E Mërkurë, 06.12.2024, 05:08pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJMI I FUNDIT
 
DISKRIMINIMI POZITIV

E Djelë, 08.17.2014, 07:40am (GMT+1)Shtatë ditë para shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, kryeministri Hashim Thaçi për ta fituar përkrahjen e serbëve ndaj shtetit që po lindte ishte përkujdesur të merrte udhë për në Rubovc të Lipjanit, me ç'rast fermerit serb, Slavisha Slavkoviq, ia kishte dhuruar një traktor.

Datën e 10 shkurtit të vitit 2008, kryeministri Thaçi kishte thënë se Kosova do të jetë vend i mundësive të barabarta me të drejta të afirmuara për komunitetin serb.

"Janë ditë të shpresës dhe të optimizmit dhe assesi të panikut apo frikës". Por simbolika e traktorit nuk kreu punë dhe lojaliteti serb nuk u arrit. Vetëm një ditë pas leximit të Deklaratës së Pavarësisë, më 18 shkurt 2008, serbët dogjën pikat kufitare 1 dhe 31 në veri të Kosovës. Më shumë se 6 vjet pas shteti i Kosovës vazhdon të sfidohet nga komuniteti që gëzon të drejta si askush tjetër në Evropë.

Oferta e Kosovës për t'i joshur komunitetet pakicë në Kosovë që të bëhen pjesë e institucioneve dhe ta pranojnë shtetin e Kosovës ka qenë e lartë. Edhe pse nuk përbëjnë më shumë se 6 për qind të numrit të përgjithshëm të popullatës, ata janë të privilegjuar në të gjitha segmentet e jetës ekonomike, shoqërore e politike...
(Koha ditore)
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SKANDALI I PEDOFILISË, AGRON CANE PARA ARRESTIT - KOT MË DENONCON, UNË NUK DËNOHEM (08.17.2014)
VJEDHJA E BANKËS - PROKURORIA DO TË MARRË NË PYETJE ZËVENDËSGUVERNATOREN ELISABETA GJONI (08.17.2014)
UDHËHEQËSIT FETARË NË KOSOVË - BASHKË KUNDËR DHUNËS (08.17.2014)
ZËRI I AMERIKËS - PETICIONI PËR SHKARKIMIN E GUVERNATORIT FULLANIIntervistë me zotin ZIRKON DISHA, veprimtar i shoqërisë civile (08.16.2014)
KOSOVA SËRISH NË BUXHETIN E SERBISË (08.16.2014)
SKANDAL, SEKRETARI I KOKËDHIMËS OFRON PUNË, SI KËMBIM KËRKON SEKS ME 14 VJEÇARE - NEWS24 VIDEO EKSKLUZIVE SONTE NË ORËN 19 (08.16.2014)
SULEJMAN REXHEPI - SHQIPTARËT MYSLIMANË NË MAQEDONI JANË KEQPËRDORUR (08.16.2014)
BREGDETI JUGOR DO TË RREGULLOHET ME KONKURS NDËRKOMBËTAR (08.16.2014)
CIA - SERBIA KA PROBLEME ME KOSOVËN DHE BOSNJËN (08.16.2014)
MAQEDONI - U ARRESTUA NJË I AKUZUAR PËR KRIM TË ORGANIZUAR (08.16.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2024  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
 
::| Hot News
KLIKONI NË WWW.VOAL.CH - ZËRIN E SHQIPTARËVE NË NJË DIZAJN TË RI - WWW.VOAL.CH  -  VOAL
80 TË RINJ AMERIKANË E MBAJTËN PARA KUVENDIT KONCERTIN ME KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
80 AMERIKANË KËNDOJNË SOT PARA KUVENDIT TË SHQIPËRISË KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
PROTESTA SOT NË SHKUP - TË DORËHIQET QEVERIA NË TËRËSI
NËNKRYETARI I PARLAMENTIT EVROPIAN KËRKON DORËHEQJEN E GRUEVSKIT
DEPARTAMENTI AMERIKAN I SHTETIT - NDJEKIM NGA AFËR SITUATËN NË MAQEDONI
MAQEDONIA NGRE TRIDHJETË AKUZA PËR TERRORIZËM
LUBOMIR FËRÇKOSKI - QEVERIA NË SHKUP PO NXIT TENSIONET NDËRETNIKEFërçkoski - Konflikti në Maqedoni s'ka të bëjë me “Shqipërinë e Madhe”
MANIFESTIM SPONTAN NË TIRANË 'KUMANOVË NUK JE VETËM'
MUSTAFA - 700 SHQIPTARË NGA MAQEDONIA JANË ZHVENDOSUR NË PRESHEVË

 
VOAL
[Shko lart]