E Mërkurë, 06.19.2024, 01:59am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 

Katër vjet pas vizitës së Presidentit Bush në Tiranë-

DHJETË MILIONË SHQIPTARË ME XHORXH W. BUSH

Nga ELIDA BUÇPAPAJ


E Shtunë, 06.11.2011, 04:13pm (GMT+1)

 

Të gjithë fqinjët do të kishin dashur të ishin si shqiptarët. Andaj ende dhe sot nuk kanë pushur së dëshiruari që t'i pushtojnë shqiptarët. Por nuk ia kanë arritur dot sepse shqiptarët i kanë rrënjët të shtrira në trojet e tyre. Pastaj ata kanë besuar se, po t'i pushtonin këto troje, atëherë do të bëheshin si shqiptarët. Trojet tona të përhapur në të gjithë Ballkanin. Të gjitha Perandoritë Romake, Bizantine, Otomane u janë sulur këtyre trojeve. Edhe Italia ka qenë e tunduar prej trojeve shqiptare, Greqia edhe sot e kësaj dite nuk i rresht planet e fshehta përpirëse, ndërsa Serbia vazhdon të mbetet si lubi.

Gjatë shekullit të shkuar armiqësore ndaj shqiptarëve ka qenë edhe Europa plakë me aleancat që sollën të dyja Luftërat Botërore të cilat ishin shfarosëse për vetë kontinentin e vjetër. Vetëm Amerika ishte pro shqiptarëve. Prej Amerikës të Uillsonit deri tek Amerika e Xhorxh W.Bushit, e përtej. Prej Amerikës e cila u bë streha e ngrohtë dhe shtëpia për emigracionin shqiptar që fillon qysh nga fundi i Shekullit XIX e deri tek Amerika e Klintonit dhe Xhorxh W. Bushit që i doli në krahë Kosovës dhe u bë streha dhe vatra e ngrohtë për emigracionin e shqiptarëve gjatë tranzicionit dhe vitit të mbrapshtë 1997.

Shqiptarët e kanë në zemër Amerikën e madhe, e cila në krye të shtetit të vet vë burra të mëdhenj, më të mëdhenjtë e kombit, siç është edhe Xhorxh W. Bush. Shqiptarët e kanë në shpirt Amerikën e Xhefersonit, Linkolnit, Ruzveltit, Eizenhauerit, Reganit, Xhorxh H.W.Bush-it, Clintonit dhe Xhorxh W.Bushit, sepse kjo Amerikë i ka dalë në krah si askush, kur fqinjët dhe kur Europa plakë kishte për zemër aleancat e vjetra që kanë prodhuar luftërat shfarosëse, të cilat ishin turpi i vlerave të humanizmit europian krijuar prej baballarëve të Europës.

Dhjetë milionë shqiptarët që jetojnë nëpër vatrat e tyre nëpër gjashtë shtete të Ballkanit dhe dhjetë milionë shqiptarët që jetojnë në diasporën shqiptare duke filluar prej SHBA, janë me Amerikën e vlerave, me Amerikën e vlerave të lirisë, me Amerikën e Xhorxh W.Bushit.

Sepse Amerika e vlerave humaniste iu është gjendur në krah shqiptarëve, njërit prej kombeve më të lashta të Europës, i cili është ndodhur në prag të rrezikut shfarosës nga fqinjët ashtu edhe në prag të rrezikut çidentifikues prej njërës nga diktaturat më mizore të Europës Lindore, mbetjet e së cilës sot çkërrmitin dhëmbët prej marazit kur shohin se si dhjetë milionë shqiptarë kanë dalë të presin Xhorxh W. Bushin, Presidentin e 43-të të SHBA.

Nëpër televizionet e paguara nga mafia ata tregojnë dhëmbët e krimbur ndaj dhjetë milionë shqiptarëve që kanë dalë të presin sot Xhorxh W.Bushin, tregojnë dhëmbët e krimbura ndaj parapërgatitjeve që kanë bërë dhjetë milionë shqiptarët për vizitën e Xhorxh W.Bushit në metropolin e tyre, në kryeqytetin e shqiptarëve. Këto mbetje të ish-diktaturës janë jashtëqitja e kombit shqiptar.

