E Enjte, 07.18.2024, 02:45pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJMI I FUNDIT
 
MITROVICË - KRISHTLINDJET NË VERI KREMTOHEN EDHE ME TË SHTËNA ARMËSH

E Mërkurë, 01.07.2015, 10:50am (GMT+1)


Shumë qytetarë serbë kanë marrë pjesë të martën në zjarret tradicionale të natës së Krishtlindjeve në kishën "˜Shën Dimitrije' në veri të Mitrovicës, duke festuar kështu krishtlindjet ortodokse.

Prifti i kishës "˜Shën Dimitrije' Milija Arsoviq, ka porositur qytetarët për paqe, jetë të dinjitetshme dhe me përplot dashuri.

"Sot është dita më e lumtur, festa e të gjitha festave, dhe ne duhet të jemi të lumtur duke u lutur që mes njerëzve të mbretërojë paqja, vullneti i mirë, dinjiteti dhe dashuria, transmeton kp . Dhashtë zoti që të festojmë gjithmonë në këtë vend, të bashkuar dhe në dashuri, sepse nëse kemi unitet dhe dashuri do të kemi gjithë të mirat nga zoti", ka thënë mes tjerash Arsoviq.

Në këtë manifestim ka marrë pjesë edhe kryetari ilegal i veriut të Mitrovicës, Aleksandar Spiriq.

Ai ka potencuar se paqja dhe dashuria janë mesazhet kryesore të fesë ortodokse, andaj njerëzit duhet t'i përmbahen dhe t'i aplikojnë ato.

Festa ka zgjatur deri në orët e mëngjesit të sotëm, ndërsa pothuajse gjatë tërë natës, përveç përdorimit të mjeteve piroteknike, janë dëgjuar edhe të shtëna armësh.
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
'TERRORISTI' KISHTE HYRË TRI HERË NË KOSOVË ME EKSPLOZIV (01.07.2015)
GJYKATA SPECIALE MUND TË PRISHË UNITETIN E KOALICIONIT PDK-LDK (01.07.2015)
SERBIA I PROPOZON BRUKSELIT - STATUSI PËRFUNDIMTAR I KOSOVËS TË JETË NDËRMJET TIROLIT JUGOR DHE REPUBLIKA SRPSKA (01.07.2015)
NJË SHQIPTAR I KOSOVËS VDES NGA ACARI NË HUNGARI (01.06.2015)
Deutsche Welle, KOSOVA THOTË SE QEVERIA E SERBISË PO SHKEL MARRËVESHJEN E BRUKSELITQeveria e Kosovës i kërkon BE-së të ndërmarrë masa për ta ndaluar Serbinë të ndërhyjë me struktura paralele në Kosovë (01.06.2015)
SHPEND AHMET I PËRGËZON PROTESTUESIT NË GJAKOVË - KRIMINELI NUK BËN TË KTHEHET NË VENDIN E KRIMIT (01.06.2015)
Radio Evropa e Lirë - TË ZGJEDHUR NË KOSOVË, TË EMËRUAR NË SERBI (01.06.2015)
Zëri i Amerikës - KOSOVA I ANKOHET BRUKSELITQeveria e Kosovës i kërkoi Bashkimit Evropian të ndërhyjë për të penguar emërimet e bartësve të strukturave paralele serbe nga Beogradi në komunat e Kosovës (01.06.2015)
I THONË SE ËSHTË SHTET I DËSHTUAR MAFIOZ - KOUCHNER E MBRON KOSOVËN (01.06.2015)
KOSOVË - UJËVARA E MIRUSHËS NGRIN, KTHEHET NË NJË PISTË AKULLI (01.06.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
 
::| Hot News
KLIKONI NË WWW.VOAL.CH - ZËRIN E SHQIPTARËVE NË NJË DIZAJN TË RI - WWW.VOAL.CH  -  VOAL
80 TË RINJ AMERIKANË E MBAJTËN PARA KUVENDIT KONCERTIN ME KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
80 AMERIKANË KËNDOJNË SOT PARA KUVENDIT TË SHQIPËRISË KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
PROTESTA SOT NË SHKUP - TË DORËHIQET QEVERIA NË TËRËSI
NËNKRYETARI I PARLAMENTIT EVROPIAN KËRKON DORËHEQJEN E GRUEVSKIT
DEPARTAMENTI AMERIKAN I SHTETIT - NDJEKIM NGA AFËR SITUATËN NË MAQEDONI
MAQEDONIA NGRE TRIDHJETË AKUZA PËR TERRORIZËM
LUBOMIR FËRÇKOSKI - QEVERIA NË SHKUP PO NXIT TENSIONET NDËRETNIKEFërçkoski - Konflikti në Maqedoni s'ka të bëjë me “Shqipërinë e Madhe”
MANIFESTIM SPONTAN NË TIRANË 'KUMANOVË NUK JE VETËM'
MUSTAFA - 700 SHQIPTARË NGA MAQEDONIA JANË ZHVENDOSUR NË PRESHEVË

 
VOAL
[Shko lart]