E Enjte, 07.18.2024, 02:56pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 

KUVENDI I RI: TIPOLOGJI, KARAKTERIZIME, PROGNOZA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


E Shtunë, 03.05.2011, 08:29am (GMT+1)

Në hyrje mund të themi se procesi zgjedhor aktual ishte një proces me shtërzime të mëdha. Fauna, në këtë rast, politika që shtërzen shumë rrjedhimisht i nxjerr këlyshët çyryk.

Tash dihen deputetët e Kuvendit të ri të Kosovës. Çka të bie në sy menjëherë është se shumica shqiptare, anpise përbën 95 për qind (%) të popullsisë së vendit, përfaqësohet në këtë institucion me vetëm 95 deputetë, pra në rreth 79 për qind (%) të përbërjes, ndërsa pakicat, anipse përbëjnë vetëm 5 për qind (%) të popullsisë së vendit, përfaqësohen me 21 për qind (%) të përbërjes.

Kjo praktikë është trashëgimi e periudhës së protektoratit zyrtar ndërkombëtar. Kjo traditë, nëse vazhdon, do të jetë tejet gjymtuese për institucionet dhe për shtetin e Kosovës. Në protektoratin e ri të pas zyrtarizimit të pavarësisë dhe sovranitetit të Kosovës, do të ishte e domosdoshme që Kosova të gjejë një model tjetër përfaqësimi të pakicave, një model që të jetë sa më i përparuar, por larg përmasave të tilla. Mund të gjendet, ta zemë, një zgjidhje ku, nëse një deputet i shumicës prodhohet nga 10 000 (dhjetë mijë) vota, një deputet i pakicave të prodhohet nga 5 000 (pesë mijë) vota, pra dyfishin, por jo katërfishin si deri tash.

S'e di sa do të jenë këmbëngulëse në këtë drejtim vet institucionet e vendit, nisur edhe nga koniunkturat aktuale e ato të pritshme jo aq të hapësirshme për to. Por mendoj se këtu do të ketë vend shumë shoqëria civile, përkatësisht lëvizjet qytetare.

Në përbërjen e Kuvendit të ri të Kosovës janë katër ish kryeministra: dy nga radhët e PDK-së (nga do të jetë edhe kryeministri i rimandatuar), një nga radhët e AAK-së (Ramush Haradinaj) dhe një nga radhët e AKR-së (Agim Çeku). Nuk arrin të kualifikohet ndërkohë ish kryeministri Bajram Kosumi. Do të jenë të paktën 12 ish ministra dhe zyrtarë të tjerë të lartë të këtij rangu nga radhët e PDK-së, do të jenë nja gjashtë të tillë nga radhët e LDK-së. Në AAK janë nja tre të tillë. Nuk arrin të kualifikohet ish nënkryetari i Kuvendit Naim Maloku. Në AKR janë tre të tillë. Nga partitë që nuk hyjnë në parlament, mbetet jashtë Kuvendit ish kryetari Nexhat Daci. Rreth dy të tretat e Kuvendit, nga ana tjetër, vijnë për të disatën herë në përbërjen e re. Do të jetë e natyrshme që këta ish kryeministra, ish ministra, ish zyrtarë të lartë dhe deputetë të jenë ndër më të parapëlqyerit në kreun e institucioneve të reja dhe në përbërjen e Qeverisë.

Për herë të parë janë në përbërje të Kuvendit të ri të gjithë deputetët e Lëvizjes së Vetëvendosjes, pra 14 të tillë. Pjesën tjetër të deputetëve të tillë, pra të rinj në përbërjen e Kuvendit, e përbëjnë ata nga partitë e tjera. Tridhjetë për qind (30%) të Kuvendit e përbëjnë femrat. Nga ato nja dy a tri prej PDK-së, nja dy prej LDK-së, një prej AKR-së kanë qenë ministre. Freskimi i Kuvendit me elementin femëror dhe me elementin e ri, pra, pritet të mos jetë aq përmbajtësor, por më shumë sipërfaqësor, pjesë e fizionomisë së jashtme të institucionit. Por ato mund të thirren në poste të larta institucionale në politikë, shtet, qeveri, diplomaci e tjerë. Dhe të krijojnë bazë për një hop të ri të përfaqësimit të femrës në shifra më të larta në përbërjet e tjera të Kuvendit të Kosovës.

