E Enjte, 04.25.2024, 01:34am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 
STRUGA IME E BUKUR...
Nga LEBIT MURTISHI

E Enjte, 08.08.2013, 07:42pm (GMT+1)Sot dola në treg!.. Jo për inspektim, thjesht, desha të perzihem me zërat e tuxhareve të të gjitha gjuhëve... Të gjithë bërtasin, të gjithë shprehin mllefin në gjuhën e vet; vetëm blerësit heshtin, vetëm ata lëvizin nga tezga në tezgë për të gjetur çmimin e xhepit të grisur...

Nuk u ben pershtypje gjuha e askujt, cmimi eshte gjuha e vetme qe I bashkon sot... Tregu eshte i mbushur me te gjitha te mirat, mungojne vetem leket...Pune e madhe, mjafton te kemi,,lirine"...J a, shiten edhe Flamure te te gjitha ngjyrave, te te gjitha koheve. Qe nga koha e Lekes gjer tek kjo e maskarenjve, liri me absolute kurre nuk eshte pare... Mbishkrime shqip, turqisht, sllavisht, internacionalisht; kuq e zi, kuq e verdh, kuq e bardh...te gjitha ngjyrat vezullojne mbi mjerimin mendor te ,,intelektualeve" me shalle e kollare...

Ka dhe veshje azie, per gra e per burra...ka xhveshje evrope, per gra e per burra... Tek-tuk, ndonje plis i bardhe perzihet me ngjyrat e jabanxhive sa per te prishur imazhin e Struges sime ,,moderne"... Fundja, liri deshem per veshje e per zhveshje, per ngjyra e per flamure...dhe ja, bollek, sa te duash dhe kur te duash... Vetem stacioni policor mban nje flamur ne dere, vetem dera e tij ka ngjyren e njejte, te zeze, sketerre, si qeniet qe ka brenda ketu e njeqind vjete...

Pa hiri permenda togfjaleshin njeqind vjet... Dhe mu kujtuan njeqind vjetet e Londres... Meqenese malli me i preferuar eshte hipokrizia, bleve nje kile qepe qe provokojne lote, se mbase do me duhen te qaj ne ndonje rast!...

04.08.13
Struge
LEBIT MURTISHI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
PA NDËRTIMIN E RRUGËS DEÇAN-PLAVË-SHKODËR NUK MUND TË FLASIM PËR NJË INTEGRIM TË SHQIPTARËVE NË BALLKAN (08.08.2013)
LUFTË E RE E FTOHTË NË MARRËDHËNIET MIDIS UASHINGTONIT DHE MOSKËSNga FRANK SHKRELI (08.08.2013)
KONTRAST - POLITIKANËT, PUSHIME FAMILJARE ME TAKSAT TONANga AFRIM KRASNIQI (08.07.2013)
Nisur nga skandalet më të fundit në diplomaciKUTËRBON NEPOTIZËM DIPLOMACIA E KOSOVËSNga ELIDA BUÇPAPAJ (08.06.2013)
MARTIRËT E 2 GUSHTIT 1967Nga RESHAT KRIPA (08.06.2013)
SERBËT NË SHQIPËRI???Nga FAHRI XHARRA (08.05.2013)
AMBASADORË KARRIERE VS. AMBASADORË POLITIKËNga SHABAN MURATI (08.05.2013)
Nëpërmjet krijimtarisë së Astrit XhaferitNJË LIBËR PËR LULET DHE JETËNNga RESHAT KRIPA (08.04.2013)
MINISTRI EMIGRACIONI - 'Ç'NE DHE PSE?'Nga RAFAEL FLOQI (08.03.2013)
100 VJETORI I COPËTIMIT TË SHQIPËRISËNga FRANK SHKRELI (08.02.2013) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]