E Hënë, 04.22.2024, 05:09pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 

NJË SKEMË PA SENS KRIJUES

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


E Shtunë, 03.12.2011, 10:08am (GMT+1)

Mediat qarkullojnë lajmin se Partia Demokratike e Kosovës synon t'i rikonfirmojë dy emërtesat kryesore të vendit, në postin e Kryeministrit të Kosovës dhe të Presidentit të Kosovës respektivisht do t'i ketë Hashim Thaçin, kryeministër aktual, dhe Jakup Krasniqin, kryetar i Kuvendit të Kosovës dhe ushtrues i detyrës së Presidentit të Republikës së Kosovës, të dy eksponentë të së njëjtës parti.

Pa e paragjykuar z. Jakup Krasniqin në detyrën e kreut të shtetit, unë kisha menduar se PDK-ja, duke e pasur postin kryesor, atë të kreut të qeverisë, atëherë postin tjetër kryesor do t'ia japë një partnereje tjetër qeveritare. Dhe këtu unë nuk kam pasur parasysh as Aleancën Kosova e Re dhe as kreun e kësaj partie apo të koalicionit përkatës partiak Bexhet Pacollin.

Këmbënguljen për ta mbajtur patjetër postin e Kryeministrit unë e shikoj si ndjenjë përgjegjësie të kësaj partie dhe të vetë kryetarit të saj. Një parti, duke mos e pasur qeveria e Kosovës emrin e një eksponenti të saj, përkatësisht duke mos e pasur emrin e kryetarit të saj, edhe mund të spekullojë dhe të mos i pranojë përgjegjësitë për të metat, mangësitë apo dështimet e qeverisjes së saj. Por, kur ajo e ka Kryeministrin, atëherë i merr mbi shpatullat e saj edhe detyrat, edhe përgjegjësitë, edhe privilegjet, edhe pasojat e qeverisjes, pra i merr mbi vete edhe të mirat, edhe të këqijat.

Rikonfirmimin e dy emërtesave kryesore, prandaj, unë e shikoj si një skemë pa sens krijues në një rrafsh më të gjerë. E shikoj si një mungesë të frymës krijuese, të shpirtit krijues të qeverisjes së re të Kosovës. E shikoj si një mungesë të frymës ndërtuese dhe të shpirtit ndërtues. Pra e shikoj si një prirje jokonstruktive, si një prirje jo të bazuar në dëshirën për të ndërtuar, por në dëshirën për të shpërblyer vetveten partia e parë e Kosovës, kreu i saj më i lartë.

Një skemë pa sens krijues është skemë shabllone, është një skemë e cila të është dhënë e gatshme nga realiteti që krijoi dorëheqja e parevokueshme e ish Presidentit Fatmir Sejdiu, detyruar nga vendimi i Gjykatës Kushtetuese, dhe largimi i Lidhjes Demokratike nga koalicioni qeverisës. Kjo skemë e imponuar mund të ketë funksionuar për administrimin e zgjedhjeve, për funksionimin e jetës së vendit në rrethanat përkatëse, në një koniunkturë të shkurtër, të kufizuar, por nuk është aspak e thënë që të funksionojë në rrethanat e realizimit të programeve të reja, të reformave të reja, të sfidave të reja të marra përsipër nga PDK-ja si kryesuese e koalicionit të ardhshëm apo të imponuara nga këto realitete të cilat ne i njohim, si dhe nga realitete të së ardhmes, ku nuk mund të mos mungojnë të papriturat.

Rënia e kësaj partie, e udhëheqjes së saj, e kryetarit të saj në këtë skemë më shtyn të mendoj se kjo parti nuk i jep hapësirë veprimi udhëheqjes së saj, më shtyn të mendoj se kjo udhëheqje nuk i jep hapësirë veprimi kryetarit të saj. Ngushtimi i këtyre hapësirave nga poshtë është po aq i rëndë sa zaptimi i tyre nga lart. Në raportet parti-udhëheqje-kryetar përcaktohen sa autoriteti i partisë, aq edhe autoriteti i udhëheqjes, sa autoriteti i udhëheqjes, aq edhe autoriteti i kryetarit. Ka parti të cilat nuk funksionojnë ngaqë i mban nën dorë të fortë udhëheqja, ka udhëheqje të cilat nuk funksionojnë ngaqë i mban nën dorë të fortë kryetari, por ka edhe kryetarë me duar të lidhura nga udhëheqja, ka edhe udhëheqje me duar të lidhura nga partia e tyre. Me partinë është parsysh baza e saj, zëri i kësaj baze, i cili përfaqësohet nga veprimtarët e saj, pra nga militantët e saj. Në qoftë se këta për çdo gjë e për çdo hap e kushtëzojnë udhëheqjen dhe kryetarin, këta janë pa autorizime nga baza e tyre, prandaj të cunguar në veprimtarinë dhe rolin e tyre. Në qoftë se këta nuk pyeten fare apo nuk pyten fare nga udhëheqja e kjo nga kryetari, atëherë janë faktorë të mpirë, të paralizuar, mbeten pa forcë dhe rol mbështetës e përkrahës ndaj kreut, shndërrohen thjesht në instrument elektoral të kreut.

