E Premte, 05.24.2024, 05:15am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJMI I FUNDIT
 
GJERMANIA NUK LËSHON PE - KOSOVA DO TË JETË NË OKB

E Mërkurë, 08.13.2014, 06:34am (GMT+1)

Analisti serb Dusan Janjiq para një viti ka thënë se duhet të gjendet zgjidhja që Kosova të jetë pjesë e OKB-së, e tash ai thotë se Serbia duhet të gjejë zgjidhje për çështjet që i kërkon Gjermania. Ndryshe, do të bllokohet integrimi i Serbisë në BE.

"Në dokumentin me 15 pika shihet se vijnë tjerat, meqë nga Marrëveshja e pranuar e prillit kanë mbetur çështje për të dy palët, si Kosova në OKB, serbët si bashkësi nacionale, bashkëpunimi ndërkufitar dhe të tjera. Ato duhet të zgjidhen me marrëveshje të re për të kaluar në përmbajtjen e Kapitullit 35", thotë Janjiq, duke shtuar se Gjermania nuk do dhe nuk ka asnjë arsye që të heq dorë nga kjo, raporton Vesti, transmeton telegrafi.

Ai thotë se mbase Prishtina nuk do të ketë ulëse në OKB për shkak të vetos së Kinës dhe Rusisë. Përderisa Moska thotë se mund të bëjë tregti, Pekini këtë nuk do ta bëjë, kështu që Kosova do ta ketë statutin vëzhgues si Palestina. Sipas tij, Serbia nuk do të obligohet ta njoh Kosovën, por nuk duhet të bllokojë kërkesën gjermane për bashkëpunimin e Kosovës në organizatat qeveritare dhe joqeveritare ndërkombëtare, përfshirë OKB-në, transmeton Telegrafi.

Analisti tjetër serb, Predrag Simiq, thotë se pas marrëveshjes tjetër do të ketë kërkesa shtesë si njohja e Kosovës.

"As BE-ja e as Gjermania, siç e kemi parë, nuk kanë kërkesa për përcaktimin e Serbisë në çështjen e Ukrainës, por me rëndësi është që Beogradi të mbështes konsolidimin e Kosovës dhe që Kosova të arrijë në OKB", citohet të ketë thënë ai.

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ISHUJT SOLOMONE E NJOHIN KOSOVËN (08.13.2014)
OLIVER IVANOVIC DHE KATËR TË TJERË AKUZOHEN PËR KRIME LUFTE DHE VRASJE (08.12.2014)
SHQIPËRIA NË DITËN NDËRKOMBËTARE TË RINISË (08.12.2014)
JAHJAGA - INTEGRIMET, RRUGA E VETME E KOSOVËS (08.12.2014)
KOSOVË, TË DYSHUARIT PËR TERRORIZËM - PARA GJYKATËS (08.12.2014)
JULIAN DEDA FIRMOS PETICIONIN PËR SHKARKIMIN E FULLANIT - FIRMOS EDHE TI (08.12.2014)
DRITËRO AGOLLI - VJEDHJA E BANKËS SI NË ROMANE, GUVERNATORI PO SHKEL BANKËN, TË MARRË FAJIN (08.12.2014)
PARATË E VJEDHURA NË BANKËN E SHQIPËRISË 'ZËVENDËSOHESHIN' ME LETRA (08.12.2014)
FORUMI SHKODRAN FTON QYTETARËT SHKODRAN ME FIRMOS PETICIONIN KUNDËR FULLANIT - SHKODRA FIRMOS (08.11.2014)
ISA MUSTAFA - KOSOVA S'KA DJEM PËR TË HUMBUR NË LUFTËRA TË PADOBISHME DHE TË DËMSHME (08.11.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2024  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
 
::| Hot News
KLIKONI NË WWW.VOAL.CH - ZËRIN E SHQIPTARËVE NË NJË DIZAJN TË RI - WWW.VOAL.CH  -  VOAL
80 TË RINJ AMERIKANË E MBAJTËN PARA KUVENDIT KONCERTIN ME KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
80 AMERIKANË KËNDOJNË SOT PARA KUVENDIT TË SHQIPËRISË KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
PROTESTA SOT NË SHKUP - TË DORËHIQET QEVERIA NË TËRËSI
NËNKRYETARI I PARLAMENTIT EVROPIAN KËRKON DORËHEQJEN E GRUEVSKIT
DEPARTAMENTI AMERIKAN I SHTETIT - NDJEKIM NGA AFËR SITUATËN NË MAQEDONI
MAQEDONIA NGRE TRIDHJETË AKUZA PËR TERRORIZËM
LUBOMIR FËRÇKOSKI - QEVERIA NË SHKUP PO NXIT TENSIONET NDËRETNIKEFërçkoski - Konflikti në Maqedoni s'ka të bëjë me “Shqipërinë e Madhe”
MANIFESTIM SPONTAN NË TIRANË 'KUMANOVË NUK JE VETËM'
MUSTAFA - 700 SHQIPTARË NGA MAQEDONIA JANË ZHVENDOSUR NË PRESHEVË

 
VOAL
[Shko lart]