E Hënë, 04.22.2024, 04:21pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJMI I FUNDIT
 
Deutsche Welle, ROLAND JAHN - DIKTATURAT KOMUNISTE NUK JANË TË GATSHME TË PËRBALLEN ME PËRGJEGJËSINË DHE NUK DUAN TË KËRKOJNË FALJE (Intervistë)
E Shtunë, 04.12.2014, 09:02am (GMT+1)

Roland Jahn flet për Deutsche Welle për përvojat me përpunimin e të kaluarës komuniste në ish-RDGJ. Ai pohon se diktaturat komuniste nuk janë të gatshme të përballen me përgjegjësinë dhe nuk duan të kërkojnë falje.

Deutsche Welle: A mendoni se ka qenë i suksesshëm procesi i zbardhjes së krimeve komuniste nga koha e RDGJ?

Roland Jahn: Mendoj se ky është një shembull i mirë se si duhet të trajtohen këto periudha historike. Natyrisht që gjithmonë mund të ketë gjëra që mund të bëhen edhe më mirë, por në përgjithësi ky proces ka qenë i suksesshëm.

Çfarë mund të bëhej më mirë?

Mendoj se jemi marrë tepër me çështjet e sigurisë, pra me Stazin, në kuptimin operativ. Kjo ka larguar vëmendjen nga personat kryesorë përgjegjës në Partinë socialiste SED.

Pra më shumë janë dënuar peshqit e vegjël, ndërsa të mëdhenjtë i kanë shpëtuar drejtësisë?

Nuk bëhet këtu fjalë për peshqit e vegjël apo të mëdhenj, por për përgjegjësinë për atë që ka ndodhur në DDR. Me drejtimin e gishtit vetëm drejt Stazit, disa persona e kanë hequr përgjegjësinë nga vetja. Por mendoj se të gjithë ata që kanë jetuar në DDR duhet të shtrojë pyetjen: cila ishte përgjegjësia ime në kohën e diktaturës 40-vjeçare.

Gjermania ka bërë gabim pas Luftës së Dytë Botërore, pasi ka pritur tepër gjatë për zbardhjen e krimeve nga koha e nacionalsocializmit. Ju keni kërkuar llogari të pastra, por a mendoni se në zbardhjen e krimeve në DDR janë bërë gabime të ngjashme si dikur?

Mendoj se ky proces duhet të mbetet hapur, sepse në këtë mënyrë mund të mësojmë nga gabimet e kaluara. Mund të jemi më të zgjuar dhe mund të reagojmë më mirë në rastet e cënimit të rendit demokratik. Të kujtojmë vetëm skandalet me përgjimet e shërbimit sekret amerikan NSA. Të gjitha këto gjëra mund t'i kuptojmë më mirë, nëse i shikojmë edhe nga perspektiva e diktaturës sonë.

Edhe ju keni qenë viktimë e diktaturës, por jeni kundër hakmarrjes. Megjithatë a keni mirëkuptim për qytetarët të cilët kërkojnë denime më të ashpra për përgjegjësit?

Përvoja ime ka dëshmuar se pendimi i keqbërësve është shumë i rëndësishëm për viktimat. Në këto raste është e mundur edhe të falësh. Por për fat të keq, pranimi i fajit dhe kërkimi i faljes kanë ndodhur shumë rrallë. Të rrallë janë keqbërësit që thonë: po, është bërë padrejtësi dhe dua të përballem me atë që ka ndodhur. Ndaj viktimat kanë ndjenjën e padrejtësisë dhe janë të pakënaqur.

Zyra juaj bashkëpunon me institucione të ngjashme nga ish Bllokun i Lindjes. Cilat janë përvojat nga ky bashkëpunim?

Gjermania vërtetë ka marrë rolin e një shembulli, sa i përket raportit me diktaturën komuniste. Por ne kemi një bashkëpunim të ngushtë me vendet e Evropës Lindore, ku ka institucione të ngjashme dhe shkëmbejmë përvojat tona.

Dosje të Stazit pranë autoritetit për Stazin në Berlin.

Dosje të Stazit pranë autoritetit për Stazin në Berlin.

A janë përvojat gjermane specifike, apo ka dhe gjëra të ngjashme me vendet e tjera lindore?