Do të ketë në Kuvend edhe disa nga figurat nën hetim, ndër to rasti i kryetarit të AAK-së dhe ish kryeministër i Kosovës. Do të jenë edhe disa nga ish figurat e SHIK-ut, pra Shërbimit Informativ të Kosovës.

Nga votimet, vetëm katër a pesë figura rezultojnë të jenë të përmasave kombëtare, pra të votuara në mbarë Kosovën. Të tjerët mbetën të vonuar vetëm në vendlindjet e tyre ose rreth e rrotull tyre.

Spikatën ndërkohë sërish edhe bastionet e partive, si Dukagjini për AAK-në, Drenica e ndonjë zonë tjetër për PDK-në, Llapi e ndonjë zonë tjetër për LDK-në.

Risi e shëndetëshme për Kuvendin e Kosovës do të jetë roli i Lëvizjes së Vetëvendosjes. Nëse ajo do të arrijë ta përshtatë fizionominë e vet qytetare brenda institucioneve, atëherë do të jetë e suksesshme. Dhe do të jetë frymëzuese edhe për lëvizjet e tjera qytetare, ato aktuale e ato të reja.

Ndërsa risia më e shëndetëshme do të ishte rreshtimi i Lidhjes Demokratike të Kosovës në opozitë. Një ndërthurje e vetëdijshme mes saj dhe Lëvizjes së Vetëvendosjes do të krijonte një opozitë të fuqishme, tejet imponuese në reformimin e krejt sistemit politik në Kosovë. Dhe, bashkë me faktorë të rinj të sapoardhur në vitet e ardhshme të afërta, do të mund të korrnin sukses shembullor në zgjedhjet e ardhshme e të merrnin në dorë me vetësiguri të plotë pushtetin.

Pjesëmarrja e qytetarëve në votime ishte më e mirë se dy herët e mëparshme, por nuk ishte e pritshmja. Duket se qytetarët janë të vetëdijshëm se, sa më shumë votues, aq më shumë do të kishte objekt për sqepat dhe nofullat e shpendve dhe gjësë tjetër grabiqare të politikës e sidomos të parapolitikës.

 

(Botuar në Bota Sot më 1 shkurt 2011)

PËRSHPIRTNI NAZMI LUKAJT, MIKUT DHE KOLEGUT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

21 JANARI NË RADARIN E JASHTËM MEDIATIK

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

NJË VERSION I NËNTËDHJETESHTATËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

BAJRAKU NË ÇARSHI OSE POLITIKA NË ANKAND

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

ROJA TË SOVRANITETIT

Zotër shtëpie

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

PDK DHE LDK SHTRATIN ENDE TË NXEHTË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

ALTERNATIVË MAFIOZE PUSHTETIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SUDETIÇ, I TRETI I MOSKETIERËVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

KOLLITJET E STALINIT...

...nesër në "tri komunat heroike"

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

MARTY & THAÇI, THE PRECEDENT & SUBSEQUENT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

TË DUAN, PA TË QORTOJNË

(Letër e mbyllur partive)

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

UKË RUGOVA DHE QYTETARIA E DINASTIVE NË DEMOKRACI
Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SIMBOL I LUFTËS SË KOSOVËS ËSHTË SHTËPIA E JASHARAJVE, NUK ËSHTË "SHTËPIA E VERDHË"

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ 

EVROPA NË ANËN E HUMBËSVE TË LUFTËS SË KOSOVËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MINUS NEXHATI, PLUS ALBINI, BARAS ÇKA?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

POLITIKËN MUND TA NDRYSHOSH VETËM DUKE MARRË PJESË NË POLITIKË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SHKODËR SHQYPNIA!

