E Mërkurë, 06.19.2024, 01:07am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 

Pesëvjetori i vizitës së Presidenti amerikan në Shqipëri

XHORXH W BUSHI NË TURIN EUROPIAN HISTORIK TË KOSOVËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ, shkruar më 11 qershor 2007


E Hënë, 06.11.2012, 08:56am (GMT+1)

 

Nëse epiqendra e turit të tashëm të Presidentit amerikan Xhorxh W Bush ishte takimi i G8 në Hailigendam (Heiligendamm) të Gjermanisë, kryefjala dhe kryefjalia e këtij turi europian ishte Kosova.

Më shpejt dhe më qartë se të gjitha herët e tjera në veprimtaritë e tilla dhe turet e tilla diplomatike, analistët perëndimorë ishin të një mendjeje se çështja më e valë, më urgjente, prandaj edhe çështja me e trajtuar si në G8 ashtu edhe në të gjitha takimet dhe vizitat e Presidentit Xhorxh W Bush do të ishte pikërisht çështja e Kosovës. Analistët nuk mungonin të theksonin se çështja e sistemit raketor, natyrisht, sado vërtetë tejet e rëndësishme, nuk është ende në fazën e projektit, pra është ende në fazën e paraprojektit. Po ashtu, çështjet e ngrohjes së klimës, të luftës kundër epidemive, të luftës kundër varfërisë e tjerë, ndonëse edhe ato tejet jetike, gjithsesi nga analistët shikoheshin si çështje rutinë, të cilat nga koha në kohë gjejnë vetëm zgjidhje të pjesëshme.

Në prag të zgripit alarmant është sot vetëm një temë, aq më tepër në kuadrin e proceseve europiane, veriatllantike, në kuadrin e suksesit në luftën kundër terrorizmit ndërkombëtar e të tjera. Kjo temë është Kosova, është çështja e Kosovës, moszvarritja e mëtejshme e zyrtarizimit të pavarësisë dhe sovranitetit të Kosovës, çka do ta nxirrte këtë çështje nga duart e tyre që duan ta zgjidhin dhe do ta çonte në duart e atyre që nuk duan ta zgjidhin.

Prej atij momenti kur me zgjidhjen e çështjes së Kosovës merret drejtpërdrejt, në mënyrë të deklaruar, në mënyrë publike kreu i Shtëpisë së Bardhë, do të thotë se i gjithë sistemi i hierarkisë amerikane, në të gjitha nivelet është duke funksionuar për të zgjidhur sa më shpejt, në mënyrë sa më optimale, sa më të qetë, sa më pa tronditje çështjen e Kosovës, pra zyrtarizimin e pavarësisë dhe sovranitetit të Kosovës. Në përgjigjen që ia dha një gazetari amerikan në konferencën e përbashkët për shtyp me kryeministrin Berisha, Xhorxh W Bush e bëri të qartë se tash po punon ai, po punon Shtëpia e Bardhë, po punon Departamenti i Shtetit, po punon diplomacia europiane, po punon gjithë Perëndimi për të sheshuar çdo pengesë që do të nxirrnin serbët dhe rusët ndaj zyrtarizimit të pavarësisë dhe sovranitetit të Kosovës dhe ndaj të gjitha proceseve që e pasojnë këtë zhvillim epokal historik.

Mediat perëndimore, ndoshta më shumë se kurrë, e shoqëruan në mënyrë masive turin europian të tashëm të Presidentit amerikan Xhorxh W Bush, duke paralajmëruar gjithnjë se temë qendrore do të jetë Kosova. E tillë ishte Kosova në takimet mediatike të presidentit amerikan me krerët e vendeve të G8, e tillë do të ishte në takimet kokë më kokë, e tillë do të ishte gjatë vizitës në Çeki, e cila e hapi turin europian të presidentit amerikan, e tillë do të ishte në takimin me Papën Benedikti XVI, e tillë do të ishte në takimet me kreun shtetëror dhe qeveritar italian, e tillë do të ishte në takimin përmbyllës të turit në Bullgari.

