E Martë, 04.23.2024, 02:38am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 
ZEMËRIMI KUQEZI: RESTART
Nga DUKAGJIN ALIMUSAJ

E Shtunë, 07.12.2014, 08:30am (GMT+1)


Pёrderisa nё Prishtinё ёshtё nё zhvillim e sipёr njё proces qё ka si synim pёrmbysjen e regjimit hashimist e pёrderisa nё Tiranё janё duke u bёrё pёrpjekje pёr tё mos lejuar konsolidimin e regjimit ramometist, nё Shkup janё duke u rishfaqur shenjat e pakёnaqёsisё sё thellё qё kanё shqiptarёt me regjimin e atjeshёm. Po, nё Qytetin e Vjetёr ёshtё duke u protestuar pёrsёri.

Si shkas i shpÑ‘rthimit tÑ‘ sÑ‘rishÑ‘m tÑ‘ ZemÑ‘rimit Kuqezi shÑ‘rbeu dÑ‘nimi me burgim tÑ‘ pÑ‘rjetshÑ‘m qÑ‘ iu shqiptua disa shqiptarÑ‘ve lidhur me njÑ‘ rast tÑ‘ rÑ‘ndÑ‘ e tÑ‘ kontestuar. ЁshtÑ‘ njÑ‘ rast me tÑ‘ cilin s'kemi pse merremi kÑ‘tu, jo vetÑ‘m pÑ‘r shkak tÑ‘ mungesÑ‘s sÑ‘ informacioneve tÑ‘ plota por dhe pÑ‘r shkak se gjykimi i tij duhet tÑ‘ vazhdoj edhe mÑ‘ tutje, duke e çuar atÑ‘ deri nÑ‘ instancat mÑ‘ tÑ‘ larta tÑ‘ drejtÑ‘sisÑ‘ vendore e ndÑ‘rkombÑ‘tare. E kur tÑ‘ thuhet fjala e fundit edhe nga ato, atÑ‘herÑ‘ do mund tÑ‘ flasim, pa dyshuar se a mos jemi duke pÑ‘rkrahur njerÑ‘z qÑ‘ kanÑ‘ kryer krime tÑ‘ rÑ‘nda apo mos jemi duke u treguar tÑ‘ padrejtÑ‘ ndaj njerÑ‘zve tÑ‘ pafajshÑ‘m.

Pavarёsisht rastit nё fjalё, ёshtё mirё qё shqiptarёt e atjeshёm janё duke e refuzuar trajtimin e padrejtё qё ёshtё duke iu bёrё shteti dhe qeveria e tyre. Ata kanё plotёsisht tё drejtё tё ndihen tё zemёruar, kur shohin se nё njerёn anё ekziston njё qeveri e prirur pёr t'i shtypur e pёr t'ua mohuar tё drejtat elementare, ndёrsa nё anёn tjetёr ekziston njё opozitё e dobёt dhe disa neopashallarё t'pashpirt, qё gjithё fokusin e politikёs dhe veprimtarisё sё tyre e kanё tё pёrqёndruar nё fryrjen e xhepave me djersёn, gjakun e lotёt e popullit.

Kanё tё drejtё tё zemёrohen e tё protestojnё, natyrisht, por ama nuk do duhej qё protestat e tyre t'i bёjnё nё asij lloj mёnyrash qё do ishin tё dёmshme pёr vet ata por dhe pёr tё tjerёt.

PÑ‘r tÑ‘ mos ndodhur kjo Ñ‘shtÑ‘ e rÑ‘ndÑ‘sishme tÑ‘ merren parasysh nja dy a tri pika tÑ‘ rÑ‘ndÑ‘sishme, tÑ‘ cilat, pÑ‘r mendimin tim, do ndihmonin qÑ‘ energjia tÑ‘ kanalizohet nÑ‘ drejtimin e duhur dhe qÑ‘ rezultati i protestave, nÑ‘ rast se ato do vazhdojnÑ‘, tÑ‘ jetÑ‘ i dobishÑ‘m. 
 
