E Mërkurë, 06.19.2024, 03:11am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 
STRUGËS I MUNGON LASGUSHI...
Nga LEBIT MURTISHI

E Enjte, 08.15.2013, 06:44am (GMT+1)Struga ka mungesë shpirti... Struga nuk ka poezi, poezia është në qiell në prehër të Perëndisë... E si ndjehet ajo fjalë me llahtare prej liqeni kur i ndalin Perëndinë, që të zbresë në shesh të Strugës, të ulet tek grykë e Drinit ku vallëzojnë dashuritë!.. Vdekje!.. Lavdi vdekjes, lavdi ,,poetëve" të pagojë që shkelin mbi poezinë!..

2.

Kuvendi komunal i dominuar prej shqiptarëve ka sjellë një vendim të drejtë për ngritjen e bustit të një laureati hungarez dhe të poetit Ali Podrimja në brigjet e Drinit të Zi, domethënë në vendlindjen e Lasgushit... Pa asnjë kundërshtim, pa asnjë vërejtje miratohet ky vendim human dhe i mirëpritur nga qytetarët... Po ku janë zotërit e shtëpisë, ku janë zotërit e liqenit: Serembe, Kuteli, Lasgushi!.. Ku janë ata që kënduan, që qanë e që vajtuan për Ndarjen e kësaj toke, për Dheun e,,Kosovarit", për perënditë e liqenit!.. Kur do ngrihen këto bustë përballë letrarëve të qirilices (vëllezërve Milladinov)!.. Asnjëherë!.. Kurrë!..

3.

Jo zotërinj kuvendarë, as ti z. Kryetar, as ju të gjithë që votuat, keni nisur për së prapthi, harruat betimet e ,,hershme", se Struga do jetë shqiptare, do jetë e këtillë a e atillë... Mos harroni se Struga ka qenë shqiptare edhe kur ju të zgjedhurit tanë keni qenë në bark të nënave!.. Struga , me ju ose pa ju, është Perlë e Shqipërisë...

L. Murtishi
12.08.13
Strugë
LEBIT MURTISHI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
'MATRIARKATI' ÇALAMAN I JOZEFINËSNga AZGAN HAKLAJ (08.14.2013)
PAPA FRANÇESKU DHE BOTA MYSLIMANENga FRANK SHKRELI (08.14.2013)
'MAQEDONIA' NUK PUNON PËR EVROPËN, KOHA NUK PUNON PËR 'MAQEDONINË'Nga SKËNDER BUÇPAPAJ (08.13.2013)
DREJTËSI PËR DREJTËSINËNë vend të një refleksioni për drejtësinë e munguarNga NAMIK SLEMANI (08.13.2013)
SHTETI E HARROI 25 VJETORIN E VRASJES TË HAVZI NELËS NGA DIKTATURANga ELIDA BUÇPAPAJ (08.12.2013)
A PO BËN AZERBAJXHANI LOJËN RUSE NË BALLKAN?Nga SHABAN MURATI (08.12.2013)
KËLMENDI, NDERI I KOMBITNga FRANK SHKRELI (08.11.2013)
ÇFARË DO ME THËNË MOSPËRFILLJA E OBAMËS PËR MARRËDHËNIET SHBA-RUSI?Nga IAN BREMMER, New York Times (08.11.2013)
25 VJET NGA VRASJA E POETIT HAVZI NELA DHE PAFUQIA PËR T'U NDARË NGA E KALUARANga AFRIM KRASNIQI (08.10.2013)
KUKËSI, QYTETI JASHTË ORBITËS SË KUFIJVE TANË!Nga AHMET SHQARRI (08.10.2013) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2024  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]