E Mërkurë, 12.06.2023, 05:58pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 

STEVE (JOBS) I ARABISË

Nga ENRICO FRANCESCHINI, La Repubblica


E Djelë, 10.09.2011, 08:25am (GMT+1)

Është një vend arab që ka zbuluar një hero. Që nga dje, Siria shpalli Steve Jobs si të preferuarin e saj. Dhe me plot të drejtë sipas regjistrit të gjendjes civile. Themeluesi i Apple, "magjistar" i iPhone, iPod, është në fakt i biri i një siriani, Abdulfattah Jandali, i cili ishte lindur dhe rritur në Siri, pastaj emigroi në Amerikë, ku ai u takua me një amerikane, ra në dashuri dhe nga dashuria e tyre ka lindur pikërisht Steve. Vetëm se ishin vitet '50 dhe babai i vajzës e kundërshtoi një martesë me një arab. Ai gjithashtu kundërshtoi edhe idenë që vajza e tij të mbante fëmijën vetë, duke u bërë nënë-vajzë.

Pra, Steve përfundoi në jetimore, ku ai u adaptua nga një çift amerikan: pikërisht zotërinjtë Jobs. Përndryshe ai do të quhej Steve Jandal. Vetëm disa dekada më vonë, babai natyror, i cili është tani 80 vjeç, ish-profesor i shkencave politike në Universitetin e Nevadës dhe aktualisht është nënkryetar (thjesht mendoj sa e çuditshme është jeta) i një kazinoje dhe i hotel Renosë, në Nevada, ka zbuluar të jetë babai i Steve Jobs.

Në një letër të dërguar nga Londra, Herald Tribune tregon sot se shumë sirianë e duartrokasin atë tani si një prej tyre. Pak ishin të vetëdijshëm në Damask se Jobs ishte bir i një siriani derisa ai ishte gjallë, por vdekja e tij ka sjellë në dritë historinë e adaptimit dhe identitetin e prindit natyror; dhe në rrjetet sociale sirianët kanë filluar të flasin, duke e pretenduar atë si një simbol i lirisë për të cilën ata tani janë duke luftuar, në një përpjekje për të përmbysur regjimin totalitar të Assad, i cili në muajt e fundit ka shkaktuar mijëra të vdekur në vendin e tyre.

"Sot ka vdekur siriani i gabuar," lexojmë për shembull në një mesazh të lëshuar nga një sirian në Twitter. "Në çfarë bote mizore që jetojmë," shkruan një tjetër, "në të cilën Steve Jobs duhet të vdesë nga kanceri, ndërsa Assad mbetet kanceri i Sirisë." Sirianë të tjerë e përkufizojnë Jobs si "një arabo-amerikan të madh" dhe si "arabin më të famshëm në botë". Dikur mbillte revoltën në Lindjen e Mesme Lawrence i Arabisë. Pyes veten nëse Steve i Arabisë do të jetë në gjendje për ta përfunduar atë./Skënder Buçpapaj

Përktheu Skënder Buçpapaj


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
IKJET E ISH DIKTATORËVE NUK SHKAKTOJNË BOSHLLËKNga ELIDA BUÇPAPAJ (10.08.2011)
BAROMETRI DIPLOMATIKNUK KA RECIPROCITET ME TERRORISTËT KOLONIALISTË SERBË AS NË VERI, AS NË PRESHEVË, AS NË BUJANOC E AS NË MEDVEGJË!Nga Prof. Dr. MEHDI HYSENI (10.07.2011)
UNË JAM NDËR ATA QË E "TAKOVA" STEVE JOBS NË RININË TIMENga SALI BERISHA (10.07.2011)
FLET FRANK SHKRELI ME RASTIN E 20 VJETORIT TË RIHAPJES SË AMBASADËS AMERIKANE NË TIRANË Intervistoi Ëngjëll Musai, Drejtor i gazetës Telegraf (10.06.2011)
KY ËSHTË ALBANIA'S 2011 CENSUS DHE JO BALLKAN'S 2011 CENSUS!Nga ARTUR VREKAJ (10.05.2011)
BALLKANI DHE KUNDËRTHËNIET E FUQIVE TË MËDHA RRETH TIJNga XHELAL ZEJNELI (10.04.2011)
LOJËRAT BALLKANIKE NË SYTË E NJË TETËVJEÇARI (Tiranë tetor 1946-tetor, 2006) Kujtime nga SKIFTER KËLLIÇI (10.03.2011)
BAROMETRI DIPLOMATIKUÇK-JA LUFTOI PËR KOSOVË E PËR SHQIPËRINga Prof. Dr. Mehdi HYSENI (10.02.2011)
INTEGRIM DUKE RUAJTUR THELBIN E GJENETIKËS SONË KOMBËTARE(Çdo gjë në shoqëritë njerëzore ka një çmim) Nga ZEF MULAJ (10.02.2011)
CENSUSI 2010 NË SHBANjë mundësi e humbur për shqiptarëtNga ILIR HYSA, Ph.D. Candidate, ish specialist partneriteti, Censusi 2010 (10.02.2011) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Dhjetor 2023  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]