E Enjte, 04.25.2024, 02:16am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ZVICRA
 
XHAKA SHËNON SUPERGOL, SHAQIRI SHKËLQEN, BEHRAMI LUFTARAK, ZVICRA FITON BINDSHËM

E Shtunë, 03.28.2015, 08:47am (GMT+1)Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri ishin përcaktues të fitores së Zvicrës me rezultat 3:0 ndaj Estonisë, në ndeshjen e xhiros së pestë të grupit E të Euro 2016 në futboll. Xhaka fenomenal, Shaqiri dirigjent i lojës, Valon Behrami luftarak, ishin protagonistët e kësaj fitore të rëndësishme për zviceranët që renditen në vend të tretë me 9 pikë, sa ka edhe Sllovenia një pozitë më lartë.

Në stadiumin në Lucernës ishte atmosferë e shkëlqyeshme, ku dominoi Zvicra.

Shaqiri i pandalshëm, për mrekulli pasoi një top në 16-sh dhe Schar shënoi për epërsinë 1:0 në minutën e 17-të. Kombinimi i bukur i treshes shqiptare: Behrami, Shaqiri e Xhaka, ky i fundit nga rreth 22-23 metra realizoi gol të bukur dhe ngriti epërsinë në 2:0 në minutën e 27-të.

Shaqiri ka qenë alfa dhe omega e zviceranëve. Një fubollist i vyeshëm, motor i kombëtares, asistoi edhe në golin e tretë. Në minutën e 80-të, Shaqiri afër portës, nuk tregohet vetjak, e gjen Haris Seferoviqin, ky shënon për 3:0. Xhaka në minutën e 56-të është ndëshkuar me karton të verdhë, ndërsa u zëvendësua në atë të 87-tën nga Frei.

Maqedonia si vendas pësoi humbje me rezultat 2:1 nga Bjellorusia. Katërt shqiptarë luajtën titullarë për Maqedoninë: Ferrhan Hasani, Agim Ibraimi, Besart Abdurrahimi e Artim Pollozhani. Pollozhani u zëvendësua në minutën e 31-të shkaku i lëndimit dhe Abdurrahimi në atë të 75-të./BS/

Grupi C

Maqedonia-Bjellorusia 1:2 (1:1)
Spanja-Ukraina 1:0 (1:0)
Sllovakia-Luksemburgu 3:0 (3:0)

Tabela

1. Sllovakia 5 5 0 0 15
2. Spanja 5 4 0 1 12
3. Ukraina 5 3 0 2 9
4. Bjellorusia 5 1 1 3 4
5. Maqedonia 5 1 0 4 3
6. Luksemburgu 5 0 1 4 1

Grupi E

Sllovenia-San Marino 6:0 (1:0)
Zvicra-Estonia 3:0 (2:0)
Anglia-Lituania 4:0 (2:0)

Tabela

1. Anglia 5 5 0 0 15
2. Sllovenia 5 3 0 2 9
3. Zvicra 5 3 0 2 9
4. Lituania 5 2 0 3 6
5. Estonia 5 1 1 3 4
6. San Marino 5 0 1 4 1
Grupi G

Liechtenstein-Austria 0:5 (0:2)
Moldavia-Suedia 0:2 (0:0)

Tabela

1. Austria 5 4 1 0 13
2. Suedia 5 2 3 0 9
3. Rusia 4 1 2 1 5
4.Mali i Zi 4 1 2 1 5
5. Liechtenstein 5 1 1 3 4
6. Moldavia 5 0 1 4 1
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
EMRAT SHQIPTARË NË POLITIKËN ZVICERANEHerolinda Rexhepi ia mësyn Parlamentit të Zvicrës me CVP-në (03.26.2015)
Zhurnal, BLERIM BUNJAKU - NUK DO TË LEJOJ TË KEQPËRDORET EMRI 'SHQIPTAR' NË ZVICËRBunjaku - Ka ardhur koha që ne shqiptarët e Zvicrës t'i japim fund veprimtarisë me lopatë dhe të merremi me politikë (03.26.2015)
SHOQATA E STUDENTËVE SHQIPTARË NË UNIVERSITETIN E SENT GALENIT AKADEMI PËR FAN NOLIN (03.23.2015)
GJASHTË SHQIPTARË ME KOMBËTAREN ZVICERANE NË NDESHJET KUNDËR ESTONISË DHE SHBA (03.20.2015)
ËSHTË NDARË NGA JETA AKTORI ZVICERAN BUDDY ELIAS - KUSHËRI I ANNA FRANKUT (03.20.2015)
EKLIPSI ZVICERAN I DIELLIT FILLON TË SHFAQET NË TIÇINO (03.20.2015)
KOMBËTARJA E KOSOVËS NUK LEJOHET MË TË ORGANIZOJË NDESHJE NË TERRITORIN ZVICERAN (03.19.2015)
(UPDATED)KRYEPARLAMENTARI ILIR META PËRFUNDOI VIZITËN ZYRTARE NË ZVICËR (03.19.2015)
NË WINTERTHUR TË ZVICRËS JAHJAGA TAKOI BIZNESMENËT SHQIPTARË - IU FOLI PËR FUTBOLLISTËTJahjaga i ftoi shqiptarët e Zvicrës që të investojnë në Kosovë (03.18.2015)
PRESIDENTJA SOMMARUGA - ZVICRA ËSHTË SHUMË E PËRKUSHTUAR PËR STABILITETIN, SHTETIN E SË DREJTËS, EKONOMINË E TREGUT NË KOSOVËPresidentja e Konfederatës Sommaruga priti sot presidenten e Republikës së Kosovës Jahjaga (03.16.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 

 
VOAL
[Shko lart]