Në fund të fundit mikpritja është një nga vlerat e identitetit shqiptar. Andaj kombi shqiptar i gjithi ka dalë të presë sot Xhorxh W.Bushin, Presidentin e SHBA që u ka dalë në krah shqiptarëve, jo për arsye të racës apo të fesë, siç bën sot Rusia me Serbinë, jo për arsye ortodokse, të ultraortodoksizmit, por për arsye humaniste, për arsye liridashëse, për hir të lirisë dhe demokracisë, paçka se pjesa më e madhe e kombit shqiptar i takon fesë myslimane. Edhe për këtë arsye i mbështet Amerika e Xhorxh W.Bushit shqiptarët.

Sepse SHBA janë i vetmi vend në botë, ku fetë, racat dhe etnitë janë të barabarta. Amerika e Xhorxh W.Bushit ka vënë në krye të politikës të jashtme një Afrikano-Amerikane, Madam Kondoliza Rajs. Amerika e Bill Clintoni-t kish vënë në krye të politikës të jashtme të parën grua, Madam Medlin Ollbrajt, që kishte emigruar me prindërit kur Europa Lindore u pushtua nga fara e keqe e diktaturave komuniste, trashëgimtarët e së cilës sot nëpër televizionet mafioze të Tiranës kërcasin dhëmbët e prishur kur dhjetë milionë shqiptarët e Ballkanit, nga Shqipëria, shteti londinez i shqiptarëve, nga Kosova, Maqedonia, Mali i Zi, Lugina e Preshevës kanë dalë dhe e presin Xhorxh W.Bushin, Presidentin e SHBA, që u ka dalë në krah shqiptarëve, që i ka dalë në krah Kosovës, që iu ka dalë në krah shqiptarëve të Maqedonisë, që iu ka dalë në krah vlerave të lirisë dhe demokracisë, jo për arsye ortodokse, por për arsye njerëzore, sepse demokracia në radhë të parë është respekt ndaj vlerave universale të njeriut, respekt ndaj vullnetit të kombeve për të përqafuar lirinë dhe shtetin e së drejtës.

Dhjetë milionë shqiptarë nga Shqipëria Londineze, nga Kosova, nga Maqedonia, nga Lugina e Preshevës, Mali i Zi kanë dalë sot dhe presin burrin e parë të SHBA- shtetit më të madh kampion të vlerave të lirisë dhe demokracisë. Sepse jemi koshientë se, pa praninë e këtij vendi të madh, fati i shqiptarëve në Ballkan do të kishte marrë të tatëpjetën. Sepse pavarësia e Kosovës dhe integrimi në NATO i Shqipërisë dhe Maqedonisë do të ishte në pikëpyetje, dhe Ballkani do të rrezikonte të mbetej edhe sot e kësaj dite, kur kemi hyrë në shekullin XXI, i njohur me konotacionin e vjetër si "Fuçi Baruti" - nëse Amerika e Xhorxh W. Bushit nuk do të ishte në krye të këtij procesi liribërës.

Prandaj dhjetë milionë shqiptarët e Ballkanit apo Europës Juglindore sot kanë dalë të presin Presidentin e SHBA, Xhorxh W. Bush-in. Këtë pritje e bëjnë në mënyrë spontane, e bëjnë me zemër në dorë, e bëjnë sepse duan ta bëjnë, e bëjnë me vullnetin e tyre.

Dhjetë milionë shqiptarët vijnë në Tiranë të presin Xhorxh W.Bush-in. Janë aty. Edhe kur s'janë. Janë me shpirt e zemër. Siç jam edhe unë. Që e kam peng se nuk jam sot në Tiranë. Por që prapë jam. Jam aty me Xhorxh W.Bush-in. Sepse pa SHBA ne sot si komb do të ishim të humbur, do të ishim të defaktorizuar, siç na mbajtën pushtuesit dhe diktatura komuniste, do të ishim të paintegruar siç duan të na mbajnë sot atavizmat e mbetjeve të diktaturës, që duan të na mbajnë jashtë NATO-s, ashtu siç do të ishte e humbur edhe Kosova nga lubitë e ultranacionalizmit ortodoks, përbindëshit të lirisë.

