E Martë, 07.23.2024, 11:56am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 

MË SHUMË SE OPOZITË INSTINKTIVE, KOSOVËS I DUHET NJË OPOZITË ME STRATEGJI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


E Shtunë, 04.02.2011, 09:45am (GMT+1)

Opozita e Kosovës i braktisi raundet e votimeve për zgjedhjen e presidentit të ri të Republikës së Kosovës dhe miratimin e kabinetit të ri qeveritar të Kosovës, mbajtur më 22 shkurt. Në një vështrim të cekët, ky veprim, ku u përfshinë të gjitha partitë joqeveritare, mund të dukej dhe mund të përcaktohej si një veprim i përbashkët dhe i bashkërenduar i opozitës, kështu edhe si një shenjë e mirë se, më në fund, Kosova do të ketë një opozitë vërtetë të fuqishme, një opozitë të bashkuar.

Një pritshmëri e tillë ndaj opozitës ishte, në fakt, pritshmëria më modeste e mundshme, pritshmëria më pak e këshillueshme. Ajo që e bashkoi opozitën në këtë veprim, realisht, nuk ishte bashkërendimi, nuk ishte strategjia e përbashkët, por droja e përbashkët se mos kandidati i vetëm i Kosovës për president i kishte blerë anëtarët e kësaj opozite. Herë tjetër, qoftë si qoftë puna, opozita nuk duhet t'ia lejojë vetes mosbesimin ndaj deputetëve opozitarë. Stimujt e opozitës ndaj deputetëve të saj është e domosdoshme të jenë shumë më të fortë se stimujt që përdor shumica qeverisëse, madje edhe stimujt që mund të përdorte një kandidat miliardier për president të ri të republikës.

Ishte pritur, në të vërtetë, që opozita të dilte me kundërkandidatin e saj për presidentit të ri të Republikës së Kosovës. Kjo do të kishte qenë sfida e merituar kundër shumicës dhe sfida e dinjitetëshme e një pakice të fuqishm, siç është opozita e Kosovës. Përfoljet dhe hamendjet thoshin se kandidatura mund të shpaloset në minutën e fundit, në çastin e fundit. Dhe kjo do të dëshmonte se opozita jo vetëm është e bashkuar, por edhe është solide, është befasuese. Ajo arrin ta mbajë të fshehtën brenda radhëve të saj dhe e shpalos vetëm atëherë kur do të bëjë efektin më të madh të mundshëm ndaj kundërshtarit.

Nuk pritej, në fakt, që kundërkandidati i opozitës të fitonte. Por dalja e opozitës me kandidat do ta vinte shumicën përballë një situate të re. Ndoshta është menduar se kjo do ta mobilizonte shumicën dhe ajo nuk do të luhatej duke pasur një rivalitet të fuqishëm konkret. Megjithatë, opozita, sipas meje, nuk kishte pse të nguronte, nuk kishte pse të mos dilte me një kundërkandidat konsensual të vetin.

Duket se pika e dobët e opozitës mund të kishte qenë pikërisht se ajo nuk arrinte deri tek një kundërkandidat konsensual, pra nuk mund të arrinte deri tek një pajtim kaq thelbësor i përbashkët. Një arritje e tillë e opozitës, do të kishte qenë tejet ngjethëse për shumicën parlamentare. Koha e pakët deri në seancën plenare të jashtëzakonshme të 22 shkurtit ndoshta ka qenë e pamjaftueshme. Dhe ndoshta nga opozita mund të pritet në të ardhmen që të jetë sfiduese. Këtë unë e kërkoj nga kjo opozitë, ashtu siç e kam kërkuar nga opozita e mëparshme, sepse vetëm një opozitë bindëse e vë në pozita pune qeverisjen e një vendi, vetëm një opozitë bindëse e detyron qeverisjen e një vendi të ndihet gjithë kohën e kontrolluar, vetëm një opozitë bindëse e detyron qeverisjen e një vendi të jetë e përgjegjëshme.

As kësaj opozite, miqësore për mua, as ndonjë opozite tjetër, më pak miqësore apo hiç miqësore për mua, nuk ia rekomandoj braktisjen e seancave plenare, madje as braktisjen e seancave në komisione. Sheshi i së vërtetës në demokraci është parlamenti, pra në rastin tonë është Kuvendi i Kosovës. Nuk ka mundësi më të mirë e më të pazëvendësueshme se foltorja parlamentare, pra se kuvendarja e kuvendarëve për përplasjen e argumenteve tua me ato të kundërshtarëve. Nga përdorimi sa më racional, sa më bindës, sa më serioz, sa më i fuqishëm i kësaj foltoreje, i kësaj kuvendarje dëshmohet fuqia e vërtetë e një krahu politik, aq më tepër fuqia e një opozite.