Natyrisht, tema e Kosovës do të ishte filli që do të përshkonte krejt etapën e Shqipërisë të turit europian të Presidentit amerikan Xhorxh W Bush. Në konferencën për shtyp me Berishën ai përmendi deklarime të tij të mëparshme në përgjigjet e dhëna gazetarëve, deklarime të cilat shprehnin vendosmërinë amerikane dhe perëndimore, por që do të gjenin formulimin e tyre më të plotë, më të qartë dhe më të prerë pikërisht në Shqipëri dhe pikërisht në takimin zyrtar, takimin e gjatë kokë më kokë dhe në konferencën e përbashkët për shtyp me kryeministrin Sali Berisha.

E gjithë përmbajtja e etapës së Shqipërisë në kuadrin e turit europian të Presidentit amerikan Xhorxh W Bush ishte në koherencë të plotë me marrëdhëniet shqiptaro-amerikane në gati një shekull, të cilat kanë përcaktuar momentet më kyçe të mbijetesës dhe të zgjidhjes së çështjes shqiptare, ku më thelbësorja është çështja e Kosovës. Ishte në koherencë të plotë me përpjekjet e bashkuara shqiptaro-amerikane në të gjitha frontet botërore ku udhëheq vendosmërisht dhe vizionarisht Amerika. Ishte në koherencë të plotë me domosdoshmërinë që zgjidhja e çështjes së Kosovës të mos vonohet më dhe të jetë në pajtim e përputhje absolute me vullnetin e popullit të Kosovës. Çdo vonesë e mëtejshme, çdo shmangie në zgjidhjen e çështjes së Kosovës do të kishte pasoja nga më të pandreqshmet. Kjo përbënte vetëdijën e bashkëbiseduesve në etapën e Shqipërisë ashtu sikurse gjatë gjithë turit europian të Presidentit Xhorxh W Bush.

Rrafshi të cilit më së shumti i mëshoi Presidenti W Bush, për të cilin kërkoi mirëkuptim dhe besë, nëse do ta dëshifronim në sensin shqiptar deri në fund çdo kuptim të deklarimeve e të qëndrimeve të Presidentit amerikan gjatë vizitës në Shqipëri, është funksionimi i segmentit shqiptar të zgjidhjes së çështjes së Kosovës. Me segment shqiptar kuptohen kryesisht Tirana dhe Prishtina, pra Shqipëria dhe Kosova, por edhe krejt hapësira shqiptare dhe qenia shqiptare. Nga Tirana dhe Prishtina, nga të gjithë ne shqiptarët, Presidenti Xhorxh W Bush, si presidenti i parë amerikan që vizitoi Shqipërinë, si kreu i vendit dhe kombit që ka bërë më shumë dhe po bën më shumë për ne, kërkoi që të jemi absolutisht koherentë me përpjekjet që po bën Presidenti amerikan, shteti amerikan, bashkësia perëndimore për një zgjidhje sa më të suksesshme, si në kohë edhe në përmbajtje, të çështjes së Kosovës. Vetëdija më absolute tek kreu amerikan dhe miqtë tanë perëndimorë është se çdo mangësi në funksionimin tonë, pra në funksionimin shqiptar do të pasqyrohej shumëfish në cilësinë dhe shpejtësinë e arritjes së rezultatit, aq të rëndësishëm dhe aq epokal.

Të gjitha këto e bëjnë absolutisht të pashmangshëm përfundimin se peshën specifike të turit aktual europian historik të Presidentit amerikan Xhorxh W Bush e përbën pikërisht Kosova, pikërisht zgjidhja e çështjes së Kosovës. Prandaj do të kemi të drejtë ta konsiderojmë atë turin europian historik të Kosovës të Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës Xhorxh W Bush.

©

Veta e parë LETËR ZOTIT PËR BARDHYL AJETIN!

 Nga SKËNDER BUÇPAPAJ (shkruar më 4 qershor 2005)

SHQIPËRIA POSTKOMUNISTE DREJT PRESIDENTIT TË GJASHTË

Nga SKËNDER BUÒªPAPAJ

MIRËNJOHJE AMERIKËS!

