E Hënë, 07.15.2024, 06:36am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 

PDK DHE LDK SHTRATIN ENDE TË NXEHTË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


E Shtunë, 01.15.2011, 03:48pm (GMT+1)

Vetëm për vetëm ose edhe me të tjerë partnerë, PDK dhe LDK e kanë ndarë shtratin e qeverisjes gjatë gjithë viteve të pasluftës, me përjashtim të viteve 2005-2007, kur LDK ishte në qeverisje bashkë me AAK-në, ndërsa PDK ishte në opozitë. Prej dy muajsh, dy partneret e reja dhe të vjetra, janë, po të shprehemi me një gjuhë të përdorur rëndom për çiftet hollivudiane, në një periudhë reflektimi. Dhe nga çifte të tilla mund të priten ndarje, bashkime, divorce, rimartesa sa të kenë ymër me rrnue, pra sa të kenë vota prej elektoratit të Kosovës.

Pra, nuk mund të flitet sot për ndonjë divorc zyrtar ose jozyrtar (formal ose joformal) midis dy partive më të mëdha të Kosovës, me këtë renditje tashmë edhe pas zgjedhjeve të reja ende në proces. PDK, në cilësinë e partisë më të votuar, e ka zbutur e para gjuhën ndaj LDK-së, duke pohuar se një koalicion qeveritar me LDK-në është prapë i mundshëm. Nga ana e saj, LDK ka deklaruar se do të priten rivotimet e komunës së Mitrovicës dhe pastaj kjo parti do të marrë qëndrim zyrtar përfundimtar rreth mundësisë së përsëritjes së koalicionit.

Dy muaj janë pak që shtrati i partneritetit mes dy partive të jetë ftohur ndopak, ai është ende i nxehtë dhe mezi i pret në gjirin e vet PDK-në dhe LDK-në. Në klimën e krijuar gjatë procesit zgjedhor tejet të përfolur dhe tejet të zhvlerësuar, ku LDK-ja ka pasur rolin kryesor denoncues, zgjidhja më e ëmbël, më e butë, më pajtuese do të ishte një ripartnerizim i PDK-së dhe LDK-së. Vetëvendosja ka qenë denoncuesja tjetër më e vendosur dhe më zëmadhe e procesit. Prandaj ka krijuar përshtypjen se ajo do të jetë partnere e LDK-së në opozitë. Por çfarëdo idili i hamendur midis VV-së dhe LDK-së do të tretej në pakthim, në qoftë se tundimet midis dy partive më të mëdha do t'i çojnë prapë në bashkëjetesë qeveritare.

Këto janë ligjet e politikës. Partitë e vogla mund të jenë shtojca të rehatshme të pushtetit nëse koniunkturat iu sjellin fat. Ato rëndom poste marrin më shumë se do t'u takonte përpjesëtimisht, sepse e kushtëzojnë formimin e koalicionit. Dhe këto janë periudhat e tyre më të lumtura, më shpërblyese. Nga ana tjetër, partitë e vogla mbeten nën hijen e partive të mëdha në aspektin e përfoljes së korrupsionit. Dhe korrupsionin e bëjnë në shpërpjesëtim të madh me hapësirën e zënë prej tyre në kuadrin e spektrit politik, pra të përqindjes së votave.

Qeverisja më e shëndetëshme për Kosovën, në rrethanat optimale të zgjedhjeve të zhvilluara me standarde ndërkombëtare, do të ishte në një partneritet mes njërës nga partitë e mëdha dhe njërës a dyve nga partitë e vogla. Kështu do të lindte edhe një partneritet opozitar mes tjetrës parti të madhe dhe njërës ose dyve prej partive të vogla. Në mandatin e kaluar u krijua një partneritet i valë mes PDK-së dhe LDK-së, por nuk u krijua dot asnjë lloj partneriteti mes AAK-së, AKR-së dhe LDD-së. Edhe përpjekjet e AKR për partneritet me LDD-në dihet se dështuan në kuadrin e zgjedhjeve lokale të zhvilluara gjatë viteve 2009-2010 në Kosovë. Më vonë u pa se LDD-ja ishte një formacion në rrokullimë, çka AKR-ja nuk e kishte kuptuar në kohë, duke pasur pasoja nga kjo edhe në zgjedhjet parlamentare të mbajtura në fundvitin e kaluar dhe fillimvitin e tashëm.

