E Enjte, 07.18.2024, 03:20pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 
Blog
QYTETARË, KUPOLA MAFIOZE PO MERR NËN KONTROLL ÇDO GJË NË VENDIN TONË!
Nga ROMEO GURAKUQI

E Enjte, 03.26.2015, 08:06am (GMT+1)Socialiste, demokrate, Gege dhe Toske, qytetare shqiptare pa dallim bindjesh politike dhe preardhjeje krahinore!

25 dhe 26 mars 2015: mbreme definitivisht Shqiperia eshte vendosur nen sundimin e nje sistemi njepartiak i artikuluar permes partive te kontrolluara, nje prokurorie qe kontrollohet qartesisht nga nje dore e vetme, extra juridike; nje turme deputetesh pa karakter, pa ndergjegje humane, pa kurajo, as profesionale dhe as qytetare; turp i vendit; nje opozite naive, inkoherente, qe ne rezultat final merr pjese ne Shkeljen e Kushtetutes dhe European Convention of Human Rights, qe eshte pjese e brendshme e legjislacionit tone: kur konstatohen shkeljet e mesiperme, kur verehet perdorimi politik, extra juridik i organit te akuzes, kur konstatohet ekzistenca e nje establishmenti policor qe kercenon deshmitaret, zhduk proces -verbalet dhe filmimet e marra me vendim gjyqesor, kur manipulohen provat, kur ndodhet para skandalit te nje kupole Mafioze qe kontrollon çdo gje ne kete vend, ESHTE DETYRE E OPOZITES TE PENGOJE EDHE HETIMIN NE KETO KUSHTE. Neser gjerat do kthehen kunder saj: me radhe, me qetesi, me durim dhe me dashurine qe karakterizon establishmentin.

Duhet te kuptoni se vendi praktikisht ndodhet nen nje sistem tipik autoritar, me te gjitha pushtetET e kontrolluara nga nje burim i vetem i autoritetit, qe mund te beje gjithshka, ndaj kujtdo qe i del para Kupoles. Kjo kupole vepron ndaj gjithe popullit, socialist, demokrat, medias, qytetareve dhe intelektualeve. Ketu nuk behet fjale per LIRINE E NJE DEPUTETI VETEM, POR PER LIRINE E ÇDO QYTETARI. JEMI NE RRETHANAT E Delegjitimimit te institucioneve nga perdorimi i Shtetit per interesa partikulariste. NE KETE FORME KA FILLUE EDHE MUSSOLINI, TRUSTI I LULELAKRES NE GJERMANINE E VITEVE 1930', dhe po keshtu ka fillue edhe KOÇI XOXE ME ENVER HOXHEN 1945-1946. Beni si ta ndjeni, por duhet te kuptoni se keto dy data, do te shenohen si FILLESA E VENDOSJES SE REGJIMIT AUTORITAR. Nder te tjera, me ndihmen idiote, te nje opozite burracake dhe te padenje me e mbrojte ne kete forme KUSHTETUTEN DHE KARTEN E LIRIVE.
ROMEO GURAKUQI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SHQETËSIMET E KONGRESIT AMERIKAN MBI LIRINË E MEDIAS NË TURQINga FRANK SHKRELI (03.24.2015)
JA KUSH ËSHTË JANULLATOSI DHE VANGJEL DULEPërsëri sa për kujtesë shqiptarëve atdhetarë, në mbarë trojet etnike dhe në diasporëNga Prof. dr. ESHREF YMERI (03.22.2015)
22 MARSI DITA E PËRMBYSJES TË DIKTATURËS NUK ËSHTË NË KALENDARIN E FESTAVE ZYRTARE KOMBËTARENga ELIDA BUÇPAPAJ( Ribotim - e botuar më 22 Mars 2014) (03.22.2015)
DEKLARATAT KËRCËNUESE NGA TIRANA ZYRTARE TË PAPËRGJEGJËSHME - LAMTUMIRË BE - ALO PUTIN, ERDOGAN, AJATOLLAH, XI JINPING????? - ( Në vigjilje të takimit të radhës BE-Shqipëri të martën në Tiranë) - Nga FRANK SHKRELI (03.21.2015)
SA PËR KUJTESË BASHKATDHETARËVE TË MI, NË MBARË TROJET ETNIKE DHE NË DIASPORËNga Prof. dr. ESHREF YMERI (03.21.2015)
LOJA ME LETËRNJOFTIME DHE NËNSHTETËSI NË MAQEDONINga NEBI MËRSELI & UK LUSHI (03.19.2015)
SHOQËRIA CIVILE, PAVARËSIA INTELEKTUALE, DHE SHTETI HERMETIKMe rastin e dy vjetorit të peticionit për Rrugën e ArbëritNga Dr GËZIM ALPION Birmingham, United Kingdom (03.19.2015)
AZEM VLLASI - ATËHERË DHE SOTLiria jonë dhe armiqtë e sajNga DONIKA GËRVALLA (03.19.2015)
KOSOVA TA NDIHMOJË DIASPORËN - QË DIASPORA TA NDIHMOJË MË SHUMË KOSOVËN Me shkas nga fjalimi i presidentes në takimin me biznesmenët shqiptarë në WinterthurNga SKËNDER BUÇPAPAJ (03.18.2015)
SHËNIM ME RASTIN E 24-VJETORIT TË MARRËDHËNIEVE SHQIPTARO-AMERIKANE â€“ NJË SHIKIM PRAPA NË HISTORINga FRANK SHKRELI (03.17.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]