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

DOBIA KRYESORE E KATASTROFAVE NATYRORE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

DY FJALË PARA PROTESTËS SË PRITSHME TË VETËVENDOSJES

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


NJË VIT HARRAKAT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

HAVELI QË E PATËM, HAVELI QË NUK E PATËM

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SINOPSIS STINORIT TË SIVJETËM TË ZJARREVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

PRESIDENTI BILL KLINTON ËSHTË NJERIU QË MORI VENDIMIN EPOKAL PËR ÇLIRIMIN E KOSOVËS

Ribotohet me rastin e 65 vjetorit të lindjes së presidentit të 42-të të SHBA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

ZËVENDËSKRYEMINISTËR PËR GJUHËN SHQIPE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

DISA IDE PËR ORGANIZIMIN E DIASPORËS SHQIPTARE NË ZVICËR

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

URIMET MIRËSEARDHËN

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

INSTRUMENTI I VETËM ËSHTË PUNA

MË SHUMË SE OPOZITË INSTINKTIVE, KOSOVËS I DUHET NJË OPOZITË ME STRATEGJI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

REVOLUCIONE APO RRËSHQITJE SITUATE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

URIMET EVROPIANE NDOSHTA NUK DO TË VIJNË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

FORCËN E OPOZITËS NUK E BËJNË NUMRAT

Nuk e bën as dobësia e shumicës qeverisëse

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

BISEDIME JO, DIALOG PO

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

POETIKA E DHIMBJES NË NJË ROMAN TË RI

Romani "Imazh" i Zef Mulajt

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NJË SKEMË PA SENS KRIJUES

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

A ËSHTË E PËRGATITUR LIDHJA DEMOKRATIKE PËR TA QEVERISUR KOSOVËN?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

THAÇIZMI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

RADHA E RËNIES SË RAISËVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

21 JANARI DHE INTELEKTUALËT LAKEJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

KUVENDI I RI: TIPOLOGJI, KAAKTERIZIME, PROGNOZA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

PËRSHPIRTNI NAZMI LUKAJT, MIKUT DHE KOLEGUT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

21 JANARI NË RADARIN E JASHTËM MEDIATIK

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NJË VERSION I NËNTËDHJETESHTATËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

BAJRAKU NË ÇARSHI OSE POLITIKA NË ANKAND

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

ROJA TË SOVRANITETIT

Zotër shtëpie

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

PDK DHE LDK SHTRATIN ENDE TË NXEHTË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

ALTERNATIVË MAFIOZE PUSHTETIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SUDETIÇ, I TRETI I MOSKETIERËVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

KOLLITJET E STALINIT...

...nesër në "tri komunat heroike"

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MARTY & THAÇI, THE PRECEDENT & SUBSEQUENT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

TË DUAN, PA TË QORTOJNË

(Letër e mbyllur partive)

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

UKË RUGOVA DHE QYTETARIA E DINASTIVE NË DEMOKRACI
Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SIMBOL I LUFTËS SË KOSOVËS ËSHTË SHTËPIA E JASHARAJVE, NUK ËSHTË "SHTËPIA E VERDHË"

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

EVROPA NË ANËN E HUMBËSVE TË LUFTËS SË KOSOVËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MINUS NEXHATI, PLUS ALBINI, BARAS ÇKA?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

POLITIKËN MUND TA NDRYSHOSH VETËM DUKE MARRË PJESË NË POLITIKË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SHKODËR SHQYPNIA!

PARTITË E KRYEMINISTRAVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

UKA DHE ISAI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

DOSIADA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

TIPOLOGJIA E LISTAVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SHKRIRJA E MEDIAVE NË PUSHTETIN POLITIK

Nga SKËNDER BUÇPAPAJMURMURIMË DUKAGJINI (REQUIEM PËR DIN MEHMETIN)

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

ZGJEDHJE TË FAKTIT TË KRYER

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Sot mbushen plot 17 vjet nga dalja për herë të parë në satelit e Radiotelevizionit Shqiptar

NGASJET E PERSONALIZIMIT TË HISTORISË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ<

GREQIA DHE SHQIPËRIA, GREKËT DHE SHQIPTARËT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MJAFTON EMRI IBRAHIM RUGOVA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

KALVARI I NJË MOCIONI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

PDK DHE LDK SHAHEN... DERI PAS ZGJEDHJEVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

AKSESI I KOSOVËS NË DOSJET E SPIUNËVE TË SAJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NGA NGURIMET NË NGUTJE?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SINDROMI I THESARIT TË ALI PASHË TEPELENËS SI E KAPI GREQINË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


