E Enjte, 07.18.2024, 11:48am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
PERSONAZH
 
Bild - NATO DO TA RRËZOJË PUTININ MË 2015

E Djelë, 12.28.2014, 10:01am (GMT+1)


A do të rrëzohet Putin nga pushteti në 2015? Sipas të përditshmes prestigjioze gjermane "Bild", NATO nuk e përjashton këtë mundësi.

Njeriu që rilindi Rusinë pas krizës së viteve '90 është nën presion të fortë nga rrethi i oligarkëve për të ndryshuar kursin politik.

Madje "Bild" beson se në Kremlin tashmë ambiciet për pushtet, si pasardhës të Putinit janë shfaqur në të gjitha dimensionet.

E përditshmja gjermane shkruan se borxhet e shumta, një ekonomi gjithnjë e më në krizë dhe së fundi rrënimi i rublës dhe çmimi i naftës janë këmbanat e forta të alarmit.

Disa analistë mendojnë se madje nafta është arma më e fortë për të rrëzuar nga pushteti regjime të caktuara.

Edhe qeveria gjermane e konsideron si të mundshëm rrëzimin e Putinit. Eksperti i CDU, Karl-Georg Vellman, tha për "Bild" se thellimi i kriza ekonomike e sociale në Rusi po e vendos atë gjithmonë e më shumë në rrezik.

Në librin "Shembja e një Perandori, leksione për Rusinë moderne" të Jegor Gajdar, kryeministrin e parë të Boris Jelcin pas shembjes së Bashkimit Sovjetik, është arritur në përfundimin se çmimi i naftës ishte arsyeja kryesore që çoi në këtë zhvillimi historik.

Sepse ekonomia sovjetike varej thuajse tërësisht nga eksporti i arit të zi. Ndërkohë që, mbi 62% e eksporteve ruse sot në botë janë naftë dhe gaz.

Në 2015 ekonomia ruse parashikohet të rrudhet me 4.5%. Rreth 600 miliardë dollarë mendohet se kanë të depozituara kompanitë e mëdha jashtë vendit, ndërsa kjo shumë mund të rritet edhe me 125 miliardë të tjera nga frika e një "shembje" të ngjashme me atë sovjetike të perandorisë Putin.
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
'TIMES' SHPALL KANCELAREN MERKEL 'PERSON I VITIT 2014' (12.26.2014)
I ATI I PILOTIT TË KAPUR JORDANEZ - THIRRJE ISIS (12.26.2014)
GEORGE H W BUSH SHTROHET NË SPITAL (12.24.2014)
VDES KËNGËTARI I FAMSHËM XHO KOKER (12.22.2014)
SHBA - LEGJENDA E BOKSIT MUHAMET ALIU NË SPITAL (12.21.2014)
People - KATE UPTON 'FEMRA MË TUNDUESE NË BOTË' (12.20.2014)
JEB BUSH DHE GARA PRESIDENCIALE (12.19.2014)
ISH MARINSI AMERIKAN FUTET NË GREVË URIE NË IRAN (12.17.2014)
TË DHËNA TË REJA NGA RËNIA E ÇAUSHESKUT (12.17.2014)
LIBERALËT DHE ZGJEDHJET PRESIDENCIALE 2016 (12.17.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
 
Lajme Aktuale

Poetesha që ka zgjedhur Obama

 
VOAL
[Shko lart]