpërmjet mbështetjes jashtëparlamentare. A pranon sidomos LDK-ja ta përshtasë këtë stil për veten dhe për jetën opozitare në përgjithësi? Pra pyetjet që bëhen sot kur është fjala tek opozita e re, sillen nga sillen, vijnë tek Vetëvendosja. Kjo konsiderohet si pika e rëndesës e asaj lënde prej së cilës përbëhet kjo opozitë.

Disa analistë e llogarisin forcën e opozitës edhe tek dobësia e shumicës së re qeverisëse, e cila përfshin një numër të madh partish në vetvete. Në fakt, fjala pushtet përkthehet dhe rimon me unitet. Interesi i karrikeve, interesi i përfitimeve, interesi i privilegjeve dhe interesa të tjera të panumërta, të cilat nuk kanë lidhje me moralin jashtëpolitik, janë pjesë e mirëfilltë organike e moralit politik. Dhe askush nuk ka çfarë t'iu bëjë.

Fjala pushtet përkthehet, ndonëse nuk rimon, me korruptim. Sa është imune opozita, pjesë të saj, nga korruptimet prej pushtetit. Në opozitën e kaluar ne kemi parë kalime të deputetëve nga njëri krah në tjetrin. Dhe këto lëvizje kanë qenë frut i mirëfilltë u tundimeve korruptuese. Mjetet e qeverisjes, pra, pavarësisht numrave jo aq në epërsi, janë në epërsi të jashtëzakonshme. Varet sa e regjur dhe sa e paskrupullt është qeverisja në përdorimin e tyre. Prandaj mjetet kundërvënëse të opozitës kërkohet të jenë frytdhënëse dhe të mos shoqërohen me humbje të mëdha energjish e sidomos me humbje imazhi, çka do të thotë edhe humbje mbështetje dhe përkrahje në popull dhe tek miqtë e aleatët.

Opozita e mëparshme nuk bëri opozitë. Dhe kjo solli krizën institucionale në kohën më të pakohë. Nëse as kjo aktuale nuk bën dot opozitë, atëherë i mbetet popullit që të bëjë opozitë. Dhe kur opozitën e bën populli, atëherë nuk është as në të mirë të shumicës qeverisëse, as në të mirë të pakicës parlamentare. Dhe nuk dihet sa do të ishte në të mirë apo të keq të Kosovës.

(Botuar në Bota Sot më 20 shkurt 2011)

 

BISEDIME JO, DIALOG PO

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

POETIKA E DHIMBJES NË NJË ROMAN TË RI

Romani "Imazh" i Zef Mulajt

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NJË SKEMË PA SENS KRIJUES

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

A ËSHTË E PËRGATITUR LIDHJA DEMOKRATIKE PËR TA QEVERISUR KOSOVËN?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

THAÇIZMI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

RADHA E RËNIES SË RAISËVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

21 JANARI DHE INTELEKTUALËT LAKEJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

KUVENDI I RI: TIPOLOGJI, KAAKTERIZIME, PROGNOZA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

PËRSHPIRTNI NAZMI LUKAJT, MIKUT DHE KOLEGUT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

21 JANARI NË RADARIN E JASHTËM MEDIATIK

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

NJË VERSION I NËNTËDHJETESHTATËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

BAJRAKU NË ÇARSHI OSE POLITIKA NË ANKAND

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

ROJA TË SOVRANITETIT

Zotër shtëpie

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

PDK DHE LDK SHTRATIN ENDE TË NXEHTË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

ALTERNATIVË MAFIOZE PUSHTETIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SUDETIÇ, I TRETI I MOSKETIERËVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

KOLLITJET E STALINIT...

...nesër në "tri komunat heroike"

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

MARTY & THAÇI, THE PRECEDENT & SUBSEQUENT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

TË DUAN, PA TË QORTOJNË

(Letër e mbyllur partive)

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

UKË RUGOVA DHE QYTETARIA E DINASTIVE NË DEMOKRACI
Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SIMBOL I LUFTËS SË KOSOVËS ËSHTË SHTËPIA E JASHARAJVE, NUK ËSHTË "SHTËPIA E VERDHË"

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ 

EVROPA NË ANËN E HUMBËSVE TË LUFTËS SË KOSOVËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MINUS NEXHATI, PLUS ALBINI, BARAS ÇKA?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

POLITIKËN MUND TA NDRYSHOSH VETËM DUKE MARRË PJESË NË POLITIKË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SHKODËR SHQYPNIA!