Kundërthënie të tilla janë të pashmangshme. Dhe janë pengesë në shkallë të ndryshme për reformimin e qeverisjes, reformim i cili fillon nga reformimi i brendshëm i partisë. Një forcë politike në pushtet, e cila nuk është në gjendje ta reformojë vetveten, nuk mund të jetë në gjendje ta reformojë qeverisjen, ta reformojë politikën, ta reformojë ekonominë, ta reformojë shtetin, ta reformojë shoqërinë. Një parti që kërkon rezultate prej kreut të saj është e domosdoshme t'i japë atij autorizime të bollshme. Kështu udhëheqja nuk do të ishte peng i partisë, kryetari nuk do të ishte peng as i udhëheqjes, as i partisë. Kështu edhe udhëheqja do të ishte e thirrur gjithnjë pranë kryetarit, edhe partia do të ishte e thirrur gjithnjë pranë udhëheqjes, krejt në mënyrë të natyrshme.

Duke mos e diskutuar emërtesën e Kryeministrit si një ekskluzivitet të partisë kryesore të vendit, unë e shikoj gjithnjë të domosdoshme që postin tjetër kryesor ta ketë partia tjetër partnere. Por kjo varet gjithsesi se deri ku e hedh shikimin sot Partia Demokratike e Kosovës: a e hedh deri pas katër vjetëve apo e hedh në një fazë më të afërt, ndoshta krejt të afërt.

(Botuar në Bota Sot më 13 shkurt 2011)

A ËSHTË E PËRGATITUR LIDHJA DEMOKRATIKE PËR TA QEVERISUR KOSOVËN?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

THAÇIZMI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

RADHA E RËNIES SË RAISËVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

21 JANARI DHE INTELEKTUALËT LAKEJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

KUVENDI I RI: TIPOLOGJI, KAAKTERIZIME, PROGNOZA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

PËRSHPIRTNI NAZMI LUKAJT, MIKUT DHE KOLEGUT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

21 JANARI NË RADARIN E JASHTËM MEDIATIK

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

NJË VERSION I NËNTËDHJETESHTATËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

BAJRAKU NË ÇARSHI OSE POLITIKA NË ANKAND

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

ROJA TË SOVRANITETIT

Zotër shtëpie

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

PDK DHE LDK SHTRATIN ENDE TË NXEHTË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

ALTERNATIVË MAFIOZE PUSHTETIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SUDETIÇ, I TRETI I MOSKETIERËVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

KOLLITJET E STALINIT...

...nesër në "tri komunat heroike"

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

MARTY & THAÇI, THE PRECEDENT & SUBSEQUENT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

TË DUAN, PA TË QORTOJNË

(Letër e mbyllur partive)

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

UKË RUGOVA DHE QYTETARIA E DINASTIVE NË DEMOKRACI
Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SIMBOL I LUFTËS SË KOSOVËS ËSHTË SHTËPIA E JASHARAJVE, NUK ËSHTË "SHTËPIA E VERDHË"

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ 

EVROPA NË ANËN E HUMBËSVE TË LUFTËS SË KOSOVËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MINUS NEXHATI, PLUS ALBINI, BARAS ÇKA?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

POLITIKËN MUND TA NDRYSHOSH VETËM DUKE MARRË PJESË NË POLITIKË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SHKODËR SHQYPNIA!