Duhet tÑ‘ ketÑ‘ njÑ‘ kÑ‘shill gjithÑ‘pÑ‘rfshirÑ‘s, i cili duhet tÑ‘ merr mbi vete pÑ‘rgjegjÑ‘sit pÑ‘r organizimin dhe mbarÑ‘vajtjen e protestave, por dhe pÑ‘r artikulimin e kÑ‘rkesave qÑ‘ do dalin prej tyre. Ai duhet tÑ‘ kujdeset qÑ‘ nÑ‘ mesin e simboleve dhe rekuizitave qÑ‘ do pÑ‘rdoren tÑ‘ mos ketÑ‘ asnjÑ‘, ama bash asnjÑ‘, nga ato qÑ‘ do kishin lidhje me ato vende ku sundojnÑ‘ regjimet diktatoriale, siç janÑ‘ psh. shumÑ‘ vende arabe. Por paralelisht me kÑ‘tÑ‘, nuk duhet tÑ‘ ketÑ‘ as prani tÑ‘ tepruar tÑ‘ simboleve nÑ‘ pÑ‘rgjithÑ‘si, as atyre kombÑ‘tare. KÑ‘to protesta duhet tÑ‘ kenÑ‘ karakter qytetar, nÑ‘ radhÑ‘ tÑ‘ parÑ‘, pra duhet qÑ‘ me anÑ‘ tÑ‘ tyre tÑ‘ kÑ‘rkohet ndryshimi i kursit tÑ‘ institucioneve shtetÑ‘rore dhe neopashallarÑ‘ve tanÑ‘ karshi qytetarÑ‘ve tÑ‘ MaqedonisÑ‘. MÑ‘ shumÑ‘ se simbolet e rekuizitat, pra, janÑ‘ tÑ‘ rÑ‘ndÑ‘sishme kÑ‘rkesat qÑ‘ do parashtrohen.

Protestat duhet tё kenё edhe karakter kombёtar, por edhe kёtu vlen ajo qё u tha mё sipёr, pra qё rёndёsi parёsore duhet tё kenё kёrkesat e protestuesve. E di se bashkёkombasit tanё janё duke u pёrballur mё trysninё e shumё "kuqezinjёve" tё flaktё, tё cilёt, me idiotizmin ose dhe me dashakeqёsinё e tyre, janё duke ndikuar qё ato protesta tё shndёrrohen nё karnevale e festivale folklorike, funksioni i tё cilave do jetё qё t'na knaqin egon nacionaliste pёr pak kohё, porse rezultati i tyre nuk do jetё aspak pozitiv. Kur tirqit e plisat tё rikthehen nё arkat ku ruhet tradita, gjendja reale do mbetet e njёjta. Dhe kjo nuk i duhet gjё askujt. Apo jo?

ShqiptarÑ‘t e MaqedonisÑ‘ duhet ta kenÑ‘ parasysh se arsyeja pse ata jane duke e çuar jetÑ‘n nÑ‘ katakombe nuk ka tÑ‘ bÑ‘j thjesht dhe vetÑ‘m me trysninÑ‘ qÑ‘ ushtrohet mbi ta nga shteti i tyre por ka tÑ‘ bÑ‘j edhe me trysninÑ‘ qÑ‘ ushtrohet mbi ta nga kombi shqiptar. Ata janÑ‘ tÑ‘ shtypur nga tÑ‘ dyja anÑ‘t, nga sllavÑ‘t shtypen pse janÑ‘ shqiptarÑ‘ e nga shqiptarÑ‘t shtypen pse janÑ‘ shqiptarÑ‘ (mÑ‘) tÑ‘ pÑ‘rkushtuar pas fesÑ‘ islame. Prandaj, nÑ‘se ata duan qÑ‘ tÑ‘ dalin nga katakombet dhe ta zotÑ‘rojnÑ‘ fatin e tyre, duhet qÑ‘ tÑ‘ pÑ‘rkujdesen pÑ‘r krijimin formal e pÑ‘rmbajtÑ‘sor tÑ‘ njÑ‘ subjektiviteti tÑ‘ veçantÑ‘,  i cili do ishte i ndryshÑ‘m nga ai sllav por dhe autonom nÑ‘ raport me kombin shqiptar. Kjo do i ndihmonte nÑ‘ rregullimin e marrÑ‘dhÑ‘nieve me sllavÑ‘t, por dhe nÑ‘ pasjen e njÑ‘ tÑ‘ ardhme tÑ‘ sigurt mbrenda kombit shqiptar. Ndryshe, nÑ‘se ata nuk do e krijojnÑ‘ kÑ‘tÑ‘ subjektivitet, shtypja nga tÑ‘ dyja anÑ‘t ka pÑ‘r t'ua rrezikuar ekzistencÑ‘n.