Një partneritet të ri PDK-së dhe LDK-së do t'ua këshilloja vetëm nëse ato do të ishin në gjendje t'i denonconin segmentet dhe eksponentët e tyre më të fuqishëm të korrupsionit të mandatit të kaluar. Pra, do të kërkoja që partneriteti i ri të mos jetë partneritet kompromisi për të mbuluar përfundimisht me plaf korrupsionin dhe të korruptuarit, pra për t'i dhënë përfundimisht imunitet korrupsionit në Kosovë. A mund të kenë vullnet ta bëjnë këtë liderët më të votuar nga të dyja partitë në këto zgjedhje? Nga përgjigja e dhënë ndaj kësaj pyetjeje do të varej edhe fati i një partneriteti të ri PDK-LDK.

Me siguri që do të jetë objekt i analizave fakti që edhe në rajonin e vet, Drenicë, një numër eksponentësh të PDK-së nga ky rajon, nuk kanë qenë ndër më të votuarit. Pra, e vërteta del se as bastionet e partive nuk ua kanë falur qeverisjen me të meta apo qeverisjen e korruptuar eksponentëve të caktuar partiakë dhe qeveritarë. Nëse logjika e votës do të përkthehej si duhej nga krerët e pative, atëherë mund të kishte baza për një partneritet të ri mes dy partive kryesore. Dhe jetëgjatësia e këtij partneriteti gjithashtu do të varej pikërisht nga mënyra e përkthimit të kësaj logjike të pagabueshme.

Nga pikëpamja ime, megjithatë një partneritet i ri mes PDK-së dhe LDK-së do të ishte një zgjidhje halli. Jam i sigurtë se Kosova do të mësohet më ngadalë e me ngurim më të madh me këtë ripartnerizim sesa gjatë mandatit të kaluar, ku gjithçka shfajësohej nga nevoja e mbështetjes së fuqishme në Kuvendin e Kosovës për vendimet historike si zyrtarizimi i pavarësisë, hartimi, miratimi dhe hyrja në fuqi e Kushtetutës së Republikës së Kosovës, vala e parë e njohjeve ndërkombëtare, themelimi i institucioneve sovrane e tjerë e tjerë.

Prandaj, unë nga një partneritet i ri i mundshëm mes dy partive kryesore do të kërkoja që ta projektojnë qysh prej ditës së parë edhe datën më optimale të skadimit të këtij partneriteti. Kjo do të thotë që këto parti të përgatitin infrastrukturën e re për zgjedhjet e ardhshme të Kosovës. Dhe këto zgjedhje nuk do të mbaheshin domosdoshmërisht mbas disa muajsh apo mbas një viti. Ato do të mbaheshin në mirëkuptim dhe pajtim të plotë me opozitën, sado e papërfillshme të ishte ajo nga numrat që ka në Kuvend. Dhe në zgjedhjet e ardhshme, sado të hershme të ishin ato, të kemi një Kosovë të stabilizuar, një Kosovë të kthjellët. Dhe jo një Kosovë të hallakatur e të hutuar si kjo e vjeshtës 2010 dhe e dimrit 2010-2011.

(Botuar në Bota Sot më 14 janar 2011)

ALTERNATIVË MAFIOZE PUSHTETIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SUDETIÇ, I TRETI I MOSKETIERËVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

KOLLITJET E STALINIT...

...nesër në "tri komunat heroike"

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

MARTY & THAÇI, THE PRECEDENT & SUBSEQUENT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

TË DUAN, PA TË QORTOJNË

(Letër e mbyllur partive)

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

UKË RUGOVA DHE QYTETARIA E DINASTIVE NË DEMOKRACI
Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SIMBOL I LUFTËS SË KOSOVËS ËSHTË SHTËPIA E JASHARAJVE, NUK ËSHTË "SHTËPIA E VERDHË"

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ 

EVROPA NË ANËN E HUMBËSVE TË LUFTËS SË KOSOVËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MINUS NEXHATI, PLUS ALBINI, BARAS ÇKA?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

POLITIKËN MUND TA NDRYSHOSH VETËM DUKE MARRË PJESË NË POLITIKË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SHKODËR SHQYPNIA!