PARTITË E KRYEMINISTRAVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

UKA DHE ISAI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

DOSIADA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

TIPOLOGJIA E LISTAVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SHKRIRJA E MEDIAVE NË PUSHTETIN POLITIK

Nga SKËNDER BUÇPAPAJMURMURIMË DUKAGJINI (REQUIEM PËR DIN MEHMETIN)

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

ZGJEDHJE TË FAKTIT TË KRYER

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Sot mbushen plot 17 vjet nga dalja për herë të parë në satelit e Radiotelevizionit Shqiptar

NGASJET E PERSONALIZIMIT TË HISTORISË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ<

GREQIA DHE SHQIPËRIA, GREKËT DHE SHQIPTARËT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MJAFTON EMRI IBRAHIM RUGOVA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

KALVARI I NJË MOCIONI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

PDK DHE LDK SHAHEN... DERI PAS ZGJEDHJEVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

AKSESI I KOSOVËS NË DOSJET E SPIUNËVE TË SAJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NGA NGURIMET NË NGUTJE?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SINDROMI I THESARIT TË ALI PASHË TEPELENËS SI E KAPI GREQINË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


EMPATI E MBRAPSHTË E SOCIALISTËVE ME DEMOKRATËT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SHQIPTARIZMI NË KONTEKSTIN E EVROATLANTIZMIT DHE GLOBALIZMIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

VIZIONI YNË EVROPIAN I RIBASHKIMIT SHQIPTAR

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

HAMENDJET PARAZGJEDHORE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NUK KAM MALL PËR FUSHATAT E DORËHEQJEVE, LARG QOFSHIN FUSHATAT E DORËHEQJEVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

A DO TË VAZHDOJË NJOHJET EDHE GJATË DIALOGUT?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MBYLLJA ME NDER E MISIONEVE NDËRKOMBËTARE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

A MUND ERDHËT PREJ NJU JORKU

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Ç'RRUGË KA HYRË PROCESI I NJOHJEVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NË LDK ASGJË E RE, ASGJË E RE NË LDK

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

HISTORIA NUK ËSHTË E PARTIVE, PARTITË JANË PJESË E HISTORISË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

E NGRIRË KOSOVA NUK MUND TË HYJË NË BISEDIME TË REJA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

AZEMI, DISIDENTI I LINDUR

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MIQËSIA ME VATIKANIN

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

VDEKJA E POETIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

FATI I UKSHIN HOTIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

PA ZBARDHJEN E HISTORISË DISIDENCA SHQIPTARE NUK DO TA FITOJË QYTETARINË


Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

PËR INAT TË KOSOVËS, SERBIA ËSHTË GATI TË BËJË ÇFARËDO HARAKIRI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

LERENI KOSOVËN SHËNDOSH, NËSE E DONI SHËNDOSH BALLKANIN, EVROPËN...

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


 


Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


EMRI NDËRKOMBËTAR I KOSOVËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


KOSOVA DHE NJOHJET - GJEOPOLITIKA TJETËR

MË TEPËR SE NJË GJETJE FORMULE, NJË THYERJE TABUJE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ 

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


AS REVANSHISTË, AS TË REVANSHUAR

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

VERIU I KOSOVËS, FUSHËBETEJA E FUNDIT?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


 

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NË HORIZONTE ENDE ASNJË RRETHANË OPTIMALE PËR BISEDIME


KORRUPSIONI SHESHIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MARRËDHËNIET ME NDËRKOMBËTARËT SHPREHIN AFTËSINË SHTETËRORE TË KOSOVËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SKËNDER BUÇPAPAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
MENDIME TË HEDHURA ME RASTIN E 20 VJETORIT TË RIVENDOSJES SË MARRËDHËNIEVE MIDIS SHTETEVE TË BASHKUARA DHE SHQIPËRISËNga FRANK SHKRELI (03.15.2011)
DALJA NGA TUNELINga DANIEL GÀZULLI (03.13.2011)
PRANVERA E VITIT 1981 DHE BASHKËSIA NDËRKOMBËTARENga Mr. sc. LLUKMAN HALILI (03.13.2011)
BISEDIME JO, DIALOG PONga SKËNDER BUÇPAPAJ (03.13.2011)
POETIKA E DHIMBJES NË NJË ROMAN TË RIRomani "Imazh" i Zef MulajtNga SKËNDER BUÇPAPAJ (03.12.2011)
NJË SKEMË PA SENS KRIJUESNga SKËNDER BUÇPAPAJ (03.12.2011)
QOSJA, URITHI QË U VERBUA KUR PA DRITËNga MIRANDA HAXHIA (03.11.2011)
NUK KA MË MIRË SE POLITIKAT EKONOMIKE QË PRODHOJNË MË SHUMË TË DIPLOMUAR TË SUKSESSHËMNga BARACK OBAMA, President i SHBA (03.11.2011)
NDJENJA E POSHTËRIMIT MUND TË JETË SHKAK DESTABILITETI NË VENDNga Dr. ALBAN DACI (03.11.2011)
LIBIA - TURPI I PERËNDIMIT?Nga FRANK SHKRELI (03.10.2011) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]