ShqiptarÑ‘t e MaqedonisÑ‘ nuk duhet t'i nÑ‘nvlerÑ‘sojnÑ‘ sllavÑ‘t e atjeshÑ‘m. Ata mund tÑ‘ jenÑ‘ pak mbrenda territorit tÑ‘ atij shteti, por nuk duhet harruar se ata i takojnÑ‘ njÑ‘ botÑ‘ qindramilionÑ‘she e tÑ‘ fuqishme, siç Ñ‘shtÑ‘ ajo sllavo-ortodokse, e cila, pavarÑ‘sisht telasheve dhe mosmarrÑ‘veshjeve te mbrendshme, nuk do rrinte duarkryq, nÑ‘ rast se do vinte deri tek eskalimi i situatÑ‘s. Kurse kombi shqiptar Ñ‘shtÑ‘ i vogÑ‘l dhe nuk Ñ‘shtÑ‘ aq i fuqishÑ‘m. NÑ‘ rregull, edhe shqiptarÑ‘t kanÑ‘ arsye pÑ‘r tÑ‘ llogaritur nÑ‘ ndihmÑ‘n e disa vendeve mike, veçse ajo ndihmÑ‘ mund t'mos vijÑ‘, nÑ‘se do vazhdohet me valÑ‘vitjen e flamujve tÑ‘ botÑ‘s arabe. Pra Ñ‘shtÑ‘ mirÑ‘ qÑ‘ tÑ‘ ketÑ‘ realizÑ‘m nÑ‘ vlerÑ‘simet pÑ‘r situatÑ‘n. Se kjo nuk Ñ‘shtÑ‘ koha pÑ‘r pÑ‘rralla. As nuk Ñ‘shtÑ‘ koha qÑ‘ protestat tÑ‘ shndÑ‘rrohen nÑ‘ garÑ‘ pÑ‘r tÑ‘ treguar se kush posedon mÑ‘ shumÑ‘ testosteron. Jo, trima janÑ‘ ata qÑ‘ refuzimin e tyre ndaj padrejtÑ‘sive e shprehin me urtÑ‘si e nÑ‘ mÑ‘nyrÑ‘ tÑ‘ vazhdueshme.

Shqiptarёt e Maqedonisё, ashtu si dhe gjithё shqiptarёt e tjerё, kanё arsye pёr tё qenё tё pakёnaqur me gjendjen ku janё katandisur, dhe ata duhet t'i vazhdojnё pёrpjekjet pёr ndryshimin e saj. Duhet tё mos ndalen asnjёherё derisa liria e tyre tё jetё e plotё.Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
KIM MEHMETI PËRBALLË GRUEVSKIT DHE AHMETITNga ARTUR VREKAJ (07.12.2014)
GRUEVSKI, E KUJT ËSHTË MAQEDONIA?!Nga RAMIZ LUSHAJ (07.11.2014)
Në gjurmët e një shkrimi  me tingëllim aktualALI AHMETI, KY MERCENAR NË SHËRBIM TË SLLAVIZMITNga Prof. dr. ESHREF YMERI (07.11.2014)
RRETH LETRËS SË HAPUR TË DONIKA GËRVALLËS Nga ELIDA BUÇPAPAJ (07.10.2014)
BIJTË E ETËRVE 'TË DJATHTË'Nga SKËNDER BUÇPAPAJ (07.09.2014)
UDHËHEQJA GLOBALE E SHTETEVE TË BASHKUARA ËSHTË GËRRYERNga LAWRENCE SUMMERS, Washington Post (07.08.2014)
ASIMETRIA E PADURUESHMENga UK LUSHI (07.07.2014)
SHQIPTARËT E BALLKANIT JASHTË SHQIPËRISË DHE KOSOVËS RROJNË NË GJENDJE REVOLUCIONARE, SEPSE U MOHOHET IDENTITETI KOMBËTAR Nga ARTUR VREKAJ (07.07.2014)
TË PËRNDJEKURIT POLITIKË DHE TË DREJTAT E NJERIUTNga RESHAT KRIPA (07.04.2014)
TOKA E SHENJTË PA LIGJE - CIKLET E HAKMARRJES NË IZRAEL DHE PALESTINËNga ROGER COHEN, New York Times (07.04.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]