Çdo vend ka përvojat e veta specifike. Por në fillim të procesit për zbardhjen e të kaluarës është shumë me rëndësi që të sigurohen arkivat dhe dokumentet nga ajo kohë, në mënyrë që ato të mos zhduken apo të humbasin - rastësisht apo qëllimisht. Më pas vendet mund të vendosin vetë se në ç'mënyrë do të merren dhe do të përpunojnë këto të dhëna.

Po cila është përvoja juaj në bashkëpunim me vendet e ish-Jugosllavisë?

Me këto vende nuk kemi pasur ndonjë bashkëpunim të ngushtë si me vendet e tjera, por edhe me këto vende kemi konktakte individuale.

Përballja me të kaluarën e Gjermanisë Lindore (DDR) është e lidhur ngushtë me Zyrën për Dokumentet e Sigurimit të Shtetit. Në opinion kjo zyrë njihet edhe si "Zyra e Gauck-ut", sepse presidenti i tanishëm i Gjermanisë Joachim Gauck, ka qenë udhëheqësi i saj i parë. Zyrën e drejton tani Roland Jahn, i cili edhe vetë ka qenë viktimë e regjimit të dikurshëm komunist.

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Radio Evropa e Lirë, NAIM RASHITI - TRIBUNALI I POSAÇËM, REZULTAT I DËSHTIMIT TË ADMINISTRIMIT TË HUAJ (04.12.2014)
FLECKENSTEIN - LUFTIMI I KORRUPSIONIT, PRIORITET PËR QEVERINË E SHQIPËRISË (04.11.2014)
ISH TË BURGOSURIT POLTIKË KËRKOJNË DËMSHPËRBLIME (04.11.2014)
MANDATI I EULEX-it DHE TRIBUNALI I POSAÇËM, JAVËN E ARDHSHME NË KUVEND (04.11.2014)
PESË TË VDEKUR NË NJË AKSIDENT NË KOSOVË (04.11.2014)
PRESIDENTJA JAHJAGA KËRKON KRIJIMIN E GJYKATËS SË POSAÇME (04.11.2014)
PRANVERA VJEN ME DIMËR - BORA ZBARDH DAJTIN DHE MALET PËRRETH (04.11.2014)
LETËR PRESIDENTIT OBAMA DHE SEKRETARIT TË SHTETIT JOHN KERRYNË SHQIPËRI NË 23 VJET PASDIKTATURË ËSHTË KRIJUAR NJË SISTEM SOVJETIKO-MAFIOZNga ELIDA BUÇPAPAJ (04.11.2014)
NATO - PROVA FOTOGRAFIKE TË MOBILIZIMIT RUS (04.11.2014)
OPERACION I EULEX-it NË VERIUN E KOSOVËSOperacioni është kryer në kërkim të një serbi të dyshuar për përfshirje në vrasjen e oficerit të policisë së Kosovës, Enver Zymberi në korrik të vitit 2011 (04.10.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 
::| Hot News
KLIKONI NË WWW.VOAL.CH - ZËRIN E SHQIPTARËVE NË NJË DIZAJN TË RI - WWW.VOAL.CH  -  VOAL
80 TË RINJ AMERIKANË E MBAJTËN PARA KUVENDIT KONCERTIN ME KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
80 AMERIKANË KËNDOJNË SOT PARA KUVENDIT TË SHQIPËRISË KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
PROTESTA SOT NË SHKUP - TË DORËHIQET QEVERIA NË TËRËSI
NËNKRYETARI I PARLAMENTIT EVROPIAN KËRKON DORËHEQJEN E GRUEVSKIT
DEPARTAMENTI AMERIKAN I SHTETIT - NDJEKIM NGA AFËR SITUATËN NË MAQEDONI
MAQEDONIA NGRE TRIDHJETË AKUZA PËR TERRORIZËM
LUBOMIR FËRÇKOSKI - QEVERIA NË SHKUP PO NXIT TENSIONET NDËRETNIKEFërçkoski - Konflikti në Maqedoni s'ka të bëjë me “Shqipërinë e Madhe”
MANIFESTIM SPONTAN NË TIRANË 'KUMANOVË NUK JE VETËM'
MUSTAFA - 700 SHQIPTARË NGA MAQEDONIA JANË ZHVENDOSUR NË PRESHEVË

 
VOAL
[Shko lart]