PARTITË E KRYEMINISTRAVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

UKA DHE ISAI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

DOSIADA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

TIPOLOGJIA E LISTAVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SHKRIRJA E MEDIAVE NË PUSHTETIN POLITIK

Nga SKËNDER BUÇPAPAJMURMURIMË DUKAGJINI (REQUIEM PËR DIN MEHMETIN)

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

ZGJEDHJE TË FAKTIT TË KRYER

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Sot mbushen plot 17 vjet nga dalja për herë të parë në satelit e Radiotelevizionit Shqiptar

NGASJET E PERSONALIZIMIT TË HISTORISË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ<

GREQIA DHE SHQIPËRIA, GREKËT DHE SHQIPTARËT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MJAFTON EMRI IBRAHIM RUGOVA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

KALVARI I NJË MOCIONI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

PDK DHE LDK SHAHEN... DERI PAS ZGJEDHJEVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

AKSESI I KOSOVËS NË DOSJET E SPIUNËVE TË SAJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NGA NGURIMET NË NGUTJE?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SINDROMI I THESARIT TË ALI PASHË TEPELENËS SI E KAPI GREQINË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


EMPATI E MBRAPSHTË E SOCIALISTËVE ME DEMOKRATËT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SHQIPTARIZMI NË KONTEKSTIN E EVROATLANTIZMIT DHE GLOBALIZMIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

VIZIONI YNË EVROPIAN I RIBASHKIMIT SHQIPTAR

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

HAMENDJET PARAZGJEDHORE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NUK KAM MALL PËR FUSHATAT E DORËHEQJEVE, LARG QOFSHIN FUSHATAT E DORËHEQJEVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

A DO TË VAZHDOJË NJOHJET EDHE GJATË DIALOGUT?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MBYLLJA ME NDER E MISIONEVE NDËRKOMBËTARE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

A MUND ERDHËT PREJ NJU JORKU

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Ç'RRUGË KA HYRË PROCESI I NJOHJEVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NË LDK ASGJË E RE, ASGJË E RE NË LDK

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

HISTORIA NUK ËSHTË E PARTIVE, PARTITË JANË PJESË E HISTORISË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

E NGRIRË KOSOVA NUK MUND TË HYJË NË BISEDIME TË REJA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

AZEMI, DISIDENTI I LINDUR

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MIQËSIA ME VATIKANIN

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

VDEKJA E POETIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

FATI I UKSHIN HOTIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

PA ZBARDHJEN E HISTORISË DISIDENCA SHQIPTARE NUK DO TA FITOJË QYTETARINË


Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

PËR INAT TË KOSOVËS, SERBIA ËSHTË GATI TË BËJË ÇFARËDO HARAKIRI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

LERENI KOSOVËN SHËNDOSH, NËSE E DONI SHËNDOSH BALLKANIN, EVROPËN...

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


 


Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


EMRI NDËRKOMBËTAR I KOSOVËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


KOSOVA DHE NJOHJET - GJEOPOLITIKA TJETËR

MË TEPËR SE NJË GJETJE FORMULE, NJË THYERJE TABUJE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ 

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


AS REVANSHISTË, AS TË REVANSHUAR

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

VERIU I KOSOVËS, FUSHËBETEJA E FUNDIT?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


 

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NË HORIZONTE ENDE ASNJË RRETHANË OPTIMALE PËR BISEDIME


KORRUPSIONI SHESHIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MARRËDHËNIET ME NDËRKOMBËTARËT SHPREHIN AFTËSINË SHTETËRORE TË KOSOVËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SKËNDER BUÇPAPAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
QOSJA, URITHI QË U VERBUA KUR PA DRITËNga MIRANDA HAXHIA (03.11.2011)
NUK KA MË MIRË SE POLITIKAT EKONOMIKE QË PRODHOJNË MË SHUMË TË DIPLOMUAR TË SUKSESSHËMNga BARACK OBAMA, President i SHBA (03.11.2011)
NDJENJA E POSHTËRIMIT MUND TË JETË SHKAK DESTABILITETI NË VENDNga Dr. ALBAN DACI (03.11.2011)
LIBIA - TURPI I PERËNDIMIT?Nga FRANK SHKRELI (03.10.2011)
Dilemë që duhet të zgjidhet urgjentishtOPOZITA NË KOSOVË PA LIDER?Nga ELIDA BUÇPAPAJ (03.10.2011)
ABRAHAM LINKOLNI - SHEMBULL I DINJITETIT NJERËZORNga FRANK SHKRELI (03.08.2011)
BOTA ARABE NUK ËSHTË DUKE THIRRUR PËR NDIHMËN TONËNga ANNE APPLEBAUM, "Washington Post" (03.08.2011)
MOS E LUANI LOJËN E TJETËRKUJTNga KRISTOFER DELL, "Kosova sot" (03.07.2011)
20 VJETORI I RIVENDOSJES SË MARRËDHËNIEVE MIDIS SHTETEVE TË BASHKUARA DHE SHQIPËRISËNga FRANK SHKRELI* (03.06.2011)
ISLAMI ËSHTË PROBLEMI?Nga NICHOLAS D. KRISTOF, New York Times (03.06.2011) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]