EMPATI E MBRAPSHTË E SOCIALISTËVE ME DEMOKRATËT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SHQIPTARIZMI NË KONTEKSTIN E EVROATLANTIZMIT DHE GLOBALIZMIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

VIZIONI YNË EVROPIAN I RIBASHKIMIT SHQIPTAR

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

HAMENDJET PARAZGJEDHORE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NUK KAM MALL PËR FUSHATAT E DORËHEQJEVE, LARG QOFSHIN FUSHATAT E DORËHEQJEVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

A DO TË VAZHDOJË NJOHJET EDHE GJATË DIALOGUT?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MBYLLJA ME NDER E MISIONEVE NDËRKOMBËTARE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

A MUND ERDHËT PREJ NJU JORKU

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Ç'RRUGË KA HYRË PROCESI I NJOHJEVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NË LDK ASGJË E RE, ASGJË E RE NË LDK

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

HISTORIA NUK ËSHTË E PARTIVE, PARTITË JANË PJESË E HISTORISË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

E NGRIRË KOSOVA NUK MUND TË HYJË NË BISEDIME TË REJA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

AZEMI, DISIDENTI I LINDUR

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MIQËSIA ME VATIKANIN

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

VDEKJA E POETIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

FATI I UKSHIN HOTIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

PA ZBARDHJEN E HISTORISË DISIDENCA SHQIPTARE NUK DO TA FITOJË QYTETARINË


Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

PËR INAT TË KOSOVËS, SERBIA ËSHTË GATI TË BËJË ÇFARËDO HARAKIRI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

LERENI KOSOVËN SHËNDOSH, NËSE E DONI SHËNDOSH BALLKANIN, EVROPËN...

Nga SKËNDER BUÇPAPAJNga SKËNDER BUÇPAPAJ


EMRI NDËRKOMBËTAR I KOSOVËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


KOSOVA DHE NJOHJET - GJEOPOLITIKA TJETËR

MË TEPËR SE NJË GJETJE FORMULE, NJË THYERJE TABUJE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJNga SKËNDER BUÇPAPAJ


AS REVANSHISTË, AS TË REVANSHUAR

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

VERIU I KOSOVËS, FUSHËBETEJA E FUNDIT?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NË HORIZONTE ENDE ASNJË RRETHANË OPTIMALE PËR BISEDIME


KORRUPSIONI SHESHIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MARRËDHËNIET ME NDËRKOMBËTARËT SHPREHIN AFTËSINË SHTETËRORE TË KOSOVËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

©

SKËNDER BUÇPAPAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Barometri diplomatikTURP DHE NONSENS, SERBIA NË KRYE TË AP-SË SË KOMBEVE TË BASHKUARA!Nga Prof. Dr. MEHDI HYSENI (06.10.2012)
Barometri diplomatikPRESIDENT I MERITUAR I SHQIPËRISË, ISMAIL KADARE!Nga Prof. Dr. MEHDI HYSENI (06.07.2012)
MALI I ZI KUSHTËZON KOSOVËNHapja e Ambasadës së Malit të Zi në Kosovë ,si kusht i realizimit të të drejtave të pakicës malazeze në shtetin e tyre fqinj!Nga XHELADIN ZENELI (06.05.2012)
PRESIDENTI VARRMIHËS I SERBISËNga FRANK SHKRELI  (06.05.2012)
In MemoriamBEKIM FEHMIU NUK KA NEVOJË PËR LOTË KROKODILËSHNga ELIDA BUÇPAPAJ (06.05.2012)
A DO TË DALË GREQIA NGA NATO?Nga SHABAN MURATI (06.04.2012)
Veta e parëLETËR ZOTIT PËR BARDHYL AJETIN!Nga SKËNDER BUÇPAPAJ (shkruar më 4 qershor 2005) (06.03.2012)
RROFTË TOLERANCA POLITIKE AMERIKANEPRESIDENTI OBAMA URON KUNDËRSHTARIN E TIJ REPUBLIKAN MIT ROMNI PËR FITORENNga FRANK SHKRELI (06.01.2012)
ROLI I DAJË SAMITNga DAVID BROOKS, New York Times (05.30.2012)
NEVOJA PËR NJË POLITIKË TË QYTETËRUARNga FRANK SHKRELI (05.29.2012) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2024  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]