Dhjetë milionë shqiptarë janë me Xhorxh.W.Bush-in, edhe si shtetas të Shqipërisë, të Kosovës, të Maqedonisë, të Malit të Zi, të Luginës së Preshevës, edhe si qytetarë të Ballkanit, edhe si qytetarë të Europës, edhe si qytetarë të globit, edhe si qytarë liridashës, por edhe si luftëtarë në mbrojtje të lirisë deri në përhapjen e demokracisë në të gjithë botën.

Dhjetë milionë shqiptarë me Xhorxh W.Bush-in, kryetarin e shtetit më demokratik të botës ku të gjitha fetë, etnitë dhe racat jetojnë në mënyrë të barabartë. Prandaj dhjetë milionë shqiptarët sot janë duke e pritur Xhorxh W.Bush-in. Kudoqofshin, me zemër janë aty.

Ky editorial është botuar tek Bota Sot më 10 Qershor 2007

 EDI RAMA MIDIS GRAMSHIT E GERINGUT DREJT VETIZOLIMIT!

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

KUR VJEN QERSHORI - VRITET BARDHYL AJETI

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

PSE DUHET TË JEMI NE SOT ME ARJAN ÇANIN?

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

BALADË E NËNAVE TË KOSOVËS QË PRESIN FËMIJËT E ZHDUKUR

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

TEK RUDINA XHUNGA GJUETI SHTRIGASH DHE ANTIAMERIKANIZËM

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

VAZHDON VASALITETI I MEDIAVE TË TIRANËS NDAJ ISH DIKTATORIT RAMIZ ALIA

E mënjanojnë pak, e pastaj për amoralitetin e tyre e rikthejnë si meteor...

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

Përgjigje ndaj disa pretendimeve solitare

EMRI I KOSOVËS ËSHTË I LIDHUR PAZGJIDHSHMËRISHT ME NATO-n

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

Dilemë që duhet të zgjidhet urgjentisht

OPOZITA NË KOSOVË PA LIDER?

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

ANTIAMERIKANIZMI ÇAKALL NË EMËR TË "LIRISË SË SHPREHJES"

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

MË NË FUND!

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

DY FJALË PËR PRESIDENTIN E KOSOVËS BEHGJET PACOLLI

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

20 SHKURTI DUHET TË HYJË NË KUJTESËN E KOMBIT

Këtë ditë e kujton vetëm PD, ndërsa Shqipëria nuk i ka dënuar ende krimet e komunizmit

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

SI T'I LEXOJË KLASA POLITIKE KËSHILLAT E TOMAS KANTRIMENIT
Nga Elida BUÇPAPAJ

SHBA E BE TË NDALIN PRECEDENTIN KONFLIKTUAL TË ED RAMËS
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

ANALIZË E 21 JANARIT - POLITIKA SHQIPTARE TË MBROJË INSTITUCIONET LEGJITIME DHE TË PASTROHET NGA FLAKËVËNËSIT E SHTETIT
Nga Elida BUÇPAPAJ

5 VJET PA IBRAHIM RUGOVËN
Nga Elida BUÇPAPAJ

DELL KA TË DREJTË - NJË AVOKATURË DJALLI NUK I HYN NË PUNË ASKUJT
Nga Elida BUÇPAPAJ

JO ZGJEDHJE TË REJA, POR INSTITUCIONE LEGJITIME, ME DUAR TË PASTRA DHE PA SHIK
Nga Elida BUÇPAPAJ

NDAL FUSHATËS ANTISHQIPTARE DHE KRAHASIMIT TË SHQIPTARËVE ME XHELATËT E SREBRENICËS
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

9 JANARI DITË SUBLIME PËR KOSOVËN
NGA ELIDA BUCPAPAJ

HASHIM THAÇI MANDATIN E DYTË IA DEDIKON ISA MUSTAFËS
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

Reagim ndaj "Le Matin"
BERISHA, RAMA NDAJNË TË NJËJTIN QENDRIM ME THAÇIN NDAJ MARTY-IT, NDËRSA ME ZVICRËN DUAN TË KENË RAPORTE TË SHKËLQYERA
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

NË VEND TË KARTOLINËS PËR 2011 -
INTERESAT KOMBËTARE TË SHQIPTARËVE NË REZONANCË TË PLOTË ME IDEALET E PERËNDIMIT
NGA Elida BUÇPAPAJ