Braktisjen parlamentare, bojkotimin e institucionit të Kuvendit, institucionit shprehës e mishërues të votës së sovranit unë e konsideroj ashtu siç është: vetëpërjashtim. Madje, në kushtet e Kosovës, unë e konsideroj edhe një vetëpërçmim kombëtar, kur kam parasysh karakterin shumetnik të parlamentit, ku pakicat janë të gjitha të përshira në shumicën qeverisëse. Opozita e Kosovës, ndryshe nga shumica, është njëetnike, është krejt shqiptare, pra, duke pasur kështu një epërsi kombëtare ndaj shumicës, duke pasur edhe një përgjegjësi kombëtare kundruall saj dhe përballë Kosovës e kombit.

Nuk i përjashtoj kurrsesi, reagimet instinktive të opozitës. Në politikë veprimet instinktive të imponohen dhe përbëjnë zgjidhjen e vetme të momentit. Nganjëherë janë edhe vendimtare dhe ia japin kahjen një lëvizjeje politike, madje edhe një krahu politik të tërë. Por veprimet instinktive rrallë e kanë suksesin të garantuar dhe shpesh e kanë koston e tyre, nganjëherë jo lehtësisht të përballueshme. Një opozitë e bashkuar, me një strategji të veten, do ta kishte shumë më komode edhe të bënte në rrethana të caktuara opozitën instinktive, kundërvepruese, kundërpërgjigjëse të menjëhershme.

(Botuar më 27 shkurt 2011 në Bota Sot)

REVOLUCIONE APO RRËSHQITJE SITUATE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

URIMET EVROPIANE NDOSHTA NUK DO TË VIJNË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

FORCËN E OPOZITËS NUK E BËJNË NUMRAT

Nuk e bën as dobësia e shumicës qeverisëse

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

BISEDIME JO, DIALOG PO

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

POETIKA E DHIMBJES NË NJË ROMAN TË RI

Romani "Imazh" i Zef Mulajt

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NJË SKEMË PA SENS KRIJUES

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

A ËSHTË E PËRGATITUR LIDHJA DEMOKRATIKE PËR TA QEVERISUR KOSOVËN?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

THAÇIZMI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

RADHA E RËNIES SË RAISËVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

21 JANARI DHE INTELEKTUALËT LAKEJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

KUVENDI I RI: TIPOLOGJI, KAAKTERIZIME, PROGNOZA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

PËRSHPIRTNI NAZMI LUKAJT, MIKUT DHE KOLEGUT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

21 JANARI NË RADARIN E JASHTËM MEDIATIK

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

NJË VERSION I NËNTËDHJETESHTATËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

BAJRAKU NË ÇARSHI OSE POLITIKA NË ANKAND

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

ROJA TË SOVRANITETIT

Zotër shtëpie

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

PDK DHE LDK SHTRATIN ENDE TË NXEHTË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

ALTERNATIVË MAFIOZE PUSHTETIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SUDETIÇ, I TRETI I MOSKETIERËVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

KOLLITJET E STALINIT...

...nesër në "tri komunat heroike"

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

MARTY & THAÇI, THE PRECEDENT & SUBSEQUENT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

TË DUAN, PA TË QORTOJNË

(Letër e mbyllur partive)

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

UKË RUGOVA DHE QYTETARIA E DINASTIVE NË DEMOKRACI
Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SIMBOL I LUFTËS SË KOSOVËS ËSHTË SHTËPIA E JASHARAJVE, NUK ËSHTË "SHTËPIA E VERDHË"

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ 

EVROPA NË ANËN E HUMBËSVE TË LUFTËS SË KOSOVËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MINUS NEXHATI, PLUS ALBINI, BARAS ÇKA?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

POLITIKËN MUND TA NDRYSHOSH VETËM DUKE MARRË PJESË NË POLITIKË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SHKODËR SHQYPNIA!

PARTITË E KRYEMINISTRAVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

UKA DHE ISAI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

DOSIADA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

TIPOLOGJIA E LISTAVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SHKRIRJA E MEDIAVE NË PUSHTETIN POLITIK

Nga SKËNDER BUÇPAPAJMURMURIMË DUKAGJINI (REQUIEM PËR DIN MEHMETIN)

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

ZGJEDHJE TË FAKTIT TË KRYER

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Sot mbushen plot 17 vjet nga dalja për herë të parë në satelit e Radiotelevizionit Shqiptar

NGASJET E PERSONALIZIMIT TË HISTORISË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ<

GREQIA DHE SHQIPËRIA, GREKËT DHE SHQIPTARËT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MJAFTON EMRI IBRAHIM RUGOVA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