PARTITË E KRYEMINISTRAVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

UKA DHE ISAI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

DOSIADA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

TIPOLOGJIA E LISTAVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SHKRIRJA E MEDIAVE NË PUSHTETIN POLITIK

Nga SKËNDER BUÇPAPAJMURMURIMË DUKAGJINI (REQUIEM PËR DIN MEHMETIN)

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

ZGJEDHJE TË FAKTIT TË KRYER

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Sot mbushen plot 17 vjet nga dalja për herë të parë në satelit e Radiotelevizionit Shqiptar

NGASJET E PERSONALIZIMIT TË HISTORISË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ<

GREQIA DHE SHQIPËRIA, GREKËT DHE SHQIPTARËT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MJAFTON EMRI IBRAHIM RUGOVA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

KALVARI I NJË MOCIONI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

PDK DHE LDK SHAHEN... DERI PAS ZGJEDHJEVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

AKSESI I KOSOVËS NË DOSJET E SPIUNËVE TË SAJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NGA NGURIMET NË NGUTJE?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SINDROMI I THESARIT TË ALI PASHË TEPELENËS SI E KAPI GREQINË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


EMPATI E MBRAPSHTË E SOCIALISTËVE ME DEMOKRATËT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SHQIPTARIZMI NË KONTEKSTIN E EVROATLANTIZMIT DHE GLOBALIZMIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

VIZIONI YNË EVROPIAN I RIBASHKIMIT SHQIPTAR

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

HAMENDJET PARAZGJEDHORE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NUK KAM MALL PËR FUSHATAT E DORËHEQJEVE, LARG QOFSHIN FUSHATAT E DORËHEQJEVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

A DO TË VAZHDOJË NJOHJET EDHE GJATË DIALOGUT?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MBYLLJA ME NDER E MISIONEVE NDËRKOMBËTARE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

A MUND ERDHËT PREJ NJU JORKU

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Ç'RRUGË KA HYRË PROCESI I NJOHJEVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NË LDK ASGJË E RE, ASGJË E RE NË LDK

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

HISTORIA NUK ËSHTË E PARTIVE, PARTITË JANË PJESË E HISTORISË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

E NGRIRË KOSOVA NUK MUND TË HYJË NË BISEDIME TË REJA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

AZEMI, DISIDENTI I LINDUR

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MIQËSIA ME VATIKANIN

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

VDEKJA E POETIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

FATI I UKSHIN HOTIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

PA ZBARDHJEN E HISTORISË DISIDENCA SHQIPTARE NUK DO TA FITOJË QYTETARINË


Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

PËR INAT TË KOSOVËS, SERBIA ËSHTË GATI TË BËJË ÇFARËDO HARAKIRI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

LERENI KOSOVËN SHËNDOSH, NËSE E DONI SHËNDOSH BALLKANIN, EVROPËN...

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


 


Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


EMRI NDËRKOMBËTAR I KOSOVËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


KOSOVA DHE NJOHJET - GJEOPOLITIKA TJETËR

MË TEPËR SE NJË GJETJE FORMULE, NJË THYERJE TABUJE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ 

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


AS REVANSHISTË, AS TË REVANSHUAR

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

VERIU I KOSOVËS, FUSHËBETEJA E FUNDIT?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


 

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NË HORIZONTE ENDE ASNJË RRETHANË OPTIMALE PËR BISEDIME


KORRUPSIONI SHESHIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MARRËDHËNIET ME NDËRKOMBËTARËT SHPREHIN AFTËSINË SHTETËRORE TË KOSOVËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SKËNDER BUÇPAPAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ALTERNATIVË MAFIOZE PUSHTETITNga SKËNDER BUÇPAPAJ (01.15.2011)
SUDETIÇ, I TRETI I MOSKETIERËVENga SKËNDER BUÇPAPAJ (01.15.2011)
KOLLITJET E STALINIT......nesër në "tri komunat heroike"Nga SKËNDER BUÇPAPAJ  (01.15.2011)
MARTY & THAÇI, THE PRECEDENT & SUBSEQUENTNga SKËNDER BUÇPAPAJ (01.15.2011)
MARTY & THAÇI, THE PRECEDENT & SUBSEQUENTNga SKËNDER BUÇPAPAJ (01.15.2011)
TË DUAN, PA TË QORTOJNË(Letër e mbyllur partive)Nga SKËNDER BUÇPAPAJ (01.15.2011)
BULLGARI: KUVENDI POPULLOR MIRATOI DEKLARATËN PËR TËRHEQJEN E AMBASADORËVE ME DOSJE NË ISH SIGURIMIN E SHTETIT - ISH DERZHAVNA SIGURNOSTNga BEQIR SINA, New York (01.14.2011)
PRESIDENTI BARACK OBAMA NË SHËRBIMIN PËRKUJTIMOR PËR VIKTIMAT NË ARIZONANga FRANK SHKRELI (01.13.2011)
NJË TRAKTAT SHQIPËRI-KOSOVËNga SHABAN MURATI (01.12.2011)
NDAL FUSHATËS ANTISHQIPTARE DHE KRAHASIMIT TË SHQIPTARËVE ME XHELATËT E SREBRENICËSNga ELIDA BUÇPAPAJ (01.12.2011) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]