PDK-AAK-AKR OSE PDK-AAK-VV
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


40 MIJË VOTAT E UKË RUGOVËS SFIDË KLANIT JUGOSLLAV
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

SHËN DICK MARTY ALIAS QOFTËLARGU
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

DICK MARTY NJË DEMAGOG QË TENSIONON RAJONIN DHE DEMONIZON NJË KOMB
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

ISA MUSTAFA KA NJË ALTERNATIVË - DORËHEQJE O REFORMIM TË PARTISË
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

HOLBROOKE, MIK ISHQIPTARËVE E MEDIATOR I PAQES PREHET NË PAQE
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

MOS ABSTENONI !
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

ÇFARË KA FRANKO FRATINI ME SHQIPTARËT E KOSOVËS ?
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

ISA RENEGAT, NDËRSA BINOMI MUSTAFA-KRYEZIU PËR LDK DISFATË
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

TË NA BASHKOJË SHKODRA
NGA ELIDA  BUÇPAPAJ

JUS SANGUINIS UA JEP SHQIPTARËVE TË KOSOVËS TË DREJTËN E SHTETËSISË NË SHTETIN AMË

NGA ELIDA BUÇPAPAJ

PËRSE ISA MUSTAFA PO IMITON SEJDIUN ?
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

KUR KA KULTURË FETARE E PËRSE TË MOS KETË EDHE KULTURË POLITIKE
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

XHANDARËT E FJALËS SË LIRË PO E KTHEJNË KOSOVËN NË ABSURDISTAN
Nga Elida BUÇPAPAJ

DEMONIZOHET SPARKS E KËRCËNOHET GAZETARJA SEBAHATE SHALA
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


ISA MUSTAFA ZHGËNJIM PËR ATA QË E VOTUAN DHE BESUAN
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

MIRSEARDHJA E UKË RUGOVËS DO TË SHËNONTE FILLIMIN E REFORMIMIT TË LDK-SË
Nga Elida BUÇPAPAJ

NJË START I RI PËR LDK-NË
Triumfoi fryma demokratike e LDK-së që zgjodhi Isa Mustafën
Nga Elida BUÇPAPAJ


KAOSI PARAZGJEDHOR I JEP NË TABAKA FITOREN HASHIM THAÇIT
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

DIOGUARDI FITOI, SHQIPTARËT HUMBËN
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


LIGJI I LUSTRIMIT NON GRATA NGA POLITIKA
Implementimi serioz i Ligjit të Lustrimit - Garanci për demokracinë në Shqipëri, Kosovë e Maqedoni
NGA ELIDA BUÇPAPAJ"Ž

T'i themi jo izolimit të Kosovës
SHQIPTARËT E KOSOVËS LE TË PËRFITOJNË LIBERALIZIMIN E VIZAVE NGA DYSHTETËSIA
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

ABSTENSIONIZMI RREZIK PËR DEMOKRACINË NË KOSOVË
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


Tanja Fajon çel një dritë shprese për Kosovën
MOS E KTHENI KOSOVËN NË NJË GETO TË SHEKULLIT XXI
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


FATMIR SEJDIU TREGON BARCALETA

Nga ELIDA BUÇPAPAJ


KRIZA INSTITUCIONALE PËR INTERESA TË NGUSHTA TË LIDËRSHIPIT AKTUAL TË LDK-SË
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


TIGRAT E ARKANIT LËVIZIN TË LIRË NË EVROPËN ME FYTYRËN E SËMURË TË UMBERTO BOSSIT
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

SHBA & BE ME SHQIPËRINË, SFIDOJNË BINOMIN PARANOJAK RAMA-RUÇI
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


SARKOZY & MERKEL KANË TË DREJTË: DAVID MILIBAND NË VEND TË  ASHTON
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


BERISHA MUND TA FORCOJË KREDIBILITETIN E QEVERISË PA KURRËFARË DHIMBJE
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


E ARDHMJA E FATMIR SEJDIUT
Nga ELIDA BUÇPAPAJ"Ž


FATMIR SEJDIU DHA DORËHEQJEN SI SHKELËS I KUSHTETUTËS
Nga  ELIDA BUÇPAPAJ


REZOLUTA E 28-SHES KA RRITUR AGRESIVITETIN E SERBISË
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


Pavarësia e Kosovës në shërbim të paqes dhe stabilitetit afatgjatë të të gjithë  Evropës
JO PROFILIT KONTRAVERS TË Z. KATHY ASHTON !
NGA ELIDA BUÇPAPAJ