KALVARI I NJË MOCIONI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

 

PDK DHE LDK SHAHEN... DERI PAS ZGJEDHJEVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

AKSESI I KOSOVËS NË DOSJET E SPIUNËVE TË SAJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NGA NGURIMET NË NGUTJE?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SINDROMI I THESARIT TË ALI PASHË TEPELENËS SI E KAPI GREQINË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


EMPATI E MBRAPSHTË E SOCIALISTËVE ME DEMOKRATËT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SHQIPTARIZMI NË KONTEKSTIN E EVROATLANTIZMIT DHE GLOBALIZMIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

VIZIONI YNË EVROPIAN I RIBASHKIMIT SHQIPTAR

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

HAMENDJET PARAZGJEDHORE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NUK KAM MALL PËR FUSHATAT E DORËHEQJEVE, LARG QOFSHIN FUSHATAT E DORËHEQJEVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

A DO TË VAZHDOJË NJOHJET EDHE GJATË DIALOGUT?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MBYLLJA ME NDER E MISIONEVE NDËRKOMBËTARE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

A MUND ERDHËT PREJ NJU JORKU

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Ç'RRUGË KA HYRË PROCESI I NJOHJEVE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NË LDK ASGJË E RE, ASGJË E RE NË LDK

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

HISTORIA NUK ËSHTË E PARTIVE, PARTITË JANË PJESË E HISTORISË

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

E NGRIRË KOSOVA NUK MUND TË HYJË NË BISEDIME TË REJA

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

AZEMI, DISIDENTI I LINDUR

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MIQËSIA ME VATIKANIN

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

VDEKJA E POETIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

FATI I UKSHIN HOTIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

PA ZBARDHJEN E HISTORISË DISIDENCA SHQIPTARE NUK DO TA FITOJË QYTETARINË


Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

PËR INAT TË KOSOVËS, SERBIA ËSHTË GATI TË BËJË ÇFARËDO HARAKIRI

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

LERENI KOSOVËN SHËNDOSH, NËSE E DONI SHËNDOSH BALLKANIN, EVROPËN...

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


 


Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


EMRI NDËRKOMBËTAR I KOSOVËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


KOSOVA DHE NJOHJET - GJEOPOLITIKA TJETËR

MË TEPËR SE NJË GJETJE FORMULE, NJË THYERJE TABUJE

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ 

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


AS REVANSHISTË, AS TË REVANSHUAR

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

VERIU I KOSOVËS, FUSHËBETEJA E FUNDIT?

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ


 

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

NË HORIZONTE ENDE ASNJË RRETHANË OPTIMALE PËR BISEDIME


KORRUPSIONI SHESHIT

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

MARRËDHËNIET ME NDËRKOMBËTARËT SHPREHIN AFTËSINË SHTETËRORE TË KOSOVËS

Nga SKËNDER BUÇPAPAJ

SKËNDER BUÇPAPAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
REGJIMI NË LIBI DUHET TË NDRYSHOJËNga senatorët XHON MEKEJN dhe XHOZEF LIBERMAN, Wall Street Journal (04.01.2011)
PËRJASHTIMI I DIASPORËS SHQIPTARE NGA REGJISTRIMI I POPULLSISË NË MAL TË ZI, AKT I PAPRANUESHËMNga XHELADIN ZENELI, ish deputet i Parlamentit të Malit të Zi (03.31.2011)
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME (03.30.2011)
REVOLUCIONE APO RRËSHQITJE SITUATENga SKËNDER BUÇPAPAJ (03.30.2011)
PRESIDENTI OBAMA MBRON DHE JUSTIFIKON SULMIN USHTARAK KUNDËR LIBISËNga FRANK SHKRELI (03.29.2011)
ÇDO REVOLUCION ËSHTË KTHESË RRËNJËSORE NË MËNYRËN E TIJNga SIMON SEBAG MONTEFIORE, New York Times (03.29.2011)
DUKE SHPRESUAR PËR MANDELAT ARABËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times (03.28.2011)
LETËR E HAPUR PËR Z. LUBONJA - "GREK APO SHQIPTAR"Nga PLEURAT REXHEPI, King's College London (03.27.2011)
100 VJETORI I KRYENGRITJES SË MALËSISË SË MADHE DHE FJALA E PRESIDENTIT TOPI NË MBRËMJEN FESTIVE NË SHKODËRNga FRANK SHKRELI (03.26.2011)
AJO QË NE KËRKOJMË ËSHTË E ARSYESHME; QËLLIMI YNË ËSHTË I DREJTËNga KRESHNIK SPAHIU (03.26.2011) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2024  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]