E Djelë, 03.03.2024, 08:24pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJMI I FUNDIT
 
KOSOVA SËRISH NË BUXHETIN E SERBISË

E Shtunë, 08.16.2014, 05:52pm (GMT+1)Pavarësisht se me marrëveshjen e Brukselit, Serbia ishte e detyruar që të ndërpresë financimin e strukturave ilegale në Kosovë dhe t'i shuajë ato, deri tani një gjë e tillë nuk ka ndodhur.

Përkundrazi, në komunat ilegale serbe në veri, tashmë e kanë bërë gati draft-buxhetin për vitin 2015, pasi një gjë e tillë u është kërkuar nga Ministria e Financave në Beograd, raporton Top Channel.

Analisti për politikat e sigurisë në Ballkan, Naim Rashiti, vlerëson se Qeveria serbe nuk ka bërë asnjë lëvizje përpara drejt ndryshimeve në ligjet e saj, përmes të cilave do të ndërpritej financimi i strukturave ilegale në veri të Kosovës.
"Pas zgjedhjeve lokale të nëntorit, komunat kosovare kanë mbetur jo funksionale, ndërsa komunat serbe vazhdojnë të operojnë normalisht dhe buxhetohen normalisht. Siç e dimë, jemi në prag të vjeshtës 2014 dhe nuk ka ndryshuar asgjë në legjislacionin serb. Të gjitha projeksionet janë të buxhetuara për vitin 2015 dhe, jo vetëm për komunat, por për të gjitha institucionet, përveç MUP-it", tha Rashiti.

Ai, mendon se Qeveria e Kosovës duhet të bëjë më shumë presion, në Bruksel, ndaj Serbisë, por në anën tjetër edhe të rrisë kapacitetet në komunat e sapokrijuara kosovare në veri të vendit.

Sipas Rashitit, ekziston një tendencë në veri të Kosovës, që të vazhdojnë ende të funksionojnë si administrata e Kosovës, edhe ajo e Serbisë.
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SKANDAL, SEKRETARI I KOKËDHIMËS OFRON PUNË, SI KËMBIM KËRKON SEKS ME 14 VJEÇARE - NEWS24 VIDEO EKSKLUZIVE SONTE NË ORËN 19 (08.16.2014)
SULEJMAN REXHEPI - SHQIPTARËT MYSLIMANË NË MAQEDONI JANË KEQPËRDORUR (08.16.2014)
BREGDETI JUGOR DO TË RREGULLOHET ME KONKURS NDËRKOMBËTAR (08.16.2014)
CIA - SERBIA KA PROBLEME ME KOSOVËN DHE BOSNJËN (08.16.2014)
MAQEDONI - U ARRESTUA NJË I AKUZUAR PËR KRIM TË ORGANIZUAR (08.16.2014)
INCIDENT NË VERIUN E MITROVICËS (08.16.2014)
HASHIM THAÇI PO BËN PRESION NDAJ GJYKATËS KUSHTETUESE (08.15.2014)
HALIL MATOSHI - BARRIKADAT NË MITROICË MË TË RREZIKSHME SE EKSTREMIZMI FETAR (08.15.2014)
ERMELINDA MEKSI KËRKOI SHKARKIMIN - KËSHILLI MBIKQYRËS MBRON FULLANIN (08.15.2014)
Deutshe Welle - VJEDHJA E BANKËS SË SHQIPËRISË FLET PËR MËNYRËN SI MENAXHOHET INSTITUCIONI (08.15.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Mars 2024  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 
::| Hot News
KLIKONI NË WWW.VOAL.CH - ZËRIN E SHQIPTARËVE NË NJË DIZAJN TË RI - WWW.VOAL.CH  -  VOAL
80 TË RINJ AMERIKANË E MBAJTËN PARA KUVENDIT KONCERTIN ME KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
80 AMERIKANË KËNDOJNË SOT PARA KUVENDIT TË SHQIPËRISË KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
PROTESTA SOT NË SHKUP - TË DORËHIQET QEVERIA NË TËRËSI
NËNKRYETARI I PARLAMENTIT EVROPIAN KËRKON DORËHEQJEN E GRUEVSKIT
DEPARTAMENTI AMERIKAN I SHTETIT - NDJEKIM NGA AFËR SITUATËN NË MAQEDONI
MAQEDONIA NGRE TRIDHJETË AKUZA PËR TERRORIZËM
LUBOMIR FËRÇKOSKI - QEVERIA NË SHKUP PO NXIT TENSIONET NDËRETNIKEFërçkoski - Konflikti në Maqedoni s'ka të bëjë me “Shqipërinë e Madhe”
MANIFESTIM SPONTAN NË TIRANË 'KUMANOVË NUK JE VETËM'
MUSTAFA - 700 SHQIPTARË NGA MAQEDONIA JANË ZHVENDOSUR NË PRESHEVË

 
VOAL
[Shko lart]