E Djelë, 12.10.2023, 09:07pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 

PUNË TË MBARË, ZONJA PRESIDENTE

Nga FRANK SHKRELI


E Martë, 04.26.2011, 08:04pm (GMT+1)

Mesazhe nga udhëheqës anembanë botës vazhdojnë të arrijnë në zyrën presidenciale të Kosovës duke uruar zgjedhjen e Zonjës Atifete Jahjaga në detyrën e lartë si Presidente e Kosovës. Ndër të tjerë, Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Zoti Barack Obama, në urimin e tij, vlerësoi zgjedhjen e Zonjës Jahjaga si një dëshmi "të pjekurisë politike në rritje në Kosovë". Duke nënvijuar miqësinë e Shteteve të Bashkuara me popullin shqiptar, Presidenti amerikan theksoi se "Shtetet e Bashkuara mbeten mik i patundur i popullit të Kosovës....dhe se do të vazhdojmë të punojmë me institucionet tuaja për të çuar përpara reformat e nevojshme për ndërtimin e një demokracie gjithëpërfshirëse...", tha në mesazhin e tij drejtuar Zonjes Jahjaga, Presidenti amerikan.

Ne historine e Kosoves, por edhe te kombit shqiptar, ky eshte nje moment me te vertete historik qe ne krye te shtetit zgjidhet nje grua. Grate ne udheheqje politike -- ne cilendo shoqeri -- jane te detyruara te luajne nje rol delikat balancimi ne veprimtarine e tyre, sidomos ne nje shoqeri ku politika eshte dominuar gjithmone nga meshkujt. Jam i bindur se Presidentja Jahjaga, megjithese eshte ne detyren e re vetem per pothuaj tri jave, i di mire sfidat personale me te cilat perballet ajo vete si individe, si edhe sfidat me te cilat perballet vendi i saj.

Keto sfida jane te medha. Disa prej tyre, Presidentja e re i ka theksuar ne fjalimet dhe intervistat e dhena medias deri tani dhe ne te njejten kohe ajo ka nenvijuar gijthashtu edhe vizionet e saj per Kosoven. Jjam i sigurt se presidentja e re eshte e vetdijshme se zbatimi i vizioneve eshte me i veshtire nga artikulimi i tyre. .Sfidat me te cilat perballet Kosova jane teper te medha per tu zgjidhur nga nje person ose nga nje parti. Perberja e kabinetit me persona te kualifikuar dhe me mendime ndryshe, mendimet e te cileve nganjehere mund te mos pajtohen me tuat, eshte jetike. Marrja e vendimeve pa konsultim te gjere mund te coje ne katastrofe, ndersa bashkpunimi edhe me kundershtaret, e ben te mundshem suksesin per te gjithe dhe per te miren e vendit. Megjith rezervimet e shprehura nga disa qarqe e disa persona, besoj se Presidentja e re e Kosoves i ka aftesite, temperamentin dhe karakteristikat e nevojshme per te qene nje president e mire.

Qytetaret e Kosoves, por edhe Shqiptaret kudo, presin qe -- Presidentja e re e Kosoves ,sic duket politikisht e pavarur nga partite kryesore politike te vendit,udheheqsit e te cilave e zgjodhen ate me konsensus -- t'i tregoje botes se Kosova me zgjedhjen e Presidentes EtifeteJahjaga ka ndermarre nje hap te ri nje periudhe kur shpresohet qe politika te behet arti i sherbimit publik dhe jo te perdoret si platforme per grumbullim parashe e pasurishe te patundura per politikanet.

Askush nuk mund te presi qe Presidentja e re e Kosoves te jete gjithcka per gjithkend. Por ajo mund te jete presidente qe i di sfidat me te cilat perballet vendi, presidente e cila ben planet per tu perballur me keto sfida ne te ardhmen dhe e cila do te coje shtetin e Kosoves perpara, hap pas hapi.

Presidentja Jahjaga u shpreh ditet e fundit, gjate takimit me udheheqsit e Kishes Katolike te Kosoves, me rastin e Pashkeve, se e fillon detyren e re si presidente qe beson "ne vlerat e gjithe njerzeve si krijesa te Perendise". Gjate fjalimit te saj, para parlamentit te Kosoves, kur pranoi detyren e larte, Zonja Jahjaga vuri gjithashtu ne dukje edhe sensin e saj te historise dhe respektin e saj per figurat historike te kombit shqiptar, duke thene se: "Ne rrugen tone jemi krenare ne lavdine, jemi krenare ne shembelltyren e (Gjergj Kastriotit) Skenderbeut, ne personalitetin e Nenes Tereze, ne aktin sublim te Adem Jasharit dhe ne veprimatrine e Ibrahim Rugoves. Te gjithe keto personalitete, si edhe shume te tjere gjate shekujve dhe ne ditet tona, interesin e vendit dhe te popullit e vune perpara vetes dhe me driten e vepres se tyre shendriten deri ne ditet tona e do te shendrisin edhe ne te ardhmen, duke na e percaktuar qarte rrugen tone, perkushtimin dhe idealin per te qene te ndershem, per te qene te dinjitetshem, te lire dhe te barabarte."

Me ndihme te Zotit dhe duke u bazuar ne shembelltyren e atyre qe me shekuj derdhen gjakun per lirine e kombit, per hir te Kosoves dhe per nje te ardhme me te mire te kombit shqiptar, te uroj pune te mbare ne detyren si presidente e shtetit te ri te Kosoves.

FRANK SHKRELI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
NË VEND PËRKUJTIMI PËR GAZETARIN, PUBLICISTIN DHE ATDHETARIN NAZMI LUKAJO MIKU IM, ATË NATË ÇDO FJALË RRIDHTE LOT...!Nga Prof. SEJDI BERISHA (04.25.2011)
PRANVERA ARABE ËSHTË 2011, JO 1989Nga JEAN-MARIE GUÉHENNO, New York Times (04.24.2011)
TEK RUDINA XHUNGA GJUETI SHTRIGASH DHE ANTIAMERIKANIZËMNga ELIDA BUÇPAPAJ (04.19.2011)
KUJTIMI DHE NDERIMI YNË PËR HERONJTË, DETYRË DHE OBLIGIM NDAJ AMANETIT TË TYRE...!Nga HAFIZ GAGICA (04.19.2011)
VAZHDON VASALITETI I MEDIAVE TË TIRANËS NDAJ ISH DIKTATORIT RAMIZ ALIAE mënjanojnë pak, e pastaj për amoralitetin e tyre e rikthejnë si meteor…Nga ELIDA BUÇPAPAJ (04.18.2011)
LUTU. SHPRESO. PËRGATITUNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times (04.15.2011)
ENDE LËVDATA PËR LUGATINNga FRANK SHKRELI (04.14.2011)
POEZI PËR JETËN E PËRDITSHMENga DAVID BROOKS, New York Times (04.13.2011)
HISTORIA KOMBËTARE, VETVETJA JONË QË DUHET RISHKRUARNga VASIL TABAKU (04.12.2011)
FAJI NUK ËSHTË TEK PRINDËRITVështrim mbi mos-mësimin e gjuhës shqipe në Zvicër dhe përgjithësisht në diasporëNga DRITON M. KAJTAZI (04.12.2011) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Dhjetor 2023  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]