E Djelë, 06.23.2024, 02:45pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 
FITON MARK GJONAJ: FITORE HISTORIKE PËR KOMUNITETIN SHQIPTAR NË NJU JORK
Nga FRANK SHKRELI

E Shtunë, 09.15.2012, 07:23am (GMT+1)Mark Gjonaj, me origjinë nga rrethi i Ulqinit -- i cili për lexuesin është i njohur nga disa shkrime të mëparshme mbi kandidaturën dhe fushatën e tij -- dhe kandidati shqiptaro-amerikan për Asamblenë e shtetit të Nju Jorkut fitoi dje në zgjedhjet paraprake me 52 për qind të votave ndaj kundërshtares kryesore Naomi Rivera e cila siguroi vetëm 41 për qind të votave. Mark Gjonaj fitoi edhe në lagjet që mendohej se Naomi Rivera kishte mbështetje të fortë. Në fjalimin e tij mbrëmë pas njoftimit të fitores në sallen e madhe "˜'Maestro's'' në Bronx, Mark Gjonaj u tha përkrahësve të tij se ''Kjo është një fitore e të gjithë banorëve të lagjes elektorale numër 80''. Ai shtoi duke thënë se banorët e kësaj zone ''meritojnë një përfaqësues që punon aq rëndë sa punojnë edhe ata vetë'', për familjet e tyre.

Mbrëmë ai u prit në sallën "˜'Maestro's'' nga një turmë e madhe vullnetarësh dhe shqiptaro-amerikanësh, përfshirë edhe rininë, anëtarë të orrganizatës ''Rrënjët Shqiptare'', të cilët brohoritnin "˜'Përpara me Mark Gjonaj'', i cili duke i përshëndetur dhe duke i falenderuar përkrahësit, u tha atyre se ''kjo është një fitore e gjithë neve dhe si të tillë e ndajmë gëzimin e kësaj fitore me të gjithë ju. Zoti e bekoftë Amerikën dhe Zoti u bekoftë të gjithë ju që më mbështetët dhe punuat në fushatën time.''

Këto ishin zgjedhjet pararkrake sipas sistemit elektoral amerikan, ku kandidatët e të njëjtës parti garojnë për për tu zgjedhur kandidat i partisë, në këte rast i partisë Demokrate, për tu ballafaquar me kandidatin republikan në zgjedhjet e përgjithshme më 6 Nëntor, në të njëjtën zonë elektorale. Por kur të merret parasyshë se lagja elektorale numër 80 e Bronksit është pothuaj 80-për qind demokrate, atëherë mund të arrihet në përfundimin se Mark Gjonaj e ka siguruar mbrëmë postin e anëtarit të Asamblesë së shtetit të Nju Jorkut nga lagja 80 e Bronksit. Si i tillë ai bëri histori. Mesa dihet, Mark Gjonaj është i pari shqiptaro-amerikan , nga trojet tona shqiptare në Ballkan, që ka shpallur kandidaturë dhe ka zhvilluar fushatë, dhe më në fund të ketë fituar në zgjedhjet për një post politik me rëndësi, siç bëri ai dje.

Pa dyshim se ky është një sukses i Mark Gjonajt, për të cilin ai meriton lëvdatë për punën e rëndë dhe urimet tona, por është gjithashtu edhe një hap përpara për komunitetin shqiptaro-amerikan, pasi fitorja e tij shënon një hap tjetër drejtë një angazhimi më të plotë, në procesin politik të këtij vendi, nga ana e komunitetit shqiptar në Amerikë. Në të vërtetë, komuniteti shqiptaro-amerikan, siç duket ishte i bashkuar dhe i vendosur, si asnjëherë më parë, që të ndihmonte në fushatën për zgjedhjen e Mark Gjonajt.

Shqiptarët e Amerikës, megjithëse një komunitet i vogël, në krahasim me komunitetet e tjera etnike, ka shënuar suksese në shumë fusha të ndryshme, si art e kulturë, dhe sidomos atë të biznesit. Komuniteti shqptaro-ameirkan ka ndihmuar gjithashtu financiarisht dhe ka mbështetur kandidatët vendas për poste të ndryshme politike amerikane, përfshirë kongresmenë e senatorë, e deri tek kandidatët për president të Shteteve të Bashkuara. Kjo veprimtari ka influencuar ndjeshëm dhe pozitivisht në politikën amerikane karshi Shqipërisë, Kosovës dhe viseve të tjera shqiptare në Ballkan. Por deri tani, për një arsye ose një tjetër, anëtarë të përgatitur të komunitetit ngurronin të hedhnin vet hapin e tyre drejtë pjesëmarrjes në politikë.

Fitorja e Mark Gjonajt është një fillim i mbarë dhe shpresëdhënës për komunitetin tonë këtu në Amerikë. Kjo, pra është sfida e brezit të ri të këtij komuniteti, këtij brezi që ka mundësitë më të mira se çdo brez tjetër më parë i shqiptarëve të Amerikës. Amerika u jep munësitë. Në asnjë vend tjetër mundësitë nuk janë më të mira për tu bërë pjesë e procesit politik aty ku jetojmë në Amerikë, duke kandiduar dhe duke fituar në fushata siç fitoi Mark Gjonaj. Rini shqiptaro-amerikane, mos ngurro. Bëni histori siç bëri Mark Gjonaj.

Urime dhe faleminderit Mark për shembullin e mirë për brezin e tanishëm dhe brezat e ardhshëm të shqiptarëve në Amerikë.

FRANK SHKRELI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
NJË STUDIM QË KA SHQETËSUAR AKADEMINË E SHKENCAVE TË SHQIPËRISË - DODONA PELLAZGJIKE DHE DËSHMITË QË ZBARDHIN VENDNDODHJEN E SAJNga ARTUR VREKAJ, Massachusetts, SHBA (09.13.2012)
NË EGJIPT DHE LIBI RADIKALËT JANË DUKE MANOVRUAR PËR PUSHTETNga DAVID IGNATIUS, Washington Post (09.13.2012)
'Pafajësia e myslimanëve' PO IA VË ZJARRIN LINDJES SË MESMENga AJET NURO, Montreal, Kanada (09.13.2012)
FJALËT E NJË MIKU TË VJETËRNga FRANK SHKRELI (09.12.2012)
ZVICRA FITOI ME SHQIPTARË, POR SHQIPTARËT ISHIN FITIMTARË NË ZVICËR!Nga ELIDA BUÇPAPAJ (09.12.2012)
KUR HISTORIA HYN NGA PORTAT E ARTITNga Prof. Dr. ESHREF YMERI (09.11.2012)
Në përvjetorin e rëniesKUSH ISHTE ZALO XHOMAQINga RESHAT KRIPA (09.11.2012)
VARIACIONE KOSOVARE ME TEMËN E IZOLACIONIZMITNga SHABAN MURATI (09.10.2012)
AMBASADORI REEKER E LË NË FUND EDI RAMËN DUKE I DHËNË MESAZHE TË QARTA POLITIKËS - OSE KRYENI REFORMAT, OSE IKNI!Reeker takohet me kryetarin e bashkisë së Kasharit përpara se me liderin e opozitës RamaNga ELIDA BUÇPAPAJ& (09.09.2012)
TË GJITHË PËR MARK GJONAJNMË 13 SHTATORNga FRANK SHKRELI (09.07.2012) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2024  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]