PARTITË E KRYEMINISTRAVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

UKA DHE ISAI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

DOSIADA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

TIPOLOGJIA E LISTAVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SHKRIRJA E MEDIAVE NË PUSHTETIN POLITIK

Nga SKËNDER BUÇPAPAJMURMURIMË DUKAGJINI (REQUIEM PËR DIN MEHMETIN)

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

ZGJEDHJE TË FAKTIT TË KRYER

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Sot mbushen plot 17 vjet nga dalja për herë të parë në satelit e Radiotelevizionit Shqiptar

NGASJET E PERSONALIZIMIT TË HISTORISË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ<

GREQIA DHE SHQIPËRIA, GREKËT DHE SHQIPTARËT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MJAFTON EMRI IBRAHIM RUGOVA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

KALVARI I NJË MOCIONI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

PDK DHE LDK SHAHEN... DERI PAS ZGJEDHJEVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

AKSESI I KOSOVËS NË DOSJET E SPIUNËVE TË SAJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NGA NGURIMET NË NGUTJE?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SINDROMI I THESARIT TË ALI PASHË TEPELENËS SI E KAPI GREQINË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


EMPATI E MBRAPSHTË E SOCIALISTËVE ME DEMOKRATËT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SHQIPTARIZMI NË KONTEKSTIN E EVROATLANTIZMIT DHE GLOBALIZMIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

VIZIONI YNË EVROPIAN I RIBASHKIMIT SHQIPTAR

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

HAMENDJET PARAZGJEDHORE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NUK KAM MALL PËR FUSHATAT E DORËHEQJEVE, LARG QOFSHIN FUSHATAT E DORËHEQJEVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

A DO TË VAZHDOJË NJOHJET EDHE GJATË DIALOGUT?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MBYLLJA ME NDER E MISIONEVE NDËRKOMBËTARE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

A MUND ERDHËT PREJ NJU JORKU

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Ç'RRUGË KA HYRË PROCESI I NJOHJEVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NË LDK ASGJË E RE, ASGJË E RE NË LDK

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

HISTORIA NUK ËSHTË E PARTIVE, PARTITË JANË PJESË E HISTORISË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

E NGRIRË KOSOVA NUK MUND TË HYJË NË BISEDIME TË REJA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

AZEMI, DISIDENTI I LINDUR

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MIQËSIA ME VATIKANIN

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

VDEKJA E POETIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

FATI I UKSHIN HOTIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

PA ZBARDHJEN E HISTORISË DISIDENCA SHQIPTARE NUK DO TA FITOJË QYTETARINË


Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

PËR INAT TË KOSOVËS, SERBIA ËSHTË GATI TË BËJË ÇFARËDO HARAKIRI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

LERENI KOSOVËN SHËNDOSH, NËSE E DONI SHËNDOSH BALLKANIN, EVROPËN...

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


 


Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


EMRI NDËRKOMBËTAR I KOSOVËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


KOSOVA DHE NJOHJET - GJEOPOLITIKA TJETËR

MË TEPËR SE NJË GJETJE FORMULE, NJË THYERJE TABUJE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ 

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


AS REVANSHISTË, AS TË REVANSHUAR

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

VERIU I KOSOVËS, FUSHËBETEJA E FUNDIT?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


 

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NË HORIZONTE ENDE ASNJË RRETHANË OPTIMALE PËR BISEDIME


KORRUPSIONI SHESHIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MARRËDHËNIET ME NDËRKOMBËTARËT SHPREHIN AFTËSINË SHTETËRORE TË KOSOVËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SKËNDER BUÇPAPAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ANTIAMERIKANIZMI ÇAKALL NË EMËR TË "LIRISË SË SHPREHJES"Nga ELIDA BUÇPAPAJ (03.04.2011)
JA PSE AL KAJDA PO HUMB TERREN NË BOTËN ARABENga SCOTT SHANE, New York Times (03.04.2011)
PSE PO E SULMOJNË AMBASADORIN AMERIKAN NË KOSOVË DHE TIRANË?Nga BEQIR SINA, New York (03.01.2011)
MË NË FUND!Nga ELIDA BUÇPAPAJ (03.01.2011)
REVOLUCIONET QË PERËNDIMI NUK I KA KUPTUARNga KURT VOLKER (03.01.2011)
PROTESTAT NË LINDJEN E MESME, NJË NDRYSHIM SIZMIKNga FAREED ZAKARIA, Washington Post (02.28.2011)
DY FJALË PËR PRESIDENTIN E KOSOVËS BEHGJET PACOLLINga ELIDA BUÇPAPAJ (02.27.2011)
SHPËTOJENI PROF.QOSENNGA AMIK KASORUHO (02.24.2011)
NJË KUJTIM PËR BABIN - NGA ARIANANga ARIANA LUKAJ (02.23.2011)
REGJISTRIMI I STRUCËVENga ARBEN KALLAMATA (02.23.2011) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]