E Djelë, 12.10.2023, 08:02am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 

SOLIDARIZIM ME PROF. DR. MEHDI HYSENIN

Nga ESHREF YMERI


E Enjte, 06.09.2011, 06:48am (GMT+1)

Në gazetën "Tribuna Shqiptare" të datës 07 maj 2011, lexova analizën e Prof.dr. Mehdi Hysenit, me titull: "Nuk habisin deklaratat antishqiptare të Boris Tadiçit, por deklaratat tmerruese të shqipfolësve që mohojnë ribashkimin e Kosovës me Shqipërinë".

Profesori i nderuar Mehdi Hyseni, në të gjithë publicistikën e vet të pasur, tash sa vjet ka dhënë dhe vazhdon të japë një kontribut të shquar për çështjen kombëtare shqiptare. Idetë dhe analizat e tij përbëjnë një sintezë të përkryer të mendimit politik shqiptar me kah nacionalist. Në fushën e mendimit në fjalë një kontribut të shquar, po ashtu, ka dhënë dhe vazhdon të japë zoti Abdi Baleta dhe gazeta "Rimëkëmbja" gjatë gjithë viteve të botimit të saj, deri në janarin e vitit 2007.

Në analizën e vet, Profesori i nderuar thekson:

"Nuk duhet të frikësohemi as të katandisemi nga ideja dhe kërkesa e domosdoshme dhe e ligjshme e ribashkimit të Kosovës, të Anamoravës, të Iliridës, të Çamërisë dhe të Malësisë së Madhe me gjysmë Shqipërinë e sotme të lirë dhe të pavarur, sepse kjo do të ndodhë, mos sot, nesër. Kësaj ideje dhe kërkese të natyrshme historike, ligjore, demokratike dhe paqësore, i frikësohen vetëm vendet fqinje kolonialiste dhe imperialiste, të cilat, edhe sot, në erën e integrimeve euroatlantike, në mënyrë ilegale, i mbajnë nën sundimin e tyre të egër kolonial më se gjysmën e kombit shqiptar dhe të territoreve të Shqipërisë. Ky është problemi më serioz, që edhe sot e rëndon dhe e preokupon Ballkanin e sotëm. Pa zgjidhjen e këtij problemi, integrimi i popujve të Ballkanit në BE, është vetëm një dëshirë dhe një utopi sui generis".

Klasa politike në trekëndëshin Tiranë-Prishtinë-Shkup rreket t'u mbushë mendjen shqiptarëve se parësore sot janë integrimet evropiane, duke harruar që shqiptarët, para së gjithash, duhet të "brendaintegrohen". Ky integrim brenda vetes, i cili duhet të jetë politik, do të bëjë të mundur nxjerrjen në pah të të gjitha vlerave të kombit shqiptar, krahas kombeve të tjera në Evropën Juglindore. Në kushtet e tanishme është e kotë të vazhdohet gjatë me krijime mikroshtetesh shqiptare brenda territoreve etnike shqiptare, shtete këto që asnjëherë s'kanë për t'u ngritur më këmbë dhe as për të hyrë në rrugën e zhvillimit të përparuar ekonomiko-shoqëror. Prandaj mendimi intelektual shqiptar me kah nacionalist duhet të solidarizohet plotësisht me analizën e Profesor Mehdi Hysenit dhe t'u bëjë thirrje të gjithë intelektualëve shqiptarë, në mbarë trojet tona etnike, që të japin kontributin e tyre të vyer për emancipimin e klasës politike shqiptare të trekëndëshit të lartpërmendur që të çlirohet një herë e mirë nga ideja e integrimeve evropiane, pa një integrim, fillimisht, brendashqiptar. Ky integrim duhet të jetë paqësor. Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës duhet të binden se është e nevojshme që të organizohet "Konferenca e Londrës 2", për të korrigjuar gabimet e rënda të së kaluarës, siç kanë theksuar me shumë të drejtë Robin Kuk dhe Uesli Klark, gabime këto që i shkaktuan një tragjedi shumë të rëndë mbarë kombit shqiptar.

Los Anxheles, Kaliforni

08 qershor 2011

ESHREF YMERI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
EDI RAMA MIDIS GRAMSHIT E GERINGUT DREJT VETIZOLIMIT!Nga ELIDA BUÇPAPAJ (06.08.2011)
"Washington Post": SI TË DILET NGA AFGANISTANI PA KRIJUAR KONFLIKT MË TË GJERË?Nga HENRI KISINXHER, ish sekretari amerikan i Shtetit (06.08.2011)
DEKLARATAT E TADIQIT DHE KOMENTUESIT BUTAFORIKË SHQIPTARËNga REXHEP KASTRATI (06.08.2011)
LIDER I MIRË DHE I KEQNga Dr. ALBAN DACI (06.07.2011)
"SHQIPËRIA E MADHE" E PRESIDENTIT TË SERBISËNga SHABAN MURATI (06.06.2011)
"NËNTË DITË QË NDRYSHUAN BOTËN"Nga FRANK SHKRELI (06.04.2011)
FITORJA E BASHËS SHËNON NJË ERË TË RE NË POLITIKËN SHQIPTARENga Dr. ALBAN DACI (06.04.2011)
KUKUDHI I KAVAJËSNga BARDHYL MATRAXHIU (06.04.2011)
KUR VJEN QERSHORI - VRITET BARDHYL AJETIU mbushën 6 vjet nga vrasja e pazbardhur e gazetarit Bardhyl AjetiNga ELIDA BUÇPAPAJ (06.03.2011)
PRESIDENTI OBAMA SJELL SYTË NGA EVROPA QENDRORE DHE LINDORENga FRANK SHKRELI (06.02.2011) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Dhjetor 2023  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]