ISA MUSTAFA, NJË ZË REFORMUES I LDK-SË
NGA ELIDA BUÇPAPAJAMERIKA & BRUKSELI, JO BRUKSELI "SOLO"
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


SA HERË AFROHEN ZGJEDHJET RAMUSH HARADINAJN E ÇOJNË NË HAGË
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


14 Shtator 1998 - 14 Shtator 2010
E KUR AZEM HAJDARI DO TË KTHEHET NË NJË SIMBOL TË PËRBASHKËT TË PLURALIZMIT SHQIPTAR ?
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


ALL TOGETHER NOW - TË GJITHË SË BASHKU TANI !
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


PROJEKT-REZOLUTA KAMALEON E 28-SHES ?!
NGA ELIDA BUÇPAPAJ


ESHTON NUK MUND T'I GJUNJËZOHET TADIÇIT
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

KATEDRALJA E NËNË TEREZËS E BEKUAR NGA RUGOVA SHPREHJE E PASURISË KOMBËTARE DHE EVROPIANE
Nga ELIDA BUÇPAPAJVENDET E NATO-S E ÇLIRUAN KOSOVËN, NJOHËN PAVARËSINË E SOT E MBËSHTESIN FUQISHËM NË METROPOLET E DIPLOMACISË BOTËRORE
Nga ELIDA BUÇPAPAJDELIRI I VUK JEREMIÇIT FIKET PËRBALLË LIQENIT TË PERUÇACIT 
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


UNIFIKIMI I FAKTORIT POLITIK NË SHQIPËRI NË SHËRBIM TË KOSOVËS DETYRIM EVROPIANO-KOMBËTAR 
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

SHQIPËRIA NDRYSHE NGA ÇEKIA
Nga ELIDA BUÇPAPAJ

BE NUK MUND TË EKZISTOJË NË VARESI TË GREQISË, SPANJËS, SLLOVAKISË, RUMANISË E QIPROS !

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

KOSOVA DO TË VAZHDOJË TË SHOHË NGA WASHINGTONI, Z.GLENNY !
Nga ELIDA BUÇPAPAJ


TRAIAN BASESKU AS NUK I DISKRIMINON DOT SHQIPTARËT, AS NUK E FUT DOT SERBINË NË BE

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

S'KA KOMUNIKIM TË PRISHTINËS ME BEOGRADIN PA NJOHJE TË PAVARËSISË DHE SOVRANITETIT TERRITORIAL TË KOSOVËS NGA SERBIA

Nga ELIDA BUÇPAPAJ

TONI BLER, LIDERI QË ZURI VEND NË ZEMRËN E SHQIPTARËVE

ELIDA BUÇPAPAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SEKRETARI AMERIKAN I MBROJTJES GEJTS JEP ALARMIN PËR TË ARDHMEN E NATO-sNga FRANK SHKRELI (06.11.2011)
SOLIDARIZIM ME PROF. DR. MEHDI HYSENINNga ESHREF YMERI (06.09.2011)
EDI RAMA MIDIS GRAMSHIT E GERINGUT DREJT VETIZOLIMIT!Nga ELIDA BUÇPAPAJ (06.08.2011)
"Washington Post": SI TË DILET NGA AFGANISTANI PA KRIJUAR KONFLIKT MË TË GJERË?Nga HENRI KISINXHER, ish sekretari amerikan i Shtetit (06.08.2011)
DEKLARATAT E TADIQIT DHE KOMENTUESIT BUTAFORIKË SHQIPTARËNga REXHEP KASTRATI (06.08.2011)
LIDER I MIRË DHE I KEQNga Dr. ALBAN DACI (06.07.2011)
"SHQIPËRIA E MADHE" E PRESIDENTIT TË SERBISËNga SHABAN MURATI (06.06.2011)
"NËNTË DITË QË NDRYSHUAN BOTËN"Nga FRANK SHKRELI (06.04.2011)
FITORJA E BASHËS SHËNON NJË ERË TË RE NË POLITIKËN SHQIPTARENga Dr. ALBAN DACI (06.04.2011)
KUKUDHI I KAVAJËSNga BARDHYL MATRAXHIU (06.04.2011) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2024  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]